← Vissza

news.bsdnet.hu

Eltűnt a szennyeződés a BYD környéki földekből. Csoda történt? Nem...

Agroinform 2026-06-17 09:30
Lezárta vizsgálatát a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal a BYD szegedi beruházásához kapcsolódó talajszállítás ügyében. Az akkreditált mérések szerint már nem mutatható ki határértéket meghaladó szennyeződés azokon a területeken, ahová a gyárépítés helyszínéről termőtalajt szállítottak. A kínai autógyártó ugyanakkor 10 millió forintos környezetvédelmi bírságot kapott, mert a talaj elszállítása előtt nem teljesítette maradéktalanul a környezetvédelmi engedélyben előírt kötelezettségeit. A vizsgálat előzménye, hogy a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal 2026. február 12-én hivatalból eljárást indított a BYD Auto Hungary Kft. ellen. A hatóság információi szerint a vállalat a szegedi gyárépítés területéről úgy szállíttatta el a humuszos termőtalajt, hogy előtte nem végeztette el a szükséges vizsgálatokat, és nem tájékoztatta a hatóságot az előírásoknak megfelelően. A vizsgálatok során kiderült, hogy a beruházási területről mintegy 20 hektárnyi mezőgazdasági területre került ki termőtalaj. Ennek körülbelül 10 százaléka tartalmazott a jogszabályi határértéket meghaladó mennyiségben úgynevezett egyéb alkilbenzol vegyületeket. A márciusban vett minták alapján a szennyezett talajban az alkilbenzolok koncentrációja 0,7 és 4,16 milligramm között alakult kilogrammonként, miközben a határérték 0,5 milligramm kilogrammonként. A hatóság ezért még az aratási időszak előtt elrendelte az érintett termények megsemmisítését, valamint környezetkárosítás gyanúja miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Az ügy tisztázása érdekében a kormányhivatal átfogó ellenőrzést végzett. A szakemberek összesen 101 talajmintavételi ponton vizsgálták meg az érintett földterületeket, emellett a talajvíz minőségét is ellenőrizték. A 2026 áprilisa és júniusa között végzett akkreditált laboratóriumi vizsgálatok eredményei szerint májusra már egyik mintában sem mutattak ki határértéket meghaladó alkilbenzol-szennyezést. Az eredményeket a vállalat által megrendelt, szintén akkreditált mérések is alátámasztották. A szakértők szerint a szennyezőanyag eltűnésének oka az lehet, hogy az alkilbenzolok illékony vegyületek, amelyek idővel kipárologtak a talajból. A kormányhivatal tájékoztatása szerint az aktuális eredmények alapján egészségkárosító kockázat már nem áll fenn, így az érintett területek ismét mezőgazdasági művelésre használhatók. Bár a szennyezés megszűnt, a hatóság megállapította, hogy a BYD megsértette környezetvédelmi engedélyének előírásait. Ennek következtében a vállalatot 10 millió forint környezetvédelmi bírsággal sújtották. A bírság mellett a kormányhivatal előírta, hogy a jövőben a beruházási területről csak megfelelő mintavétel és laboratóriumi vizsgálat elvégzése után, valamint a hatóság előzetes jóváhagyásával szállítható el bármilyen talaj. A vállalatnak emellett meg kell térítenie az akkreditált mintavételek és laboratóriumi vizsgálatok során felmerült hatósági költségeket is. Az ügy ráirányította a figyelmet arra, hogy a nagyszabású ipari beruházások során kiemelt jelentősége van a környezetvédelmi előírások maradéktalan betartásának, különösen akkor, amikor mezőgazdasági területeket is érintő földmunkákról és talajmozgatásról van szó. Forrás: Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal Indexkép: Pexels
Eredeti cikk megtekintése →