Megszületett az iráni megállapodás, mégsem áll helyre azonnal a világ rendje
Index
2026-06-17 05:40
A több hónapig tartó iráni konfliktus lezárása nem jelenti azonnal azt, hogy minden hajó rögtön átjut a Hormuzi-szoroson, akár hetekbe is telhet, mire visszaáll a korábbi forgalom mértéke − figyelmeztetett a világ egyik legnagyobb tanker-üzemeltető vállalatának vezetője. Tamura Dzsótaró, a Mitsui OSK Lines vezérigazgatója a Financial Times -nak elmondta, hogy sok üzemeltető várni fog, mielőtt újraindítaná tankereit, hiába született előzetes megállapodás Irán és az Egyesült Államok között.
Donald Trump ragaszkodott hozzá, hogy „biztonságos, védett és tiszta” útvonal vezessen a szoroson keresztül, amely a konfliktus kezdete óta zárva tart. A vasárnapi megállapodás azonban azonnal csökkentette a Brent nyersolaj árát, de Tamura szerint a forgalom nem fog azonnal visszaállni a korábbi szintre.
Nemcsak egy egyszerű megállapodásra lesz szükség az érintett országok között, hanem annak valóssá kell válnia, és tükröződnie kell a Hormuzi-szoros valós helyzetében ahhoz, hogy a hajózási társaságok kényelmesen átkelhessenek
− nyilatkozta a vezérigazgató, majd megjegyezte, hogy már többször elhangzott a háború kezdete óta újranyithatják a stratégiai fontosságú vízi útvonalat. Tamura ugyan még Donald Trump bejelentése előtt nyilatkozott erről, de a Mitsui OSK Lines hétfőn közölte, hogy az előzetes megállapodás nem változtatott a véleményén.
A háború előtt a globális olaj- és cseppfolyósított földgázszállítás több mint egyötöde zajlott a Hormuzi-szoroson keresztül, amely a Perzsa-öbölbe irányuló gabona- és fogyasztási cikkek szempontjából is kulcsfontosságú. A Mitsui OSK Lines több mint 900 hajót üzemeltet, amelyeknek csaknem a negyede szállít nyersolajat, kőolajszármazékokat és vegyi anyagokat.
Más hajózási társaságok szerint a Nemzetközi Tengerészeti Szervezetnek (IMO) kellene koordinálnia mintegy 500 hajó kivonulását, amelyek a szorosban vesztegelnek. Arsenio Dominguez, az IMO főtitkára elmondta, hogy a szervezet azt vizsgálja, mennyire kivitelezhető a hajók biztonságos áthaladása. Hozzátette, hogy a szervezet továbbra is dolgozik egy biztonsági kiürítési útvonal kialakításán.
A Hapag-Lloyd konténerszállító vállalat biztatónak nevezte az előzetes megállapodás megkötését, és reméli, hogy a szorosban veszteglő hajói már ezen a hétvégén elindulhatnak. Philip Belcher, a tankerhajózási iparági szövetség, az Intertanko tengerészeti igazgatója arra figyelmeztetett, hogy kockázatfelmérést kell végezniük, mielőtt újraindítanák a szállítást.
Az iráni háború előtt naponta mintegy 135 hajó haladt át a Hormuzi-szoroson, ez a szám drasztikusan csökkent, mindössze néhányan próbáltak meg az elmúlt hetekben a sötétség leple alatt kijutni a Perzsa-öbölből.
Tamura Dzsótaró elmondta, hogy ellenzi Iránnak azt az intézkedését, hogy vámot szedjen a szoroson való áthaladásért, mivel ez ellentétes a hajózás szabadságát biztosító nemzetközi szabályozással. A japán hajózási társaságnak négy hajót sikerült kijuttatnia a térségből, de nem fizettek áthaladási díjat Teheránnak, ezen kívül pedig további négy tankere vesztegel a régióban.
(Borítókép: Egy dél-koreai hajó, amely el tudta hagyni a Hormuzi-szorost, befut Ulszan kikötőjébe 2026. június 10-én. Fotó: Hwawon Ceci Lee / Anadolu / Getty Images)
Kövesse az Indexet Facebookon is!