EU-s bértranszparencia: idehaza is kiderül, mennyivel keresnek kevesebbet a nők
WMN
2026-06-17 04:06
–
A 150 fő feletti munkáltatóknak először 2027-ben, a 100–149 főt foglalkoztató cégeknek pedig 2031-től kell rendszeresen beszámolniuk arról, mekkora a különbség a női és férfi munkavállalók bére között – olvasható a Portfolio cikkében.
Mindez annak az uniós bértranszparencia-irányelvnek az átültetéséhez kapcsolódik, amelyet a tagállamoknak június 7-ig kell beépíteniük saját jogrendjükbe. Az új szabályok szerint a 250 fő feletti munkáltatóknak évente, a kisebb cégeknek pedig háromévente kell majd jelentést készíteniük.
A Telex június elején arról írt a Szociális és Családügyi Minisztérium tájékoztatása alapján, hogy
Magyarországon várhatóan nyáron bocsátják társadalmi egyeztetésre az irányelv hazai átültetésének tervezetét.
Emellett a minisztérium munkavállalói és munkaadói érdekképviseletekkel egyeztet, amelyek így véleményt nyilváníthatnak, és javaslatokat tehetnek.
A 2023-ban elfogadott irányelv célja, hogy a bértranszparencia eszközeivel csökkentse az unión belüli bérdiszkriminációt és a nemek közötti bérszakadékot. A tagállamoknak három év áll rendelkezésükre, hogy ennek megfelelően alakítsák át szabályozásukat, és végső soron javítsák a nők munkaerőpiaci helyzetét.
A Telex szerint az irányelv a bérkülönbségek átláthatóbbá tétele mellett több konkrét intézkedést is javasol:
WMN Szűrő –
2026. június 16.
–
KO
Az Európai Unió Statisztikai Hivatalának adatai szerint Magyarországon a nők átlagosan közel 18 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál. Ez nagyjából havi 130 ezer forintos különbséget jelent. Bár a bérdiszkrimináció az Európai Unióban jogsértésnek számít, a jelenség összetettsége miatt nehezen szankcionálható. Hogy miből áll össze ez a különbség, azt Csernus Fanni, az Amnesty Magyarország nemek közötti egyenlőségi szakértője magyarázta el ebben a cikkünkben.
Kaiser Orsolya
A kiemelt kép illusztráció, Forrás: Pexels/ Magda Ehlers, Monstera Production