Velkey György: pénzért árulhatták kanadaiaknak a magyar állampolgárságot
Magyar Hang
2026-06-16 18:52
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Súlyos visszaélésekről beszélt a tárcánál zajló belső vizsgálatok kapcsán Velkey György, a Külügyminisztérium államtitkára. „Sokszor elmondtam már, legutóbb tegnap a parlamentben, hogy bárhová nyúlunk a Külügyminisztériumban, mindenütt visszaélésekre és bűncselekmény gyanúját keltő ügyekre bukkanunk” – kezdte a bejegyzést, hozzátéve, hogy több területen is vizsgálatokat folytatnak. A minden alapot nélkülöző diplomataútlevelek ügye után most a honosítások területén talált visszásságokról számolt be, konkrétan a kanadaiakat érintő, államérdekből történő eljárásokról. Elmondása szerint egyes esetekben külföldi, főként kanadai kérelmezők jelentős összegeket – akár 30–50 ezer kanadai dollárt – fizettek azért, hogy segítséget kapjanak a magyar állampolgárság megszerzéséhez.
Információi szerint Semjén Zsolt egykori miniszterelnök-helyettes támogatta ezeket az eljárásokat, és az ő leveleire hivatkozva épült ki egy intézményi hálózat. A cél az volt, hogy „olyanok előtt nyíljon meg az út a magyar állampolgárság felé, akiket semmilyen valódi szál nem fűz Magyarországhoz”, de rendelkeztek több tízezer kanadai dollárral. Velkey beszámolója szerint diplomaták korábban is jelezték a rendszer problémáit, ám ezek a figyelmeztetések nem vezettek érdemi változáshoz. Velkey azt mondta: „A Szijjártó Péter-féle külügyi vezetés és a Gulyás Gergely által vezetett Miniszterelnökség figyelmen kívül hagyta ezeket. Szijjártó Péter, Gulyás Gergely és Semjén Zsolt számára ebben az esetben is a magánérdek és a barátok profitja volt az első.” Előfordult, hogy a kérelmezők nem is értették pontosan, milyen eljárásban vesznek részt, vagy úgy tekintettek az állampolgárságra, mint egy megvásárolható szolgáltatásra.
Szerinte egy kanadai magáncég pénzért menedzselte a kérelmezőket. A cég tulajdonosa állítása szerint az állami honosítási programok egyik, a Miniszterelnökség által megbízott hivatalos felelőse volt, társigazgatója pedig az ajánlásokat aláíró diaszpóravezető. „Megismétlem, mert döbbenetes. A magyar állampolgárságért felelős köztisztviselő és a diaszpóra egyik vezetője magáncéget alapítottak annak érdekében, hogy a magyar állampolgárság megszerzésében tanácsadást nyújtsanak külföldieknek.” „A cég neve szerinte beszédes: Hungarian Citizenship Consulting.
Az államtitkár politikai felelősséget is felvetett: állítása szerint a korábbi kormányzati szereplők támogatták az ilyen típusú honosításokat, és a szakmai kifogásokat felülírta a politikai akarat. Hozzátette, hogy a feltárt esetek valószínűleg nem egyediek, és más országokban is működhettek hasonló rendszerek. A Külügyminisztérium jelenleg vizsgálja az ügyeket, és nem zárja ki az érintett állampolgárságok felülvizsgálatát vagy visszavonását sem. Emellett célként tűzték ki a hasonló gyakorlatok megszüntetését és a teljes rendszer átláthatóbbá tételét.