← Vissza

news.bsdnet.hu

"Kissé zavarba jött, de gyorsan elrakta" – wc-papírba rejtették a korrupt magyar politikusoknak szánt milliós kenőpénzeket

Blikk 2026-06-17 08:46
Újabb részletek kerültek nyilvánosságra abból a nagyszabású korrupciós ügyből, amelyben önkormányzati vezetők és politikusok hosszú éveken át rendszeresen fogadhattak el kenőpénzeket egy Z. Zsolt nevű vállalkozótól. Most egészen meglepő részletekre is fény derült a pénzek átadásával kapcsolatban. Szigeti Sándor Newsroom újságíró Ezeket látta már? A nyomozati iratok szerint a fővárosi korrupciós ügy kulcsfigurája, Z. Zsolt a pénzek átadását gyakran elegáns budai szállodákban, magánlakásokon, sőt olykor nyilvános helyek mosdókban bonyolította le – írja a Telex. A nyomozati dokumentumok alapján többféle módszert alkalmaztak, egyes politikusokat saját otthonukban fizettek ki, ahol a pénz egyenesen széfekbe került, más esetekben budai luxusszállodák éttermeiben találkoztak a felek. A vállalkozó elmondása szerint egy idő után a lebukás elkerülése érdekében a készpénzt egy hotel férfi mosdójának egyik fülkéjében rejtették el, majd a politikus egy kulcs segítségével vette át azt. "Az étteremből a hotel bejárata felé indulva jobbra a folyosón volt egy férfi-női WC, amibe belépve a jobboldali ajtó vezetett a férfi WC-be, majd oda belépve két egymás melletti ajtóval elzárható WC helyiség volt, és mindig a jobboldali helyiségben, a WC mögötti ablakpárkányra raktam az aktuális készpénz összeget (amit volt, hogy zacskóban, de volt, hogy csak magában helyeztem oda) és körberaktam WC papírtekercsekkel, hogy ha véletlenül benyit oda a személyzet, akkor ne legyen egyből feltűnő” – olvasható a Telex által megszerzett dokumentumokban, ami úgy folytatódik: "Azért csak a személyzetre kellett gondolni, mert miután elhelyeztem a WC-ben a pénzt, ennek a WC helyiségnek kulcsra bezártam az ajtaját, a kulcsot magamhoz vettem, majd amikor a megbeszélt időpont környékén (jellemzően mindig kicsit késve) megérkezett a hotelbe, illetve az étterembe, az üdvözlő kézfogással már adtam is át a kulcsot, ő pedig magához vette a WC-ből a pénzt, a kulcsot pedig mindig benne hagyta az ajtajában”. A vallomásból az is kiderül, hogy a korrupció nem kizárólag készpénzes juttatásokra korlátozódott. Előfordult, hogy külföldi utazások, szórakozási költségek vagy más természetbeni előnyök szolgáltak ellenszolgáltatásként. Az érintett vállalkozó szerint több politikussal rendszeres kapcsolatot ápolt, és olykor kemény alkudozások zajlottak arról, hogy a szerződésekből származó bevételek mekkora hányada kerüljön vissza a döntéshozókhoz. „(…) konkrétan próbáltam lealkudni az ő általa kért 10 százalékot, ment az alkudozás, ő nyilván mindig magasabb számokat mondott, én pedig azzal próbáltam érvelni, hogy levezettem neki, hogy milyen nehéz kitermelni az ehhez szükséges plusz pénzt, de nem magyaráztam neki, hogy fiktív számlázásból lenne kitermelve ez a pénz, csak a nehézségeket hangsúlyoztam. Végül 2019. év végén a többedik ilyen találkozónk alkalmával megállapodtunk az éves nettó árbevétel 5 százalékában” – áll a dokumentumban. Egyszer pedig egy kirándulás előtt adott át pénzt a politikusnak, aki a vallomás szerint az unokahúga nevére vett egy telket a Mátrában. „(…) a telek előtt adtam át neki, kissé zavarba jött, de gyorsan elrakta az A/4-es barna papírtasakban lévő pénzt, úgy, hogy előbb becsúsztatta a kabátjába, majd egyből odament a nem sokkal arrébb parkoló autójához, és berakta abba, a hátsó utastérbe. Arra nem emlékszem, hogy ide milyen autóval jött, erről nincsen emlékképem” – olvasható a dokumentumban. A hatóságok szerint a vesztegetési rendszer több mint egy évtizeden át működhetet t, és politikai oldalakon átívelően érinthetett önkormányzati vezetőket. Az ügyészség közlése alapján a korrupciós célból kifizetett összegek összértéke meghaladhatja a kétmilliárd forintot. Az ügyben több ismert politikust és cégvezetőt is őrizetbe vettek vagy letartóztattak. Az érintettek egy része tagadja a vádakat, és hangsúlyozza az ártatlanság vélelmét. A nyomozás azonban tovább folytatódik, miközben a hatóságok azt vizsgálják, milyen mélységben szőtte át a korrupció az önkormányzati döntéshozatalt, és kik lehettek a rendszer további haszonélvezői. A most nyilvánosságra került vallomások minden eddiginél részletesebb képet rajzolnak arról, hogyan működhetett a háttérben egy évekig fennálló korrupciós hálózat. korrupció
Eredeti cikk megtekintése →