← Vissza

news.bsdnet.hu

Elmentünk Vitnyédre, ide tervezték a titkos menekülttábort - a helyiek még mindig dühösek - videó

Blikk 2026-06-17 16:53
Földvári Zsófia Videós újságíró Gyenes Dániel Vezető operatőr, vágó Ezeket látta már? Bár már biztos, hogy nem épül menekülttábor az osztrák határhoz közeli Vitnyéden, a helyiek még mindig a titkos építkezés hatása alatt vannak. Köztük a polgármester is, aki szerint egy helyi népszavazás száz százalékos ellenállást eredményezett volna. Néhány hónapja még attól tartottak a vitnyédiek, hogy több száz migránst helyeznek el a település szélén álló egykori iskolában és majorságban . Ma már úgy tűnik, egészen más jövő vár az épületegyüttesre: a korábbi tervek helyett ismét oktatási célokat szolgálhat a komplexum, mivel régen is iskolaként üzemelt. A Győr-Moson-Sopron vármegyei faluban azonban még mindig sokan emlékeznek arra, milyen felháborodást váltott ki a titokban zajló beruházás . Az ügy 2024 őszén robbant ki, amikor a helyiek arra lettek figyelmesek, hogy a Vitnyédhez tartozó Csermajorban nagyszabású építkezés zajlik. A területet lezárták, rendőrök őrizték, miközben magas kerítések és új létesítmények jelentek meg az egykori iskola körül. Hivatalos tájékoztatást azonban sokáig senki sem kapott. Vitnyéd külterületén kezdett épülni a titkos menekülttábor / Fotó: Knap Zoltán A gyanút tovább erősítette, hogy később olyan dokumentumok kerültek nyilvánosságra, amelyek szerint akár 500 ember befogadására alkalmas menekültközpont kialakítása is szerepelt a tervek között. A napvilágot látott iratok több milliárd forintos beruházásról szóltak, miközben a kormány akkor következetesen tagadta, hogy menekülttábor épülne a faluban. A helyieket leginkább az háborította fel, hogy szerintük senki sem kérdezte meg őket. A településen hamar tiltakozás bontakozott ki, sokan attól féltek, hogy a mintegy másfél ezres falura túl nagy terhet jelentene egy ekkora befogadóközpont. A nyilvánosság előtt zajló vita országos üggyé nőtte ki magát. - Teljesen véletlenül derült ki, hogy mi folyik itt - mondja még mindig felháborodással a hangjában az egyik helyi lakos, Gábor - Elképesztőnek tartom, hogy a település tudta és engedélye nélkül menekülttábort építettek. Ahogy ennek híre ment - folytatta - azonnal zuhanni kezdtek az ingatlan árak, volt ismerősöm, aki nem tudta piaci áron eladni a házát. Arról nem is beszélve, hogy bár tényleg szomorú, ha valakinek el kell menekülnie a hazájából, de nekünk meg jogunk van eldönteni, hogy kikkel szeretnénk megosztani a településünket, az országunkat. Gábor szerint elképesztő, hogy a település tudta nélkül terveztek menekülttábort építeni / Fotó: Knap Zoltán A történet új fordulatot vett az elmúlt napokban, amikor nyilvánosságra kerültek a korábbi kormányzati döntések és előkészítő anyagok. Ekkor szólalt meg a település polgármestere, Szalai Csaba , aki elmondta: őket sem tájékoztatták arról, hogy pontosan milyen célra készül az építkezés. A polgármester szerint a faluban sokan csak találgattak, miközben a lezárt területen folyamatosan dolgoztak, és még egy torony is épült. Ez egyébként az első hírekkel ellentétben nem őrtorony volt, hanem kommunikációs torony - 2024 szeptemberében érkeztek az első hírek arról, hogy itt valami készül. Konkrétan egy menekülttábort építenek fel. Amikor ez a tudomásomra jutott, azonnal a helyszínre siettem, de akkor már engem sem engedtek be a helyszínre. Semmilyen tájékoztatást nem kaptam, ahogy senki más sem. Még mindig ijesztő belegondolni. hogy nem sokon múlt, hogy tető alá hozzák ezt a tábort - mondta a Blikknek a polgármester, akitől azt is megkérdeztük, hogy mit gondol, Vitnyéd szempontjából mi a pozitív üzenete ennek a történetnek? - Mindenképpen az, hogy a településükkel történtek fókuszba helyezték a problémát, és ennek fényében talán más falukkal, városokkal nem történhet meg olyan, hogy a tudtuk nélkül menekülttábort építenek a szomszédságukba. Szalai Csaba, Vitnyéd polgármestere a helyszínen vezette körbe stábunkat / Fotó: Knap Zoltán A volt kormány részéről egyébként, korábban többféle magyarázat is elhangzott: volt, amikor azt mondták, hogy rendészeti iskolák diákjainak nyári táborát alakítják ki a helyszínen, később pedig az hangzott el, hogy a menekülttáborra vonatkozó döntések csupán az Európai Unióval folytatott tárgyalások során alkalmazott „taktikai eszközök” voltak, és valójában soha nem állt szándékukban migránsokat elhelyezni Vitnyéden. - A település lakói még mindig nagyon dühösek, hogy ez megtörténhetett. Én is az vagyok! - mondja egy helyi járókelő, aki hozzá tette: - Belehazudtak a szemünkbe, ami megbocsáthatatlan! Most már biztos: nem lesz menekülttábor, helyette iskola épül, amelyet épp diákok rendeztek be az ott tartózkodásunk idején. Ez pedig megnyugtató a helyiek számára. A jelenlegi tervek szerint a felújított komplexumot több száz diák használhatja majd a jövőben. A vitnyédiek közül sokan úgy érzik, hogy a nyilvánosság és a helyi összefogás nélkül egészen másként alakult volna a történet. Vitnyéd
Eredeti cikk megtekintése →