Orbán Viktor: Olcsón megúsztam
ATV
2026-06-17 14:34
Orbán Viktor volt miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben.
Nemzetközi sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben Orbán Viktor, aki a Patrióták európai politikai közösségének másnapi csúcstalálkozója előtt válaszolt az újságírók kérdéseire.
A volt miniszterelnök bevezetőjében elmondta: „Holnap a Patrióták családja csúcstalálkozót tart, erre engem is meghívtak, előtte állok az Önök rendelkezésére tekintettel arra, hogy rég láttuk egymást.”
Orbán Viktor szerint a Fidesz választási veresége nem változtat azon a folyamaton, amelyet a patrióta és bevándorlásellenes politikai erők európai erősödéseként értékel.
„A választási vereség nem változtat azon a meghatározó tényen, hogy Európában folytatódik a Patrióta közösségi szervezetek előretörése” – fogalmazott.
Hozzátette, hogy véleménye szerint „egyetlen választási vereség sem írja felül ezt a történelmi folyamatot”, és arra számítanak, hogy a bevándorlásellenes politikai erők a következő években tovább erősödnek Európában.
A politikus úgy látja, az előretörés csak akkor lenne megállítható, ha az Európai Unió vezetése eredményeket tudna felmutatni.
„Olyan időket élünk, hogy kudarcokat tudnak csak felmutatni, legyen szó biztonsági kérdésekről, a versenyképességről vagy a migrációról” – mondta.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a magyarországi választási eredmény nem változtat a Fidesz külpolitikai irányvonalán.
„Magyarországon bár a Fidesz vereséget szenvedett, ez nem változtat a mi külpolitikánkon, elkötelezett támogatói maradunk a Patrióta mozgalomnak, nem változott a cél, Brüsszelt meg kell reformálni” – jelentette ki.
A sajtótájékoztatón a Financial Times újságírója arról kérdezte Orbán Viktort, igazak-e azok az értesülések, amelyek szerint családja jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodik, és a korrupciós vádak miatt esetleg ott is maradhat.
A politikus rövid választ adott: „Nem.”
Egy másik kérdés azzal az alkotmánymódosítással kapcsolatos volt, amelynek értelmében a jövőben nem töltheti be ismét a miniszterelnöki tisztséget. Orbán Viktor történelmi példákkal válaszolt:
„Magyarország 1100 éves állam, óriási rutinunk van abban, hogyan lehet kizárni vezetőket az állam vezetéséből. Lehet forró ólmot önteni a fülükbe, trónkövetelők szemét kitolták, aztán van a száműzetés, ehhez képest olcsón megúsztam, hogy csak egy alkotmányos tiltást kaptam.”
Az uniós források ügyéről szólva Orbán Viktor azt mondta, Magyarország korábban vétókkal próbált fellépni az Európai Bizottság nyomásgyakorlásával szemben.
„Magyarország most taktikát váltott, az övék az volt, hogy a Bizottság zsarolta őket, erre kellett megtalálniuk a helyes választ, ami a vétó volt” – fogalmazott.
Szerinte az új magyar kormány más megközelítést alkalmaz.
„A taktika most az, hogy a zsarolásra megadással válaszol az új kormány, megadják azt, amit Brüsszel követel.”
Orbán ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Magyarországnak járó uniós forrásokat mindenképpen meg kell szerezni.
„Fontos, hogy a kétmilliárd eurót ne hagyják Brüsszelben” – mondta, hozzátéve, hogy véleménye szerint egy év végi költségvetési vétóval is ki lehetett volna harcolni a pénz folyósítását.
„Azt várjuk el a magyar kormánytól, hogy egyetlen fillért se hagyjon itt” – jelentette ki.
Arra a kérdésre, hogy a túlzott oroszbarátság hozzájárult-e a választási vereséghez, Orbán Viktor azt válaszolta: „Nem indult a magyar választáson oroszbarát párt, tehát nem járult hozzá. A Fideszt nem az oroszok és az ukrán érdeklik, magyarbarát politikát folytatunk és azt fogunk a jövőben is”.