← Vissza

news.bsdnet.hu

Súlyos állítások, újabb fordulat a Szőlő utcai ügyben: megszólalt egy nevelő

Demokrata 2026-06-16 20:20
Súlyos állításokat fogalmazott meg Pócs János legújabb videójában a Szőlő utcai javítóintézet ügyével kapcsolatban az intézmény egykori nevelője. A fideszes országgyűlési képviselő által közzétett felvételen az egykori nevelő, Kiss Márió arról beszél, hogy állítása szerint Magyar Péter közvetlen környezetéből négymillió forintot ígérhettek Bangó Sándornak azért, hogy terhelő vallomást tegyen a közbeszédben „Zsolti bácsi”-ként emlegetett személyről. A volt nevelő szerint a Kontroll nevű médium és személyesen Magyar Péter testvére, Magyar Márton volt az, aki ilyen ajánlatot tett Bangónak. Az ügyben megszólalt azóta Magyar Márton is, aki tagadja az elhangzottakat. Közleményét alább elolvashatják. Kiss Márió, a Szőlő utcai nevelőintézet egykori nevelője Pócs János videójában arról beszélt, hogy a Kontrollnak adott interjú megjelenése után felvette a kapcsolatot a szerkesztőséggel. Kiss Márió szerint már az interjú elején ugyanis olyan kijelentés hangzott el, amely nem felelt meg a valóságnak. „A szóban forgó interjú legelején hazugságon kaptam Bangó Sándort, ugyanis azt állította, hogy Juhász Péter Pál vette fel az intézetbe. A valóság azonban az, hogy én intéztem a befogadását” – mondta. Kiss Márió az ügyet abszurdnak nevezte, majd arra is kitért, hogy szerinte az intézmény működését ismerve több állítás nehezen hihető. „Aki ismeri az intézetet, az tudja, hogy egy bejárat van, ott pedig öt őrön és száz kamerán kell átjutni, mielőtt beléphetünk az épületbe” – mondta. Az egykori nevelő arról is beszélt, hogy személyesen egyeztetett Bangó Sándorral. „Elmondtam neki, hogy nem tartom fairnek, hogy alaptalanul megvádolnak politikusokat és egyszerű embereket” – fogalmazott. Elmondása szerint a beszélgetést rögzítette, a hangfelvételt pedig átadta az ügyészségnek és Pócs János országgyűlési képviselőnek. Az ominózus felvétel egy részlete a videóban is elhangzott. A hangfelvételen többek között az hallható, hogy a nevelő állítása szerint maga Sanyika azt mondja: „Kedden megkaptam a négymilliót, amit Marci adott.” A hangfelvétel alapján Sanyika pénzért vállalta a vallomást, amire Márió szerint azért lehetett szüksége, mert nevelőintézetben nőtt fel. A nevelő azonban a felvtétel szerint megpróbálta meggyőzni a „deal” hátulütőiről: elmondta Sanyikának, hogy hamis dolgokkal vádolni valakit rossz dolog, és a neki pénzt adó emberek nem fogják megvédeni, és nem lesznek mellette egy hamis tanúzás elleni eljárás során. Kiss Márió állítja, Magyar Márton négy millió forintot adott Bangó Sándornak, amelyről a volt nevelő Magyar Mártontól szerzett tudomást, aki megkérte őt, hogy beszéljen Sanyikával: ne egyszerre kérje a pénzt, hanem részletekben. Elmondása szerint végül Sanyika egyszerre kérte a pénzt, „mert felnőtt ember, és azt csinál amit akar”. Az ugyanakkor nem világos, a videóban elmondottakból nem derül ki, hogy Magyar Márton miért nem maga kérte meg erre Sanyikát. A videóra reagált a Kontroll is, Magyar Márton, a Kontroll alapítója a médium Facebook-oldalára az alábbi bejegyzést tette ki: A ma este Pócs János YouTube-csatornáján közzétett „Exkluzív interjú a Szőlő utca egykori nevelőjével” című videóval kapcsolatosan rágalmazás és becsület csorbítására alkalmas hamis hang- vagy képfelvétel nyilvánosságra hozatala miatt feljelentést fogok tenni mind Pócs János híresztelővel, mind pedig Kiss Márióval szemben, ugyanis Bangó Sándor nem kapott pénzt sem tőlem, sem mástól a kontrollos interjúért cserébe, jómagam nem tudtam arról és ma sincs tudomásom arról, hogy Bangó Sándor hazudott volna az interjúban „Zsolti bácsi” vezetéknevéről. Ami tény, hogy Bangó Sándor jogi képviselője útján még az interjú elkészítése előtt írásban jelezte az ügyészség felé, hogy korábbi tanúvallomását ki kívánja egészíteni. Szakértő sem szükséges annak megállapításához, hogy a Pócs János által közzétett videóban bejátszott hangfelvételen nem Bangó Sándor hangja hallható. Kiss Márió valóban megkeresett telefonon, melynek a lényege az volt, hogy korábban dolgozott a Szőlő utcai Javítóintézetben, jelenleg vidéken van, nincs munkája, és Budapestre jön állásinterjúkra. Végezetül: most már tudom, hogy miért mondta nekem Bangó Sándor, hogy vigyázzak Márióval nagyon, amikor említettem neki, hogy megkeresett engem. Budapest, 2026. 06. 16. Magyar Márton, a Kontroll alapítója Amint arról korábban beszámoltunk, a Szőlő utcai javítóintézet ügyében 2024 decemberében indult büntetőeljárás a Nemzeti Nyomozó Irodánál egy társhatóság feljelentése alapján. Az eredetileg szűkebb körű nyomozás néhány hónap alatt az elmúlt évek egyik legsúlyosabb gyermekvédelmi botrányává nőtte ki magát. Az ügy fordulópontját egy szeptember elején megjelent interjú jelentette. A Válasz Online-nak nyilatkozó Kuslits Gábor, a fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat korábbi igazgatója azt állította, hogy Juhász Péter Pál állítólagos visszaéléseiről hosszú évek óta tudtak a gyermekvédelmi szakmában. A nyilatkozatot követően a Legfőbb Ügyészség szeptember 26-án ügyészi hatáskörbe vonta a Budapesti Javítóintézetet érintő nyomozást, amely ezt követően új lendületet kapott. A botrány gyorsan politikai dimenziót is kapott. Szeptemberben Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció elnöke nyílt levélben fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez, választ követelve a javítóintézet körül felmerült súlyos vádakkal kapcsolatban. Az ezt követő hónapokban egyre több bizonyíték és tanúvallomás került nyilvánosságra az intézményben történhetett visszaélésekről. December 8-án lemondott a javítóintézet ideiglenesen kinevezett igazgatója, Kovács-Buna Károly, akit később letartóztattak. A nyomozás során a hatóságok gyermekbántalmazással és más súlyos bűncselekményekkel összefüggésben vizsgálódnak. A Központi Nyomozó Főügyészség tájékoztatása szerint az eljárás jelenleg is folyamatban van.
Eredeti cikk megtekintése →