← Vissza

news.bsdnet.hu

Kinyitottuk a hírhedt Szőlő utcai intézet aktáit: ezek a legfontosabb kérdések, hogy kiderüljön a teljes igazság

Blikk 2026-06-17 18:01
Szőlő utca, Zsolti bácsi, prostitúció, pénzért megvásárolt hamis vallomás – ezekről mindenki pontosan ugyanarra gondol: a Szőlő utca néven elhíresült Budapesti Javítóintézetre és a köré fonódott ügyekre. Csatári Henriett Főmunkatárs Ezeket látta már? Kedden újabb fejlemény borzolta a kedélyeket, és ez egészen új megvilágításba helyezheti az elmúlt év egyik legnagyobb botrányát. Pócs János, a Fidesz országgyűlési képviselője a YouTube-oldalán tett közzé egy videót, amelyben az interjúalanya, Kiss Márió, a Szőlő utcai gyermekotthon egykori nevelője azt nyilatkozta , hogy Bangó Sándor, a javítóintézet körüli ügy koronatanúja korábban nem mondott igazat többek között a javítóintézetben történtekről. Ám Kiss még ennél is megdöbbentőbb állítással állt elő: elmondása szerint Magyar Péter miniszterelnök testvére, Magyar Márton 4 millió forintot kínált fel Sándornak azért, ha elárulja, hogy kicsoda a több fiatallal is szexuális kapcsolatot létesítő állítólagos Zsolti bácsi, ám Kiss szerint Bangó hamisan vallhatott. Kiss Márió a fideszes Pócs Jánosnak mutatta meg a leleplező hangfelvételt Továbbra is több kérdésre keressük, várjuk a választ. A kusza, csavaros történetben nehezen bizonyítható, hogy ki is mond igazat, illetve ki hazudik, hiszen egy állítás áll szemben a másikkal. Kiss Márió egy hangfelvétellel próbálja az igazát bizonyítani, amelyen állítása szerint ő és Bangó Sándor beszélgetése hallható. – Kedden megkaptam a 4 milliót, amit Marci adott. Azt mondta, ha elmondom, hogy ki Zsolti bácsi, megkapom a 4 milliót – hangzik el a felvételen, amelyen Kiss állítása szerint Bangó Sándor hallható. Bangó a közösségi oldalán reagált az őt ért vádakra. Állítja, hogy nem ő hallható a nyilvánosságra hozott hangfelvételen, valamint kijelentette, hogy nem kapott pénzt a vallomásért. Magyar Márton a kontroll.hu Facebook-oldalán közölte, hogy feljelentést tesz Pócs Jánossal és Kiss Márióval szemben is. – Bangó Sándor nem kapott pénzt sem tőlem, sem mástól a kontrollos interjúért cserébe, jómagam nem tudtam arról és ma sincs tudomásom arról, hogy Bangó Sándor hazudott volna az interjúban „Zsolti bácsi” vezetéknevéről – írta a miniszterelnök öccse. Tavaly márciusban a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) jelzést kapott, miszerint az intézmény vezetője bántalmazási ügyben lehet érintett. Az SZGYF azonnal feljelentést tett, belső vizsgálatot indított, és az igazgatót azonnali hatállyal felmentették. Májusban vették őrizetbe a vezetőt, Juhász Péter Pált, valamint az élettársát, aki szintén a javítóintézetben dolgozott. Őket emberkereskedelemmel és kényszermunkával, többrendbeli közfeladati helyzettel visszaélés bűntettével, lőfegyverrel visszaélés bűntettével, valamint százmilliós pénzmosással is meggyanúsították. Azóta az ügyben tizenegy főt hallgattak ki gyanúsítottként, és négyen előzetes letartóztatásban vannak. De mi is történt? A gyanú szerint az igazgató több embert is fiktív módon foglalkoztatott a Szőlő utcában, vagyis bár be voltak oda jelentve, fizetést kaptak onnan, ám valójában nem végeztek ott munkát, sőt, be sem jártak a munkahelyükre. Innen indult az ügy. Utóbb derült ki, hogy Juhász Péter Pál prostitúciós hálózatot vezetett, a lányokat pedig gyermekvédelmi intézményekből szervezhettek be. Amint ez az ügy a nyilvánosság elé került, sorra jöttek az olyan, eddig félelmükben némaságba burkolózó tanúk, akik vagy a Szőlő utcában éltek át megalázást, testi, verbális vagy mentális abúzust, amelyet vagy maga Juhász Péter Pál, vagy az ő tudtával, engedélyével az intézet más dolgozói követtek el ellenük, valamint olyanok is megszólaltak, akiket elmondásuk szerint Juhász korábban, más intézményben használt ki, bántott vagy abuzált. Számos beszámoló, kamerafelvétel került azóta a nyilvánosság elé, ám máig nem tisztázott, hogyan és miért történhetett meg mindez az intézet falain belül. Sokáig a közbeszédben úgy emlegették az intézetet, mintha az egy gyermekotthon lenne, sőt, az elején olyan hírek is napvilágot láttak, miszerint ebből az intézetből „válogatta” ki Juhász azokat a lányokat, akiket később prostitúcióra kényszerített. A Szőlő utcai intézményben csak fiúk tartózkodtak, valamint oda nem a családjukból kiemelt gyermekek kerültek, hanem olyan fiatalok, akik valamilyen bűncselekményt követtek el, s jogerős ítéletüket várták