Újabb fordulat: meghallgatást kap a Mercedes Russell monacói büntetése miatt
F1világ
2026-06-17 20:56
Az FIA szerdán közzétett dokumentuma megerősítette, hogy a Mercedes élni kívánt a felülvizsgálati jogával a Monacói Nagydíj eredménye, illetve George Russell büntetései kapcsán. A beadvány azt követően érkezett, hogy az Alpine sikeresen támadta meg Pierre Gasly futamon kiosztott büntetéseit. Ez újabb kérdéseket vet fel a Monacói Nagydíj végeredményével kapcsolatban, amelyet már a múlt héten módosítottak.
A meghallgatás két szakaszban zajlik majd. A szabályok értelmében a sportfelügyelők először azt vizsgálják meg, hogy a Mercedes bemutatott-e egy „jelentős és releváns új elemet”, amely az eredeti döntés meghozatalakor még nem állt rendelkezésre. Amennyiben ez a feltétel teljesül, az ügy egy második meghallgatással folytatódik, ahol már a beadvány érdemi részét vizsgálják meg.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A legfrissebb fejlemény azt követően érkezett, hogy drámai fordulat történt a Monacói Nagydíj eredményében: eltörölték Gasly két bokszutcai sebességtúllépés miatt kapott büntetését.
HIRDETÉS
A verseny során több versenyzőt is megbüntettek, miután állítólag túllépték a bokszutcában érvényes 60 km/h-s sebességkorlátozást. Gasly két külön öt másodperces büntetést kapott, ami miatt a dobogós helyezésről a végső sorrend hetedik pozíciójába esett vissza.
Az Alpine azonban sikerrel támadta meg ezeket a büntetéseket, miután olyan bizonyítékot mutatott be, amely szerint a hivatalos időmérő rendszer által az egyik bokszutcai mérési szektorban használt távolság nem felelt meg a monacói bokszutca kialakításának . A Formula One Management elismerte a problémát, és azt is, hogy az időmérő rendszert hibásan állították be. Ennek nyomán a sportfelügyelők visszavonták mindkét büntetést, Gasly pedig visszakapta a harmadik helyet.
Ez a döntés azonnal kérdéseket vetett fel azokkal a versenyzőkkel kapcsolatban is, akik azonos körülmények között kaptak büntetést.
Bár az FIA sportfelügyelői hivatalosan még nem állapították meg, hogy Russell büntetése megalapozatlan volt, az a tény, hogy a Formula One Management elismerte az időmérő rendszer hibás működését, erősen arra utal, hogy a Mercedes versenyzőjét is tévesen büntethették meg bokszutcai gyorshajtás miatt.
HIRDETÉS
Russell eredetileg öt másodperces büntetést kapott a bokszutcai sebességtúllépésért. Ezt követően megpróbálta letölteni a büntetést egy bokszkiállás során, a sportfelügyelők azonban később úgy ítélték meg, hogy a büntetés letöltése nem szabályosan történt. Ennek következtében egy további áthajtásos büntetést kapott, amelyet az utolsó újraindítást követően töltött le. Az eseménysor végül azt eredményezte, hogy Russell kicsúszott a pontszerzők közül, így egy addig stabil pontszerző délután pont nélküli versennyé változott számára.
A Red Bull magyarázatot vár az FIA-tól: „nincs egyetlen adat sem”, ami előnyt jelezne a Mercedeshez képest
A következmények nem csupán Monacóra korlátozódtak: Russell jelentős hátrányt szenvedett el az egyéni bajnokságban, a nullázás pedig különösen sokba került számára a csapattársával, Kimi Antonellivel vívott küzdelemben.
HIRDETÉS
Úgy tudni, további két csapat is vitatja a jelenleg már csak ideiglenesnek tekinthető monacói eredményt . A McLaren kedden már megerősítette, hogy hivatalosan is óvást nyújtott be Gasly büntetéseinek eltörlése miatt. A brit versenyzőjét, Oscar Piastrit szintén megbüntették a futam során, Gaslyval ellentétben azonban ő a nagydíj közben letöltötte a büntetését. Ennek következtében az a döntés, hogy Gasly eredeti versenyidejét visszaállították, végül Piastrit a negyedik helyről az ötödikre sorolta vissza a végeredményben.
A Red Bull nem erősítette meg, hogy óvást nyújtott volna be a sportfelügyelők múlt heti döntésével szemben, ugyanakkor úgy tudni, ők is megtették ezt, mivel szeretnék visszaállíttatni Isack Hadjar dobogós helyezését. Hadjar eredetileg a harmadik helyet örökölte meg Gasly büntetéseinek alkalmazása után, majd ismét elveszítette a pozíciót, amikor az Alpine versenyzőjének szankcióit visszavonták.
A sportfelügyelők azon döntését követően, hogy eltörölték Gasly büntetéseit, a Mercedes csapatfőnöke, Toto Wolff megerősítette, az istálló továbbra is vitatni kívánja a monacói eredményt. Bár Wolff elismerte, hogy csekély az esély Russell eredményének módosítására, hangsúlyozta, a Mercedes minden lehetséges utat megvizsgál annak érdekében, hogy jobb kimenetelt biztosítson versenyzője számára.
Wolff felvetette, hogy létezhet olyan mechanizmus, amely révén újra lehetne vizsgálni az eredményt úgy, hogy Russell áthajtásos büntetését egy azzal egyenértékű időbüntetéssé alakítják. A sportszabályzat értelmében az olyan áthajtásos büntetést, amelyet a verseny során már nem lehet letölteni, 20 másodperces időhozzáadássá alakítják át a versenyző versenyidejéhez.
„Egy áthajtásos büntetés, ha nem a végén történik, 20 másodpercnyi versenyidőnek felel meg” — mondta Wolff. „Mit jelentett volna 20 másodpercnyi versenyidő az ő eredménye szempontjából? Reálisan úgy gondoljuk-e, hogy van pozíciónk, esélyünk az eredmény megváltoztatására? Nem hiszem, de mindenképpen meg kell próbálnunk, ha azt látjuk, hogy akár egy milliméternyi esély is van rá, és vissza tudjuk hozni őt oda, ahol korábban volt.”
Wolff a sportszabályzat B1.9.6.c.iii cikkelyére utalt, amely azokat az eseteket szabályozza, amikor egy versenyző nem tudja letölteni áthajtásos büntetését a futam során. Ilyen helyzetben 20 másodpercet adnak hozzá a versenyző végső versenyidejéhez.
A Mercedes főnöke azzal érvelt, hogy ugyanez az elv akár fordított irányban is alkalmazható lehet, amennyiben az eredeti gyorshajtásos büntetést végül érvénytelennek minősítik. Ezen értelmezés szerint Russell áthajtásos büntetése gyakorlatilag 20 másodperces versenyidő-korrekcióvá alakítható, ami akár visszajuttathatná őt a pontszerző helyekre.
Egyelőre nem világos, hogy a sportfelügyelőknek van-e szabályzati mozgásterük egy ilyen megoldás alkalmazására, mindenesetre ez az egyik lehetséges út, amelyet a Mercedes követhet annak érdekében, hogy visszaszerezzen valamennyit abból, amit Russell Monacóban elveszített.