Ők szerepeltek a köztévé tiltólistáján - Dés László: "Örülök, hogy vége van ennek a 16 évnek"
Blikk
2026-06-17 16:16
Kossuth-, sőt, Oscar-díjas magyar művészek, színészlegendák és más rendkívül népszerű előadók is szerepeltek abban felsorolásban, amelyet Nagy Ervin osztott meg az első parlamenti felszólalásában. A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium államtitkára szerint ez volt az MTVA tiltólistája.
Bajkó Panka
Főmunkatárs (Sztárvilág)
Ezeket látta már?
„Most felolvasok önöknek egy névsort. Kérem szépen önöket, hogyha esetleg úgy gondolják, hogy tapssal illetnék azt a teljesítményt, ami az életutat illeti, ne tartsák vissza magukat. Bródy János, Dés László, Zacher Gábor, Vámos Miklós, Falusi Mariann, Sugár Bertalan, Fluor Tomi, Enyedi Ildikó, Nemes Jeles László, Hegyi Barbara, Zorán, Hajós András, Kepes András, Kern András, Hernádi Judit, Gálvölgyi János, Koltai Róbert, Kováts Adél, Mácsai Pál, Kerekes Éva, Kulka János, Csákányi Eszter, Jordán Tamás, Grecsó Krisztián, Szabó Kimmel Tamás. Ők szerepelnek az MTVA feketelistáján . Tudnak erről?” – így hangzott Nagy Ervin államtitkár felsorolása, és az erről készült Facebook poszt alatt több más ismert személy is reagált.
"Ó, és még hány név! 2012 óta nem tehettem be a lábam, mondjuk nem is akartam" – írta a nyolcvanas években a Szomszédokkal a köztévén sztárrá vált Ábel Anita.
"Én is fekete listán voltam, Ervin" – tette hozzá Nyertes Zsuzsa színésznő, de az ország egyik legismertebb meteorológusa, Pártai Lucia pedig arról írt, hogy ő és néhai férje, Aigner Szilárd is szerepelt ezen a feketelistán, azaz nem láthattuk őket a közmédia felületein.
Dés László a Blikknek elárulta, a szemébe sosem mondták, hogy tiltva van / Fotó: ATV
– Örülök, hogy vége van ennek az elképesztő 16 évnek – kezdte Dés László , amikor a közmédiás tiltással kapcsolatos tapasztalatairól kérdeztük. – Direkten egyébként sosem mondták meg, hanem szervezőktől, megyei kultúrvezetőktől tudtam, hogy hol nem léphetek fel, hova nem mehetek. Problematikus figurák voltunk, és a teljesítmény nem volt érdekes, csak az, hogy ki kritizálta a fennálló hatalmat, a Fideszt. Ha ez nem tetszett nekik, akkor kitaláltak mindenfélét. Soltész Miklós volt államtitkár például azt mondta, hogy magyar- és kereszténygyűlölő vagyok, hazaáruló, ami mérhetetlenül hazug állítás, hiszen az egész életemet arra tettem fel, hogy a magyar kultúrát építsen és örömet szerezzek – sóhajtott a legendás zeneszerző, jazz-zenész, aki a kormányváltás után abban is tapasztalja a változást, hogy hosszú évek után újra hívták az MTVA egyik műsorába.
Gálvölgyi János még sosem járt az MTVA Kunigunda utcai épületében, pedig a 2010-es évek óta ott van a köztévé / Fotó: Fuszek Gábor
– A kormányváltás óta ennek a tilólistának vége van, aminek nagyon örülök, hiszen korábban hiába történtek fantasztikus dolgok, olyan volt, mintha nem léteztünk volna – tette hozzá Dés László.
A Nagy Ervin által szintén említett Gálvölgyi János egy éve a Blikknek adott születésnapi interjúban jegyezte meg, hogy sosem járt az MTVA Kunigunda utcai épületében, amely a 2010-es évek eleje óta adott otthont a közmédiának.
– Még soha nem voltam ott. Valahogy, valamiért nem kíváncsiak rám a köztévében – jelentette ki a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, aki tíz éve is már beszélt a tiltólistáról lapunknak.
– Legépelt listáról nem tudok. Csak azt tudom, hogy a közelmúltban több kolleginám és kollégám is javasolta, hogy vendégként engem is hívjanak meg a köztévé bizonyos műsoraiba, de erre nemleges választ kaptak – magyarázta akkor.
Hasonlóan járt Grecsó Krisztián József Attila-díjas költő, író, dalszerző , az Élet és Irodalom munkatársa, aki néhány napja Krug Emília Szinten túl című YouTube műsorában beszélt arról, hogy 16 éve ő sem járt a köztévében.
– Ezalatt én megírtam az életművemet, azaz bemutatták A Pál utcai fiúkat a Vígszínházban, viszonylag nagyot szólt. Én írtam a szövegkönyvét, hiszen A Pál utcai fiúk egy gyönyörű regény, Molnár Ferenc írta, de nincsenek benne dialógusok, vagy nagyon kevés. Amit a színpadon mondanak, azt én írtam. Ettől kezdve az Apám üzentig, ami soha nem volt érdekes. Azt mondani, hogy ez nem számít, az nagyon torz ügy – jelentette ki a sikeres író.
A hosszú évek óta külföldön élő Sugár Bertalant meglepte, hogy szerepelt a felsorolásban, de amíg itthon dolgozott, sem szerepelt a közmédia műsoraiban.
- Nagyon meglepődtem, hogy Nagy Ervin ilyen nemzeti kincsekkel tett egy polcra – nevetett a Blikknek az énekes, aki azzal tisztában volt, mi miatt nem mehetett.
Sugár Bertalan tudta, hogy tiltva van / Fotó: RTL
– Egy coming outolt meleg vagyok, ráadásul nyíltan párkapcsolatban voltam egy ellenzéki politikussal, és a megnyilvánulásaimból is kiderült, hogy nagyon liberális vagyok. Olyan szituációkba keveredtem, hogy régi barátok, akik MTVA-s szórakoztató műsorban voltak szerkesztők, kérdezték, hogy mennék-e, majd soha nem hívtak, mert az adás felvételéig nyilván elmeszelték az ötletet – magyarázta Berci.
Nagy Ervin