Németh Kristóf után a Játékszín is reagált Balázsovits Edit vádjaira
Blikk
2026-06-16 19:01
Megszólalt a Játékszín Balázsovits Edit közelmúltbeli nyilatkozata kapcsán, amelyben a színésznő arról beszélt, hogy az édesapja, Balázsovits Lajos halálában szerepet játszhatott az a megrázkódtatás, amely 2012-ben érte: két évtizedi igazgatói munka után felmentették a teátrum éléről. Balázsovits Edit szerint a döntés hátterében az állt, hogy valaki kiszemelte magának az édesapja pozícióját.
Reményi Alexandra
Újságíró (Sztárvilág)
Ezeket látta már?
A színésznő a napokban a Neshama TV YouTube-műsorában idézte fel a történteket. Elmondása szerint az édesapját különösen megviselte, hogy húsz év munka után, két évvel a mandátuma lejárta előtt kellett távoznia a Játékszín igazgatói székéből.
– Csodálatos volt az apu. Talán, ha a Játékszín másként alakul, akkor még köztünk lenne. Húsz évig volt a Játékszín igazgatója, és azt gondolom, nagyon sikeres volt a színház, ő pedig kiválóan vezette. Összesen öt, talán szűk hat év volt, amikor együtt dolgozhattam vele. Nagyon szerették a munkatársai, a színészek, és akkor kinézte magának valaki ezt a színházat, aput pedig nagyon-nagyon csúnyán kipöckölték onnan. Most már lehet ilyet mondani, hogy a Fidesz pöckölte ki onnan, és apu ebbe aztán belehalt, mert kellett valakinek az a csodálatos hely. Ez a valaki azóta is ott van, az egyik már nem, de nem mondok neveket, aki akarja, úgyis tudja – jelentette ki a műsorban a színésznő, aki úgy véli, az a hosszan tartó gyötrődés és fájdalom, amely a pozíció elvesztését követte, jelentős mértékben hozzájárulhatott az édesapja egészségi állapotának romlásához, végső soron pedig a 2023-ban bekövetkezett halálához.
Balázsovits Edit kijelentéseire a Játékszín közleményben reagált. A teátrum határozottan visszautasította azt az állítást, miszerint bárki „kinézte volna magának” Balázsovits Lajos igazgatói pozícióját. A színház hangsúlyozta: a Játékszín újraalapítása és az igazgatóváltás között semmiféle összefüggés nem volt.
„A közelmúltban megjelent nyilatkozatok kapcsán fontosnak tartjuk, hogy a Játékszín történetének egyes, nyilvánosan is ellenőrizhető tényeit rögzítsük. A Játékszín állami fenntartású színházként működött. A színház megszüntetéséről és állami működésének befejezéséről a fenntartó hozott döntést, amely a magyar színházi élet számos szereplőjét érintette. Ugyanezen időszakban megszűnt a Budapesti Kamaraszínház is, amelynek társulata szintén elveszítette addigi működési kereteit. A két színház művészei és munkatársai azonos helyzetbe kerültek: egyik napról a másikra bizonytalanná vált a szakmai jövőjük és megélhetésük” – olvasható a közleményben, amely a teátrum 2012-es megszűnésének körülményeit taglalja. „A Játékszín későbbi magántulajdonba kerülésére és újraindítására csak ezt követően, egy már megszüntetett intézmény esetében került sor. A színház megvásárlását megelőzően a Magyar Állam által kirendelt végelszámoló látta el az ügyvezetői feladatokat, így a színház megvásárlása és az egykori igazgató menesztésének időpontja nem esett egybe. A két esemény időben és jogilag is elkülönül egymástól” – emeli ki a közleményében a teátrum.
„A Játékszín új működésének elindítása magánkezdeményezésként valósult meg, jelentős személyes és pénzügyi kockázatvállalás mellett. Ennek eredményeként a színház fennmaradhatott, és azóta is folyamatosan működik. A fenti tényeket a közvélemény korrekt tájékoztatása érdekében tesszük közzé.”
Az ügy kapcsán Németh Kristóf is megszólalt, aki értetlenséggel fogadta Balázsovits Edit kijelentéseit. A színházigazgató a Story.hu-nak adott nyilatkozatában határozottan visszautasította az elhangzottakat, és rágalomnak nevezte a színésznő állításait.
Mint ismert, Németh Kristóf volt az, aki 2012-ben Bank Tamással, Szűcs Attilával és Metz Alexandrával közösen megvásárolta az addig állami tulajdonban lévő Játékszín Nonprofit Kft.-t a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől . Elmondása szerint akkoriban kezdeményezte azt is, hogy Balázsovits Lajos csatlakozzon a közös munkához, és részese legyen az új formában működő színház életének.
– Az első telefonhívásom, ahogyan kiléptem az MNV Zrt.-től Balázsovits Lajos volt, akit felhívtam, majd elmondtam neki, hogy egy óriási hírem van: sikerült megszerezni magántulajdonba azt a kft.-t, ami addig állami tulajdonban volt. ’Van kedved együtt csinálni?’ De Lajos erre azt mondta: ’én azt a könyvet, amit Játékszínnek hívnak, kinyitottam, de bezáratták velem, s visszaraktam a polcra, s már nem akarom újra levenni és kinyitni.’ Ez volt konkrétan a mondata. Mondtam neki, hogy ezt megértem, sajnálom, mi viszont továbbvinnénk a te örökségedet – idézte fel a lapnak Németh Kristóf.
A színész azt is elárulta, hogy a történtek után Balázsovits Editet is személyesen kereste meg, hogy megkérdezze, továbbviszi-e a korábbi szerepeit. Mivel a színésznő erre nemmel válaszolt, az érintett előadásokat levették a repertoárról.
– A történet nagyjából így néz ki az én szemszögemből, meg ez a valóság, ami történt. Viszont a mai, indulatos politikai környezetben azt állítani, amit Edit állít, nem véletlen elszólás, hanem rágalom. És mivel egyértelmű az utalás rám, őszintén szólva nem értem Edit motivációját, de nagyon szívesen megbeszélném vele, akár nyilvánosan is. Hiszen ahogyan volt tegnap, és én pontosan emlékszem, mi és hogyan történt, lesz holnap is, amikor pontosan fogunk emlékezni a mára – fogalmazott Németh Kristóf.
Balázsovits Edit