Megkongatták a vészharangot: minden idők legsúlyosabb ebolajárványára figyelmeztettek
ATV
2026-06-18 05:06
Riasztó fejleményekről számoltak be, csődöt mondhatott a kontaktkutatás. Tízezrek hurcolhatják szét az ebolát.
Az afrikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok igazgatója, Jean Kaseya a valaha volt legsúlyosabb ebolajárványtól tart, miután a vírushordozók több tízezer kontaktszemélyét nem sikerült nyomon követni Kongóban.
„Ha nem állítjuk meg hamarosan a járványt, rosszabb lesz, mint ami Nyugat-Afrikában és a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén történt” – közölte a Burundiban rendezett afrikai államfői konferencián.
A legutóbbi jelentősebb kitörés 2014 és 2016 között Guineát, Libériát és Sierra Leonét sújtotta, amely több mint 11 ezer ember halálát okozta. Két évvel később egy kongói járvány is kitört, amelyben szintén több ezer beteg hunyt el – emlékeztetett a CNN.
Mint arról beszámoltunk , a WHO május végén hirdetett ki nemzetközi szintű közegészségügyi vészhelyzetet az ebolajárvány miatt. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz akkor elmondta, a jelenlegi helyzet még nem minősül pandémiának.
Az Egészségügyi Világszervezet ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy a fertőzöttek magas aránya, a gyorsan növekvő esetszám és az országhatáron túlra is átterjedő fertőzések arra utalnak, hogy a járvány a jelenleg ismertnél jóval kiterjedtebb lehet. Kaseya bejelentése is erre a fejleményre utal.