magazinmagazinNagy Ervin: aki a színpadot a kultúrpolitikára váltjaMivel egyre csak fogytak a pozíciók az új kormányban, valószínűsíthető volt, hogy a Magyar Péter mellett a kezdetektől kiálló színész lesz a színházért és a filmért felelős kultúrpolitikus. Egyelőre nem határozták meg a pontos pozícióját.
Port.hu
2026-05-08 11:00
Mivel egyre csak fogytak a pozíciók az új kormányban, valószínűsíthető volt, hogy a Magyar Péter mellett a kezdetektől kiálló színész lesz a színházért és a filmért felelős kultúrpolitikus. Egyelőre nem határozták meg a pontos pozícióját.
A színészből lett politikus pontos pozícióját a most felálló kormányban egyelőre még nem határoztak meg, az NFI vezetőjét többlépcsős pályázattal választják ki.
Nagy Ervin1976. szeptember 25-én született Dunaújvárosban. Szülei elsőosztályú sportolók voltak. Édesanyja, Kecskeméti Margit kézilabdázó, édesapja, id. Nagy Ervin NB I-es labdarúgó.
Máté Gábor és Horvai István osztályában végzett 1999-ben, a Színház- és Filmművészeti Főiskolán (ma Egyetem), az osztályukból egyedül őt szerződtette a budapesti Katona József Színház.
2009-ben így írt róla a Népszabadság kritikusa: „hősszerelmes" alkatú, de tartalmas személyiségű fiatalember, aki nemzedékének egyik legsikeresebb színésze lett. Az első közönségsikert NestroyA talizmáncímű darabjának főszereplőjeként aratta, Tituszt játszotta, a facér borbélysegédet. A Máté Gábor rendezte produkciót majdnem egy évtizedig játszotta a Katona.
Az első szakmai sikernek meg aBakkhánsnőket tartotta, amelyet Zsótér Sándor rendezett 2001-ben a Katonában. Eredetileg Tóth Anitával ketten játszották volna Dionüszosz szerepét Euripidész művében, de kolléganője megbetegedett. (Getting Hornycímmel készült belőle 2002-ben egy nemzetközi produkció, amelyben ezt a szerepet Rezes Judittal osztotta meg Nagy Ervin szintén Zsótér rendezésében. Az Európai Színházak Uniójának projektjében a magyar színészek mellett görög és finn művészek is játszottak.)
Pályája elején fontos produkció volt még aSzent György és a sárkány –ezt Zsámbéki Gábor állította színpadra 2001-ben –, amelyben Törőcsik Mari partnere volt. Dosztojevszkijtől Stoppardig, Shakespeare-től Goldoniig, Csehovtól Goetheig számtalan fontos műből készült előadásban játszott fontos szerepet a Katonában. Nagy Ervin egy interjúban úgy vélte, a színházában sokan lettek erős férfiszínészek, akiket vetésforgó szerint játszattak. Néha többeket túl is foglalkoztattak – nyilatkozta. Eljött az idő, amikor úgy érezte, el kell hagynia anyaszínházát, végül mégis úgy döntött, lemond aSzabadság, szerelemcímű Andy Vajna-film főszerepéről a társulata kedvéért. Szerinte azonban ezt nem respektálta a színház, amit szóvá is tett, nyilatkozott róla, mire több fővárosi színház meghívta vendégnek. A Radnótiban Térey János darabjában, azAsztalizenében játszott. Aztán elfogadta a felkérést aKaméleoncímű filmbe is. (Egy időben a Katona vezetése nem vette jó néven, ha színészei máshol is játszanak.)
Több színházban is vendégszerepelt, játszott például a Vígszínházban Petruchiót a Makrancos Katában, partnere Börcsök Enikő volt, az Orlai Produkciós Irodánál ő volt Charlie Babbitt azEsőemberben, partnere Kulka János, valamint a Ted Kramer aKramer kontra Kramerben.
Mivel kiválóan énekel, több zenés színházi előadásban is láthatta a közönség. Még Mozart művében,A varázsfuvolában is megkapta Papagenót – ez a Vígszínház koprodukciója volt az Operaházzal. Meghívták zenés darabokba a Szegedi Szabadtéri Játékokra is, ahol például aMarica grófnőcímű operettben a világhírű operaénekessel, Lukács Györgyivel énekelt. Billy Flynn ügyvédet osztotta rá Béres Attila aChicagó címűmusicalben.
