Jó úton halad az F1: 35 százalékkal csökkent a sportág karbonlábnyoma
F1világ
2026-06-17 15:30
A Forma-1 nyilvánosságra hozta legfrissebb riportját, amely megerősíti, hogy a sportág 35 százalékkal mérsékelte karbonlábnyomát, és a jelenlegi adatok alapján tartható a 2030-ra kitűzött nettó zéró cél. A 2026-os megállapítások azt mutatják, hogy amióta 2018-ban először meghatározták a kiindulási alapot, az F1 jelentős kibocsátáscsökkentést ért el a teherszállítás, a logisztika, a közvetítés és a versenyüzemeltetés területén.
A sportág különböző részlegei az elmúlt nyolc évben közösen dolgoztak azon, hogy közel 80 000 tCO2e-t, vagyis tonna szén-dioxid-egyenértéket távolítsanak el a működésből. Ez annak felel meg, mintha egyetlen ember több mint 500 millió kilométert repülne.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A mostani jelentés arra is kitér, hogy a teherszállítás — amely a sportág fenntarthatósági céljai szempontjából az egyik legfontosabb tényező — a jövőben egyre inkább a légi szállítás helyett a tengeri fuvarozásra és a regionális központokra épül majd, ami átalakítja azt, ahogyan a Forma-1 világszerte utazik.
HIRDETÉS
2030-ra a jelenlegi közvetítési és kapcsolódó teherszállítás több mint felét kivonják a légi szállításból. Ez hosszú távon csökkenti a működési kibocsátásokat, miközben megőrzi azt az elérést és léptéket, amely egyedivé teszi a sportágat. A folyamatot a fenntartható repülőgép-üzemanyagba történő további beruházások is segítik.
Stefano Domenicali, a Forma-1 elnök-vezérigazgatója így fogalmazott: „A Forma-1-ben cselekszünk, és tényeken keresztül mutatjuk meg az eredményeinket, nem csupán szavakkal, és hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy továbbra is jó úton haladunk afelé, hogy 2030-ra elérjük a nettó zérót, amit a sportág egészén belüli közös erőfeszítés tett lehetővé környezeti hatásunk csökkentése érdekében.”
„A versenynaptár ésszerűsítésétől kezdve a fenntartható üzemanyagokba és alternatív energetikai megoldásokba történő nagyobb beruházásokig csökkentettük a lábnyomunkat, miközben a sportág tovább növekszik, és világszerte új közönségeket ér el.”
„Szeretnék köszönetet mondani az FIA-nak, valamennyi F1-es csapatnak, közvetítőpartnereinknek, partnereinknek, promótereinknek, és természetesen a saját csapatunknak a közös elkötelezettségükért, valamint azért, hogy továbbra is együtt viszik előre ezt a folyamatot.”
HIRDETÉS
Ellen Jones, a Forma-1 ESG-vezetője hozzátette: „A fenntarthatóság minden döntésünk alapját képezi, nemcsak a versenypályán, hanem abban is, ahogyan világszerte létrehozzuk és megvalósítjuk ikonikus eseményeinket.”
„Azzal, hogy megduplázzuk a sportág fenntartható repülőgép-üzemanyagba (SAF) történő beruházását, megtesszük első befektetésünket a fenntartható tengeri üzemanyagba, és továbbra is szorosan együttműködünk a promóterekkel, csapatokkal és partnerekkel, további kibocsátáscsökkentést érünk el, miközben felgyorsítjuk a legújabb technológiák alkalmazását.
HIRDETÉS
„Ezek a lépések azt mutatják, hogy továbbra is eltökéltek vagyunk abban, hogy fenntartható innováción keresztül vezessünk. Ahogy haladunk a 2030-ra kitűzött nettó zéró célunk felé, a Future Race Operations Programme az előttünk álló években további jelentős csökkentéseket hoz majd, a versenynaptár észszerűsítésének teljes hatásával együtt, amely a 2026-os szezontól lépett életbe.”
„Ezek a kezdeményezések együttesen azt mutatják, hogy a fenntartható működés nemcsak globális léptékben lehetséges, hanem úgy is megvalósítható, hogy közben nem kell kompromisszumot kötni a Forma-1-et meghatározó teljesítmény, ambíció vagy látványosság terén.”
Az utazáshoz kapcsolódó kibocsátások több mint 21 000 tCO2e-vel csökkentek, ami 2018-hoz képest 27%-os mérséklődést jelent . A folyamat ráadásul folytatódik, mivel az F1-es csapatok növelik befektetéseiket a fenntartható repülőgép-üzemanyagba – ez egy alternatív üzemanyag a repülőgépek számára, amely a hagyományos repülőgép-üzemanyaghoz képest becslések szerint járatonként 80%-kal csökkenti a kibocsátást.
A logisztika és az utazás kéz a kézben jár, ha a kibocsátások alacsonyan tartásáról van szó, ezért az F1 rendkívül hatékony stratégiát alkalmaz, amely az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású megoldásokra összpontosít. A jelentés bemutatja, hogy mindez miként hozott eredményt: most először a teherszállítási műveletek mindhárom szállítási mód — szárazföld, levegő és tenger — esetében rendelkeznek ilyen megoldásokkal, miközben további tervek is folyamatban vannak ezek kiterjesztésére.
A gyárak, létesítmények és irodák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a kibocsátásokhoz a rendszeres energiafelhasználásuk miatt, ezért az F1 a mezőny 11 csapatával együtt dolgozott azon, hogy a helyszínek energiaellátása megújuló energiaforrásokra álljon át.
Ennek eredményeként a kibocsátás több mint 37 000 tCO2e-vel csökkent, ami 2018-hoz képest 64%-os, 2024-hez viszonyítva pedig 14%-os mérséklődést jelent.
Ahogy már említettük, a megújuló energia kulcsfontosságú tényező, de a sportág egésze — beleértve az F1-et, a csapatokat és az FIA-t — évről évre megduplázta a fenntartható repülőgép-üzemanyagba irányuló befektetéseit az első, 2024-es beruházás óta. Ez hozzávetőleg 40%-os csökkenést eredményezett a kapcsolódó légi charterjáratok kibocsátásában, ami több mint 20 000 tCO2e-nek felel meg.
Mivel a tengeri áruszállítást egyre gyakrabban használják, 2025-ben sor került az első befektetésre a fenntartható tengeri üzemanyagba is , ezzel hosszú távú, alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású megoldást teremtve azokra az esetekre, amikor a rakományt nem repülővel, hanem hajóval szállítják az országokba.
Egy nagydíj megrendezése hatalmas munkát igényel mind az F1, mind a versenypromóterek részéről. A paddockoktól és a bokszutcáktól kezdve a technikai központokig fontos volt a sportág számára, hogy 2025-ben valamennyi európai fordulón alternatív energiaellátási megoldásokat vezessen be , beleértve az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokat, mint a HVO (hidrogénezett növényi olaj), valamint a napenergia- és akkumulátoros rendszereket.
Verstappen különleges sisakkal készül a Red Bull hazai versenyére
Ez versenyenként 17%-os csökkenést eredményezett a rendezvények működtetéséhez kapcsolódó kibocsátásokban, ami több mint 1 000 tCO2e-nek felel meg. Mivel a versenynaptár a 2018-as 21 futamról az előző idényre 24 eseményre bővült, fontos szem előtt tartani, hogy ezt az előrelépést jelentős növekedés mellett sikerült elérni, és azt a sportág, valamint promóterei közötti kiváló együttműködés formálta.