ott. Akkori sajtóhírek szerint az oda bekerült fiatalok nagyon súlyos bűncselekményeket követtek el. Egyikük például emberölés kísérlete miatt került oda, ugyanis az anyját és a nagymamáját is meg akarta ölni, s utóbbit késsel nyakon is szúrta. Egy másik nevelt terrorcselekményre készült. A közösségi oldalára töltött fel videót arról, hogy egy magyarországi és lengyelországi mecsetet felrobbant, és a robbantásról élőben videót tesz közzé. Az egyik fiatal azért került be, mert az örökbefogadó szüleit akarta megölni. A kegyetlen gyilkosságot gondosan meg is tervezte. Többen kerültek a javítóba azért, mert 12 éven aluliak sérelmére követtek el szexuális erőszakot: egyikük például az 5 éves húgát bántotta. Bangó Sándor vallomást tett az ügyészségen: megnevezte Zsolti bácsit A legtöbb embert az érdekli, kicsoda Zsolti bácsi... Egyáltalán: honnan indult el a Zsolti bácsis történet, és mi köze van a Szőlő utcához? Politikusok érintettsége a Szőlő utcai ügy kapcsán először tavaly szeptemberben merült fel, amikor egy volt gyermekvédelmi dolgozó azt állította, a szakmán belül azt mondják, két magas rangú politikus védhette Juhászt éveken keresztül. Nem sokkal később megjelent egy poszt a közösségi médiában, ahol Semjén Zsolt egykori miniszterelnök-helyettes neve merült fel. Innen pedig elindult a lavina, egy titokzatos Zsolti bácsiról kezdtek beszélni, aki fekete autóval érkezett például vidéki gyermekvédelmi intézménybe, majd az éj leple alatt, a sötét szobában elmondhatatlan szörnyűségeket művelt a fiatalokkal. Az elmondások szerint a sértett fiúk a tévéből ismerték fel később a politikust. Semjént a DK politikusa a parlamentben fel is szólította, hogy válaszoljon arra, ki az a Zsolti bácsi... A volt miniszterelnök-helyettes tagadta az ellene felhozott vádakat, azokat egyértelmű hazugságnak, lejáratásnak nevezte. Semjén ellen nem indult eljárása, nem merült fel bizonyíték azzal kapcsolatban, hogy bármilyen, kiskorúak ellen elkövetett bűncselekményhez köze lenne. Itt le is zárulhatott volna a titokzatos Zsolti bácsi-ügy, ám a választások után arccal és névvel adott interjút az a fiatal , aki korábban nem merte a személyazonosságát vállalva elmondani a történetét. Bangó Sándor korábban a Szőlő utcai javítóintézetet is megjárta, s elmondása szerint Juhász Péter Pál bántalmazta őt, valamint Zsolti bácsi is bántalmazta, és készen áll arra, hogy elmondja a hatóságoknak, ki is valójában ez a férfi. Sándor májusban harmadik alkalommal is vallomást tett a Központi Nyomozó Főügyészségen, ám arról, hogy milyen nevet árult ott el, egyelőre nincs információ. Idén januárban az Orbán-kormány úgy döntött, hogy a javítóintézetek irányítását a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának hatáskörébe vonja, tehát lényegében bezáratta a Szőlő utcai javítóintézetet , az ott lévő fiatalokat pedig más intézetekben helyezték el. A csaknem 13 ezer négyzetméteres III. kerületi ingatlant több mint 2,6 milliárd forintért meg is vásárolták azóta, így a Szőlő utcai horrorintézet megszűnt. Ezzel persze, a javítóintézetek sorsa nem rendeződött, ugyanis a kormányváltást követően a Tisza-kormány gyermekvédelmi államtitkára, Gyurkó Szilvia azt nyilatkozta, már majdnem teljesen biztos, hogy a javítóintézetek visszakerülhetnek a gyermekvédelembe. Lapunk megkereste a Központi Nyomozó Főügyészséget, hogy hol tart jelenleg a nyomozás, illetve hogy nyáron várható-e vádemelés Juhász Péter Pál ügyében... „A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészségen alakult nyomozó csoport az ügy teljes körű, minden részletre kiterjedő feltárása érdekében továbbra is soron kívül jár el. A nyomozás kiterjed bármilyen olyan bűncselekményre, amely vonatkozásában gyanú merült fel. A nyomozás azonban továbbra sem nyilvános része a büntetőeljárásnak, ezért – figyelemmel a büntetőeljárás eredményességére – a rendelkezésre álló bizonyítékok és elvégzett nyomozati cselekmények megjelölésére és értékelésére az eljárás jelen szakaszában nincs mód. Az ügyben eddig 11 személy gyanúsítotti kihallgatása történt meg, akik közül 4 terhelt van letartóztatásban. Egyidejűleg tájékoztatom, hogy az ügyészségi tájékoztatás minden esetben követő jellegű, így – figyelemmel az eljárás sikeres lebonyolításának érdekére – csak a már megtörtént eljárási cselekményekről nyilatkozunk. Így arra a kérdésére, hogy az ügyben mikor várható vádemelés, válasz nem adható” – válaszolta lapunknak a Központi Nyomozó Főügyészség. Szőlő utca
Eredeti cikk megtekintése →