Újabb fesztivál marad el: a Kolorádó után egy budapesti buli is bedobta a törölközőt
Blikk
2026-06-17 07:12
Elmarad az ötödik budapesti JazzFest, miután a szervezők – többek között a váratlanul felhalmozódó költségek miatt – lemondták a fesztivált. A fesztiváligazgató elmondta, már évek óta küzdenek a támogatások hiányával, s a korábbi eseményeket többnyire a jegyeladásokból tudták megvalósítani. Bár próbáltak alternatív megoldást keresni, a fesztivált egyelőre nem tudják folytatni, mert az finanszírozhatatlanná vált.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A szervezők lemondták a JazzFest Budapest 2026 fesztivált, így elmarad a június 27-től július 5-ig tervezett idei rendezvény – közölte a fesztiváligazgató kedden Facebook-bejegyzésében.
Kleb Attila hangsúlyozta, a döntést a váratlanul felhalmozódó költségek , a várakozásoktól elmaradó jegyértékesítési adatok, valamint a rendezvényszervező szektort érintő, a közelmúlt eseményei által generált problémák miatt kellett meghozniuk.
„Évek óta küzdünk a támogatások hiányával, azok minimális volumenével. Az eddigi négy fesztivált 90-95 százalékban a jegyeladásokból valósítottuk meg” – írta a fesztiváligazgató az MTI szerint.
A Mathias Corvinus Collegium hétfőn jelentette be, hogy a nyári MCC Fesztivált nem rendezik meg, a jegyek és bérletek árát július 31-ig visszatérítik. A döntés hátterében a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok megszüntetését előkészítő Alaptörvény-módosítás állhat, amelyet szintén hétfőn szavazott meg a parlament.
Mint felidézte, idén azzal, hogy az Erkel Színházat elvették a korábbi üzemeltetőjétől , az Operától, és az újak nem kívánták bérbe adni, elvesztették fő játszóhelyüket, ezért kénytelenek voltak alternatív megoldást keresni, hogy a fesztivált folytathassák.
„A főváros segítő kezet nyújtott, megkaptuk a Városháza Parkot, itt viszont színpadot, nézőteret, lelátót kell építeni, és minden egyéb szolgáltatást biztosítani kell. Ezek elképesztően magas összegek, és ráadásul a külföldi fellépők honoráriumán és utazási költségein kívül, ezeket is előre kell finanszírozni” – fogalmazott Kleb, aki hozzáfűzte azt is, hogy jelen helyzetben, amikor a pénzügyi támogatás kinullázódott, mindent a jegyértékesítésből kellett volna finanszírozni, ez azonban nagyon messze elmaradt a várhatótól, a teljes jegykontingens mindössze 26-27 százaléka talált vevőre.
„Ezen kívül az egész rendezvényszervező szektort érintő, a közelmúlt eseményei által generált problémák is jelentősen nehezítették a munkánkat. Az elmúlt napokban minden lehetőséget megvizsgáltunk, kerestünk rövid- és hosszútávú megoldást is, azonban nem jártunk sikerrel. Be kellett lássuk, hogy a fesztivál finanszírozhatatlanná vált. A nagyobb károk elkerülése érdekében kedden este meg kellett hoznunk a szomorú és rendkívül fájdalmas döntést: lemondjuk a JazzFest Budapest 2026 fesztivált” – tette hozzá Kleb Attila.
A fesztivállal, amelyet ötödik alkalommal terveztek megtartani, komoly nemzetközi elismeréseket értek el. A JazzFest Budapest elmúlt négy évében 271 koncertet rendeztek, amelyeken 39 ország csaknem ezer művésze lépett fel a hazai közönség előtt. A szervezők emellett a műfaj hazai kiválóságait segítették abban, hogy külföldön is megismerjék őket. Ennek eredményeként négy év alatt kilenc országban harminc koncertet adhattak a magyar zenészek.
„Jelenleg még magunk sem látjuk a döntésünk legtöbb következményét, anyagi vonzatát. Azonban sok bizonytalanság ellenére is hangsúlyozzuk, hogy mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a jegyvásárlóinkat kártalanítsuk. Mostantól kezdve minden erőnkkel a károk enyhítésén fogunk dolgozni” – írta a fesztiváligazgató.
A JazzFest Budapesten idén tizenkét országból csaknem kétszáz zenész, köztük számos világsztár lépett volna színpadra. Június 27-től július 5-ig koncertet adott volna mások mellett Al Di Meola , Pat Metheny , Marcus Miller és Charles Lloyd is.
Kedden derült ki, hogy a változatos zenei kínálata miatt népszerű Kolorádó Fesztivált sem tartják meg idén nyáron. Az eseményre Kálózon került volna sor július közepén, ám végül 2027-re halasztották, aminek az oka elsősorban gazdasági jellegű. A fesztivál korábban Nagykovácsi külterületén, egy cserkészparkban zajlott, csakhogy ez a lehetőség idén megszűnt, ami miatt a szervezőknek új helyszínt kellett keresniük. A választás a Fejér-megyei Kálózon lévő Zichy-kastélyra esett, és nagy lelkesedéssel vágtak bele az előkészületekbe, ám ahogy azt a szervezők a fesztivál közösségi oldalán azt írták, a helyszín fejlesztésével és a fesztivál megszervezésével kapcsolatos költségek jelentősen megnőttek, miközben az egész fesztiválipart sújtó piaci nehézségek is tovább nehezítették a helyzetet.
fesztivál