← Vissza

news.bsdnet.hu

Orbán Viktor Brüsszelben: Olcsón megúsztam, hogy csak alkotmányos tiltást kaptam

Index 2026-06-17 14:23
Cikkünk frissül... Először utazik hivatalosan külföldre a választási vereség óta Orbán Viktor, aki szerdán Brüsszelben vesz részt a Patrióták Európáért pártcsalád vezetőinek egyeztetésén. A volt miniszterelnök több korábbi szövetségesével is találkozhat, miközben az Európai Unió csúcstalálkozóján már Magyar Péter képviseli Magyarországot. Orbán Viktor a közösségi oldalán jelezte, hogy szerdán, délután 15 órától nemzetközi sajtótájékoztatót tart. Orbán Viktor mellett Bóka János is rész vesz a sajtótájékoztatón. A mi választási vereségünk nem változtat azon a történelmi, szinte determinisztikus tényen, hogy Európában folytatódik a patrióta szervezetek előretörése, egyetlen választási vereség sem változtat ezen – mondta a tájékoztató elején Orbán Viktor. Az egykor miniszterelnök úgy látja, hogy Európai Unió vezetése nem sikereket, hanem kudarcokat tud felmutatni, hozzátéve, hogy ezek alatt a versenyképességre, biztonsági és a migrációs kérdésekre gondol. A Fidesz külpolitikája továbbra is elkötelezett támogatója marad a patrióta európai mozgalomnak. Brüsszelt meg kell reformálni – jelentette ki. Hozzátette, a Fidesz veresége célokat sem változtat meg, továbbra is az európai patrióták erősítésén dolgoznak, és Európa megvédésén. Kiemelte, a patrióták nem maradnak miniszterelnök nélkül, hiszen Andrej Babis cseh miniszterelnök fogja őket képviselni az Európai Tanácsban. Orbán Viktort kérdezték a 16. Alkotmány-módosítással kapcsolatban is. Olcsón megúsztam, hogy csak alkotmányos tiltást kaptam – válaszolta azzal kapcsolatban, hogy nem térhet vissza miniszterelnökként. Arra a kérdésre, hogy Babisnak mi lesz a feladata az EU-csúcson, elmondta, hogy tapasztalatai alapján biztos abban, hogy a cseh kormányfő küzdeni fog az energiaárak mesterségesen magas szinten tartása ellen. Egyrészt a patrióták ellenzik az ETS I. bevezetését, és az ETS II. reformja mellett foglalnak állást. Emellett Babis ki fog állni a migráció ellen, ugyanakkor az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban holnap tárgyalni fog a cseh miniszterelnökkel. A Fidesz elnöke kijelentette, hogy Európában ma a dolgok rosszul mennek, minden tekintetben. Az orosz–ukrán háború, energiabiztosság és az versenyképesség miatt. „Az én egyik intellektuális kudarcom éppen az, hogy 2022 után kellett volna találnunk egy gazdaságpolitikát, amely akkor is sikeressé teszi a magyar gazdaságot, ha közben Európában a dolgok rosszul mennek” – mondta, majd megjegyezte, hogy ezzel a legtöbb miniszterelnök számára problémát jelent. Korrupciós ügyek kapcsán elmondta, hogy egyetlen magyar kormánytag sem áll eljárás alatt. Orbán Viktor az uniós források kérdésében elmondta, hogy az új magyar kormány az uniós zsarolásra behódolással válaszol, és teljesíti a brüsszeli elvárásokat. De ennek ellenére megerősítette, fontos, hogy az uniós forrásokat megkapja Magyarország. Elmondta, hogy az Európai Bizottság szerint 2 milliárd euró már semmiképpen sem érhető el a magyarok számára. Orbán Viktor szerint ezt sem hagyhatja annyiban az új kormány, és minden eurót haza kell hozni. Azt is hozzátette, látható, hogy az új magyar kormány a kondicionalitási szabályozás kérdésében is meghátrált. A kárpátaljai magyarokkal kapcsolatban elmondta, reméli, hogy az ukránok betartják majd a megállapodást, ugyanakkor hibának tartja, hogy az Európai Unió megindította a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával. (Borítókép: Orbán Viktor 2024. december 21-én. Fotó: Tövissi Bence / Index) Kövesse az Indexet Facebookon is!
Eredeti cikk megtekintése →