Horrorkonyhára csaptak le a rendőrök: több száz lopott, levágásra szánt macskát találtak a vietnámi bandánál
Blikk
2026-06-17 06:51
A vietnámi rendőröknek egy nagyszabású akció során sikerült felszámolniuk egy kifejezetten háziállatok ellopására szakosodott bűnszervezetet. Az egyenruhások a múlt héten tartott razziák során több mint 400 élő macskát mentettek meg a biztos vágóhídtól, és több tucat jégen tartósított állati tetemet is lefoglaltak. Bár a helyi kultúrában a macskahús fogyasztása legális, az állatvédők szerint a lakosság körében – különösen a fiataloknál – egyre nagyobb az ellenállás a kegyetlen feketekereskedelemmel szemben.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Egy állatvédő szervezet közlése szerint Vietnámban egy összehangolt razzia során több mint 400 ellopott, vágóhídra szánt macskát mentettek meg , miután a hatóságok felszámoltak egy macskatolvajlásra szakosodott hálózatot – írja a BBC .
A Ho Si Minh-városi rendőrség és a Tay Ninh tartomány nyomozói június 11-én csaptak le a macskák ellopására szakosodott bűnszervezetre, miután hónapok óta vizsgálták a lakossági bejelentéseket a gyanúsan megszaporodó háziállat-lopások ügyében . Az akció során kilenc embert vettek őrizetbe, a rendőrség közlése szerint pedig a gyanúsítottak a kihallgatásuk során beismerték, hogy az elmúlt három évben több macskát is fogtak be Vietnám déli részén, amelyeket aztán két-három naponta kereskedőknek és húsboltoknak adtak tovább.
Nagy értékű macskát lopott egy állatmentő egyesület vezetője, aki ellen az Érdi Járási Ügyészség minősített lopás bűntette miatt emelt vádat.
A helyszíni szemle során a rendőrök előtt horrorfilmbe illő jelenetek elevenedtek meg, ugyanis a bűnözők illegális gyűjtőhelyein több mint 400 kétségbeesett élő macskát találtak összezsúfolva, miközben egy másik létesítményből további 21 állat került elő. Emellett körülbelül 80, jégen tartósított macskatetemet is lefoglaltak.
A mostani akcióban megmentett állatok közül körülbelül 40 cicát már sikerült visszajuttatni a gazdijaikhoz. A többi állatot a rendőrség a folyamatban lévő nyomozás miatt egyelőre bizonyítékként tartja fogva, az ellátásukról és az élelmezésükről az állatvédő szervezet gondoskodik, amely közölte, hogy néhány cica a mentés után elpusztult.
Bár Vietnámban a kutya- és macskahús fogyasztása legális, az eladóknak szigorú igazolásokkal kell bizonyítaniuk az állatok származását. Ennek ellenére virágzik a feketepiac: a Humane World for Animals állatvédő szervezet adatai szerint az országban évente egymillió macskát és ötmillió kutyát fognak be vagy lopnak el közvetlenül a gazdáiktól rugós csapdákkal, méreggel és elektromos sokkolókkal, hogy aztán az állatokat levágják a húsukért. A kutya- és macskahús fogyasztása Vietnámban ezért gyakoribb is, mint más ázsiai országokban , ám az emberek hozzáállása folyamatosan változik.
Egy 2023-as, átfogó felmérés szerint a vietnámi társadalom – különösen a fiatalok és a kisállattartók – egyre jobban ellenzi ezt a gyakorlatot, s a válaszadók többsége már a kutya- és macskahús-kereskedelem teljes, országos betiltását követeli .
macska