Megannyi filmben és tévésorozatban szerepelt, előbbiből csak néhány:Nincsen nekem vágyam semmi (rendezte: Mundruczó Kornél), aHídember(rendezte Bereményi Géza),Szezon(rendezte: Török Ferenc),Mansfeld(rendezte: Szilágyi Andor),Overnight(Török Ferenc),Kincsem(rendezte: Herendi Gábor),Drakulics elvtárs(rendezte: Bodzsár Márk). A 35. Magyar Filmszemlén (2004) a legjobb férfi mellékszereplő díját kapta a Szezonért, 2020-ban a Filmkritikus-díját szintén a legjobb férfi epizódalakításért a Drakulics elvtársért. A tévés filmek és sorozatok közül emlékezetes: aRégimódi történetcímű drámasorozat, aTerápia, aKossuthkifli,A tanár ésA Király. Továbbá szerepel aBirodalomcímű új RTL-es sorozatban, amely a 90-es évek hazai pornóiparáról szól.
A népszerűségét jól használja, sok társadalmilag fontos ügy mellé állt oda. 2014-ben például a családon belüli erőszak elleni kampányban vállalt szerepet. Szendrőn roma gyerekeket támogatott, sőt, egy rászoruló debreceni családnak főzött ünnepi menüt is. A jótékonysági Nemzeti Vágtában ugyancsak szerepelt. A Freeszfe jótékonysági aukciójába felajánlotta a Tanár című sorozatban viselt kabátját, és segített másokkal együtt az Ökumenikus Segélyszervezetnek is.
A szinkronszínészek ügyében szintén felszólalt, amikor a stúdiók nem akarták megemelni a tizenöt éve változatlan gázsit. Beszólt, amikor a politikusok zaklatószínháznak aposztrofálták a Katonát, de a kollégáinak is, akik nem akartak beleállni a bőrükre menő ügyekbe.
2020-ban, amikor Nagy Ervin felmondott a Katonában, azt nyilatkozta: a színház ma már csak szerelem, de nem az érvényesülés útja. Deklarálta, hogy nem lenne igazgató, nem szeretné feltétlenül tönkretenni az életét – nyilatkozta pár éve.
Színpadon jelenleg a Pintér Béla és Társulata két előadásában játszik: azAnyám orrában és azAnyaszemefényében. Első közös munkája PintérrelA bajnokban volt a Katonában. A premier környéke 2016-ban nem volt botrányoktól mentes, de az indulatok elcsitultak, és 10 évig futott a produkció, pár hónapja volt a búcsúelőadás.
A másik projekt, amelyben második feleségével, a szintén színész Borbély Alexandrával látható: azEgyÉletünk.Ebben elmesélik – többek között – azt is, hogyan lett egy véletlen találkozásból a színházi büfében több évvel később házasság, majd két ikerlány.
Nagy Ervin elsőként állt Magyar Péter mellé, a Tisza indulása óta aktívan részt vesz a párt eseményein. Fontosnak tartja a fiatalok támogatását, a független gondolkodás bátorítását és a kulturális autonómia megőrzését, amely nélkül nincs valódi demokrácia. A Tisza Párt dunaújvárosi országgyűlési képviselője lett az április 12-i választásokon, így bekerült a parlamentbe.
Korábban úgy nyilatkozott, érdekelné a kulturális miniszter pozíció, noha nincs államigazgatási rutinja, viszont az elszántsága, elhivatottsága határtalan, nyilatkozta a 24.hu-nak. A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium vezetőjének azonban Tarr Zoltánt kérte fel Magyar Péter. Újságírói kérdésre elmondta: „Reményem szerint Magyar Péter arra használja majd Nagy Ervint, hogy segítségével egységesítse, segítse a kulturális élet fejlődését, összeolvassza, ami ma kettészakított, és megállítsa a leépülést. Legyünk ott Európa filmes és zenei asztalainál, streaming platformjain, sorolhatnám. Péter is tudja, hogy a kultúra a legjobb deviza, a legnemesebb országimidzset építő eszköz. Orbánék elszigetelték az országot, mi visszavezetjük Európába.”
Többször is beszélt arról a színész, a magyar kultúra ellen mennyire súlyos bűnöket követett el Vidnyánszky Attila – aki nemcsak a Nemzeti Színház igazgatója, hanem a legtöbb színházzal kapcsolatos pozíciót bezsebelte. Mint mondta Nagy: Vidnyánszky szétdúlta a magyar színészképzést, kivéreztette a független színházakat. Súlyos sebeket ejtett a magyar kultúra testén, iszonyú hatékony fegyvere a Fidesz megosztó politikájának.
Nagy Ervin a választási győzelem estéjén bejelentette, nem vállal új színházi szerepeket. A döntését azzal indokolta a Klubrádióban, a politikai pozíciója és a színházi tevékenység összeférhetetlen lenne. Megnyugtatta ugyanakkor a rajongóit, hogy a már meglévő darabjaiban továbbra is látható lesz.
Véget ért az RTL+ Zámbó Jimmyről szóló sorozata, A Király, amelyből rengeteg dolog derül ki az énekes pályafutásáról és magánéletéről, és nem csak jó dolgok. Pár tanulság számunkra is kiderült.