← Vissza

news.bsdnet.hu

Vecsei H. Miklós szerint valami különös történik a zsámbéki romtemplomban

Magyar Nemzet 2026-06-17 05:30
A Zsámbéki Nyári Színház évada június 26-án Az utolsó menet című kétszereplős előadással kezdődik, amely egy válságba jutott kapcsolat utolsó esélyeit vizsgálja érzékenyen és humorral. A következő hetekben olyan népszerű művészek érkeznek Zsámbékra, mint Hernádi Judit és Kern András a Kalamazoo című romantikus vígjátékkal, vagy Rezes Judit és Szabó Győző, akik saját történetükből építkezve hozzák el a Loveshake – Az élet összeráz című előadást. A programban helyet kap Lackfi János új tragikomédiája, a Három nő, egy eset is, amely egy temetés köré szerveződő emberi játszmákat mutat be groteszk humorral és váratlan érzelmi fordulatokkal. A fesztivál egyik hangsúlyos vonulata idén is az irodalom és a zene találkozása. Július 19-én ismét Zsámbékra érkezik Vecsei H. Miklós és a QJÚB társulata. A vetített koncertszínházi előadás Csoóri Sándor, Pilinszky János és Radnóti Miklós művein keresztül vezeti el a nézőket A szarvassá változott fiú történetéig. A QJÚB előadását a Platon Karataev duó koncertje vezeti fel, így a közönség egy este alatt két különleges zenei-irodalmi élmény részese lehet. Az évad egyik legkülönlegesebb eseménye augusztus végén lesz, amikor bemutatják a Nagy László –Szécsi Margit-est című felolvasószínházi produkciót. A Juhász Anna irodalmár dramaturgiájával és Vecsei H. Miklós rendezésében készülő előadás a költőházaspár kapcsolatát állítja középpontba. A rendező elmondása szerint a történet nem pusztán irodalomtörténeti emlékezés. – Szécsi Margit és Nagy László története semmiben sem különbözik Rómeó és Júlia történetétől. Egy rendkívüli érzelmi és intellektuális találkozás, amelyben azt szeretnénk megmutatni, hogyan születhetett ilyen szerelem és költészet a szocializmus legsötétebb éveiben. Sok tekintetben ugyanazokat a kérdéseket tesszük fel, mint korábban Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni történeténél – mutatott rá. A közönség augusztusban újra találkozhat Beck Zoltán és Vecsei H. Miklós népszerű Kártyajáték című estjével is. – Megpróbálunk úgy beszélgetni egymással, mintha nem figyelne minket több száz ember. Ezért hangozhatnak el olyan történetek is, amelyeket talán még magunknak sem mondanánk el – fogalmazott Vecsei H. Miklós. A fesztivál szeptember 13-án a zsámbéki romtemplomban zárul. A Hortus Conclusus – A legbelső kert című előadásban Takács Dorina (Дeva), Balla Gergely és Vecsei H. Miklós közösen keresik a kapcsolatot a szakralitás, a közösségi élmény és a kortárs művészet között. Az alkotók szerint a Kárpát-medence romtemplomai nem csupán történelmi emlékek, hanem olyan terek, amelyek ma is várják az újraéledés lehetőségét. Vecsei H. Miklós lapunknak elárulta, hogy valójában egy XXI. századi szertartást szeretnének létrehozni. – fűzte hozzá. Mint megtudtuk, a színművész gyermekkorának meghatározó része kapcsolódik a Zsámbéki-medencéhez. Úgy véli, a Zichy-kastély udvara és a romtemplom látványa minden előadást újrafogalmaz. – fogalmazott.
Eredeti cikk megtekintése →