Orbán Viktor Brüsszelben: A patrióta erők előretörése folytatódik, Brüsszelt meg kell reformálni
Telex
2026-06-17 14:20
Cikkünk folyamatosan frissül!
Hiába a magyarországi választási vereség, a patrióta erők előretörése folytatódik Európában – mondta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány brüsszeli képviseletén . Az április 12-i választási bukás után Orbán első külföldi útja a Patrióták Európáért csoport találkozójára vezetett, ahol ismét kijelentette: Brüsszelt meg kell reformálni, és arról is beszélt, ő úgy számolt, hogy Magyarország decemberben megkapta volna az EU-s pénzeket.
Orbán azt mondta, hogy ha már meghívták, kihasználja a lehetőséget és a holnapi csúcstalálkozó előtt a sajtó rendelkezésére áll. A magyar választásokról annyit mondott, hogy ez új helyzetet teremtett Magyarországon, de ez a vereség nem változtat azon a „történelmi” tényen, hogy Európában folyik a patrióta szervezetek, pártok és közösségek előretörése. „Egyetlen választási vereség sem töri meg ezt a folyamatot” – fogalmazott. Szerinte ez a folyamat akkor lehetne megtörhető, ha az EU tudna sikereket felmutatni, de most nem tud, sem versenyképességben, sem migrációban.
„Magyarországon bár a Patriótákhoz tartozó erő vereséget szenvedett, ez nem változtat a Fidesz külpolitikáján” – mondta Orbán. Szerinte Brüsszelt meg kell reformálni. Jó hírnek minősítette, hogy nem maradtak a Patrióták miniszterelnök nélkül, mert továbbra is ott van a cseh miniszterelnök, Andrej Babiš.
Orbán kérdésekre válaszolva azt mondta, hogy Magyarországon nagy tapasztalat van arról, hogyan kell vezetők hatalomba jutását megakadályozni.
„Volt akinek ólmot öntöttek a fülébe, ehhez képest én elég jól jártam”
– mondta, utalva arra, hogy a Tisza úgy módosította az Alaptörvényt, hogy egy miniszterelnök maximum nyolc évet lehet hivatalban. Ez Orbán Viktorra is vonatkozik. Egy másik kérdésre, hogy lehet-e még valaha miniszterelnök, azt mondta, hogy „ha felnéz a csillagokra, akkor nem ez rajzolódik ki”.
Orbántól megkérdezték, hogy szerinte Magyarország „mit fizet” az EU-s forrásokért cserébe. A volt kormányfő szerint az Európai Bizottság politikai okokból zsarolta őket, erre kellett megoldásokat találniuk. „A mi válaszunk erre a zsarolásra a vétó volt. Az EU-s pénzek esetében ez azt jelentette, hogy amennyiben nem adjátok ide a pénzünket, akkor az EU-nak nem lesz költségvetése. Én úgy számoltam, hogy a pénzeket decemberben megkapjuk” – mondta. Szerinte az új kormány „taktikát váltott” és „teljesíti” az EU kéréseit. Hozzátette:
ők azt várják el az új magyar kormánytól, hogy egyetlen fillért se hagyjanak az EU-nál.
Orbán szerint ugyanis van olyan két milliárd euró, ami az EU szerint már nem elérhető, de jár Magyarországnak. Arra a kérdésre, hogy miért mondta a Fidesz kongresszusán, hogy ő már nem akar változni, azt mondta, hogy ez egy „belső pártvitára adott reflexió” is volt, de egyébként már a kora miatt sem nagyon szeretne változtatni.
A volt miniszterelnök a Mészáros Lőrincről és Tiborcz Istvánról felmerülő „sejtéseket, sugalmazásokat” nem akarta kommentálni, ameddig valami konkrétum ki nem derül.
Orbán mellett egyébként ott ül Bóka János a Fidesz országgyűlési képviselője, korábbi európai ügyekért felelős miniszter, aki Orbán szerint a „nehezebb kérdésekre” válaszol majd. Az eseményen részt vesz Schmidt Mária és Orbán Balázs is.
Előző héten derült ki, hogy a volt magyar miniszterelnök is részt vesz a Patrióták Európáért (PfE) pártcsalád találkozóján, amit az Európai Tanács június 18–19-i csúcstalálkozója előtt rendeznek meg Brüsszelben. A hírt Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatója is megerősítette. Egyébként ez lesz az első brüsszeli EU-csúcs , ahol 16 év után nem Orbán Viktor, hanem Magyar Péter képviseli majd az országot miniszterelnökként.
A nagyobb frakciók rendszeresen tartanak ilyen üléseket, ahogy a 2024-es megalakulása óta a PfE is. Most az eddigi szokásoktól eltérően nem a névleg a 2024-es soros elnökségre, majd kulturális célokra , magyar adófizetői pénzen vett és felújított luxusingatlant, a brüsszeli Magyarország Házát használják erre, amely a magyar államé.
Az ilyen előcsúcsok jó alkalmat adnak a tagállami vezetőknek egy-egy pártcsaládból, hogy összehangolják egymással az álláspontjukat, bár erre a PfE-nél nem lesz nagy szükség: a 27 állami vezetőből egyedül Andrej Babiš cseh miniszterelnököt adja a csoport.
Az Orbán Viktor által alapított szélsőjobboldali PfE európai parlamenti képviselőcsoportja a választás másnapján közleményt adott ki . Ebben kifejezték, kiállnak a választásokat elvesztő Orbán Viktor és a Fidesz mellett. A közlemény szerint a Fidesz és Orbán Viktor kulcsfontosságú szereplők a tradicionális értékek és a demokratikus önrendelkezés európai képviseletében, a vereségük pedig visszalépést jelent az ezeket az értékeket képviselő erőknek.
A PfE csoportja minden korábbinál egységesebb és elkötelezett, hogy még erőteljesebben képviselje a céljait, és még határozottabban kiálljon minden európai nemzet szuverenitásáért, szabadságáért és jólétéért – írta a PfE-frakció akkor. A korábbi magyar kormányfőt azóta újraválasztották a Fidesz élére , így most egy évig most biztosan ő irányítja majd a pártot, Brüsszelbe is pártelnökként érkezett.
Orbán Viktor 2024 nyarán jelentette be Herbert Kickllel, az Osztrák Szabadságpárt elnökével és Andrej Babiš volt cseh kormányfővel közösen, hogy új frakciót hoznának létre, majd nem sokkal később harmadik legnagyobbként meg is alakult a Patrióták Európáért EP-frakció.