← Vissza

news.bsdnet.hu

Hat éve fáj a szívünk Benedek Tiborért: a barátja szerint a legenda minden nap velük van

Blikk 2026-06-18 04:05
Hat év telt el azóta, hogy a magyar sporttörténet egyik legikonikusabb, legmélyebben tisztelt alakja, Benedek Tibor örökre eltávozott közülünk. A háromszoros olimpiai bajnok vízilabda-legenda, egykori szövetségi kapitány 2020. június 18-án méltósággal viselt, hosszú betegséget követően halt meg 47 éves korában. Hatalmas űrt hagyott maga után, több ezren siratták a búcsúztatásán a Margitszigeten, de szellemiségét, örökségét máig őrzi a magyar vízilabda-társadalom. Lasányi Csaba Sportújságíró Ezeket látta már? Benedek Tibor neve egybeforrt a magyar vízilabda kétezres évekbeli aranykorával, a Kemény Dénes által vezetett sikercsapattal. Játékosként mindent elért, amit a sportágban lehetséges volt. A trófeák sorából persze, kiemelkedik a válogatottal elért három olimpiai bajnoki cím (2000 Sydney, 2004 Athén, 2008 Peking), de a világ- és Európa-bajnokságokról is rendelkezett mindenféle színű éremmel. És akkor a klubszinten, az Újpesttel, a Romával, a Pro Reccóval, a Honvéddal begyűjtött serlegekről még nem is beszéltünk. A pekingi aranycsapat / Fotó: Getty Images Pedig ő sosem tartotta magát született zseninek. Sokat idézett sztori vele kapcsolatban, hogy 30 éves kora után, a pekingi olimpiára készülve, kétszeres olimpiai bajnok sportolóként úszóedzőhöz fordult. A híres hitvallása tökéletesen leírja azt a könyörtelen munkabírást és alázatot, ami a legnagyobbak közé emelte. „Ha legvégül össze kellene foglalnom a sikereim okát, csak annyit mondanék, hogy mindig én akartam jobban. Ez ez én tehetségem” – fogalmazott a „Sportalkímia – Ismerd meg a győztesek titkát” című könyvben. Amikor a játékoskarrierje után, 2013-ban szövetségi kapitányként átvette a nemzeti csapat irányítását, a parton is azonnal bizonyított. Még ugyanabban az évben Barcelonában világbajnoki címig vezette a megfiatalított, sokak által előzetesen leírt magyar válogatottat. Bebizonyította, hogy a győztesek mentalitását edzőként és pedagógusként is képes hibátlanul átadni. – Nekem most az a feladatom edzőként leginkább, hogy megértessem a játékosaimmal: nem az az egyetlen módja annak, hogy valaki jobb legyen, hogy szorgalmas, hanem egyszerűen rengeteg időt el kell tölteni azon gondolkozni, hogyan lehetek én jobb, mi az, amit még ehhez tehetek – fogalmazott 2015-ben. A riói olimpia 5. helye után, 2016. októberében köszönt el a szövetségi kapitányi poszttól, majd bekerült a Magyar Vízilabda Szövetség elnökségébe. 2017 januárjától, a kivételes pályafutása utolsó felvonása során, az UVSE sportigazgatójaként, majd vezetőedzőjeként dolgozott. Rengeteget tett a magyar vízilabda utánpótlásáért, a kezei alól sok kiváló játékos került ki. Életének utolsó, legnehezebb szakaszában súlyos betegséggel nézett farkasszemet. Ezt a küzdelmet is pontosan úgy vívta meg, ahogyan a medencében játszott: némán, méltósággal, panaszszó nélkül, a nyilvánosság kizárásával. Amikor 2020 májusában egy rövid, szikár közleményben bejelentette, hogy teljesen visszavonul a vízilabdával kapcsolatos minden tevékenységtől, a sportvilág már tudta, nagy a baj. Ám a halála híre júniusban mégis letaglózta az országot. Játékosként mindent megnyert, amit lehetett a sportágban / Fotó: Profimedia A felesége, Epres Panni modell , a két közös gyermekük, Mór és Barka, illetve korábbi kapcsolatából született lánya, Ginevra gyászolta, gyászolja. A fia, Mór – aki június 24-én tölti be a 19. életévét – maga is szép jövő előtt áll a vízilabdában , hiszen a BVSC tehetségeként két éve világbajnok lett az U18-as válogatottal. Benedek öröksége máig meghatározó a medencékben. – Nyilván minden nap velünk van az emléke, az értékrendje. A magyar sport egyik legnagyobb alakja, akit soha nem lehet kitörölni az emlékezetünkből. Az életnek persze, tovább kell mennie, de én is nap mint nap érzem a hiányát, eszembe jutnak a gondolatai, mondatai a szorgalomról, munkáról, fegyelemről. A tanítványain keresztül is tovább él velünk, akik gyakran emlegetik az interjúkban is az ő hatását – mondta lapunknak a háromszoros olimpiai bajnok volt csapattárs, Kiss Gergely . vízilabda
Eredeti cikk megtekintése →