Trump aláírta az Iránnal kötött békemegállapodást, szerinte sikerült elkerülni a „világméretű gazdasági depressziót”
Index
2026-06-18 06:08
Donald Trump szerdán írta alá azt a 14 pontos megállapodást Iránnal, amelyet az amerikai kormányzat „jelentős győzelemként” értékel. Az egyezség célja a 60 napos tűzszünet biztosítása, a Hormuzi-szoros újranyitása, valamint a nukleáris és béketárgyalások folytatása – írja a The Guardian .
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a megállapodás nélkül súlyos következményekkel kellett volna számolni.
Az alternatíva egy világméretű gazdasági depresszió lett volna.
Trump szerint, ha nem születik egyezség, a Hormuzi-szoros zárva marad.
A Hormuzi-szorost soha nem nyitották volna meg. Senki sem akar több milliárd dolláros hajókat átküldeni a szoroson, miközben rakéták repülnek, és aknák úsznak a vízben.
A megállapodás értelmében Irán gazdasági könnyítéseket kap:
valamint egy 300 milliárd dolláros újjáépítési alap létrehozását, amelyet az Öböl menti államok finanszíroznának.
Amerikai tisztségviselők közleménye szerint a péntekre tervezett genfi ceremónia elmarad, miután Donald Trump szerdán Franciaországban aláírta az amerikai–iráni megállapodást. Az eredeti tervek szerint JD Vance alelnök utazott volna pénteken Genfbe, ahol a hivatalos aláírás megtörtént volna. Egyes források szerint ennek ellenére pénteken tarthatnak amerikai-iráni találkozót, ugyanis a már aláírt egyetértési nyilatkozat alapján az Egyesült Államok és Irán között 60 napos tárgyalási szakasz kezdődik.
Trump több olyan kijelentést is tett, amelyek korábban elképzelhetetlennek tűntek. Közölte, hogy Iránnak joga lehet a békés célú urándúsításhoz, nem kívánja kikényszeríteni a ballisztikus rakétaprogram feladását, és a befagyasztott iráni vagyon visszaadását is szükségesnek tartja.
Sok pénzüket befagyasztottuk. Az nem a mi pénzünk, hanem az övék. Valószínűleg vissza kell adnunk, mert ha nem tennénk, senki sem bízna többé a dollárban.
Az amerikai kormány szerint a megállapodás egyik legfontosabb eleme, hogy tárgyalások kezdődnek Irán 440 kilogrammnyi, magas dúsítású uránkészletének felhígításáról a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség felügyelete mellett.
A tűzszünet Libanonra is kiterjed.
Cserébe Irán vállalja, hogy visszafogja regionális szövetségeseit – köztük a Hezbollahot –, és ismételten megerősíti: nem kíván atomfegyvert fejleszteni vagy beszerezni.
A megállapodás 60 napig díjmentes áthaladást biztosít a hajóknak a Hormuzi-szoroson keresztül. Irán főtárgyalója, Mohammad Bagher Ghalibaf az állami televíziónak adott interjúban kijelentette, hogy ezt követően Irán díjat fog szedni az áthaladó hajóktól, és kiemelte, hogy a szoros nem fog visszatérni a háború előtti állapotába. Majd hozzátette:
„Iránnak joga van szuverenitást gyakorolni a Hormuzi-szoros felett, és természetesen szolgáltatási díjat fogunk felszámítani.”
A megállapodás vegyes fogadtatásban részesült. A Hezbollah vezetője, Naim Kászem „nagy győzelemnek” nevezte, míg Irán főtárgyalója, Mohammad Bagher Ghalibaf úgy fogalmazott:
Ez a megállapodás az Egyesült Államok kudarcának dokumentuma. Az emberek elolvassák majd, és ítélkeznek.
Trump ugyanakkor kitart amellett, hogy az egyezség az Egyesült Államok érdekeit szolgálja.
A G7 vezetői közös nyilatkozatban üdvözölték a megállapodást, ugyanakkor további tárgyalásokat sürgettek Irán ballisztikus rakétaprogramjáról és regionális katonai tevékenységéről.
Emmanuel Macron francia elnök „nagyon jó megállapodásnak” nevezte az egyezséget, amely szerinte véget vethet egy olyan válságnak, amely súlyos gazdasági következményekkel járt világszerte.
Peking is üdvözölte az iráni-amerikai megállapodást, és továbbra is a vitás kérdések békés rendezését támogatja – hangsúlyozta Vang Ji kínai külügyminiszter az iráni kollégájával, Abbász Aragcsival folytatott telefonbeszélgetésében. A kínai állami média csütörtöki beszámolója szerint Aragcsi tájékoztatást adott az Irán és az Egyesült Államok között létrejött első szakaszbeli egyetértési memorandumról, és köszönetet mondott Kínának a tárgyalások előmozdításában játszott szerepéért – írja az MTI.
A kínai külügyminiszter megerősítette, hogy Kína kész erősíteni az egyeztetéseket és az együttműködést Iránnal, miközben tovább mélyíti a kétoldalú kapcsolatokat, és hozzájárul a térség békéjének és stabilitásának megőrzéséhez.
(Borítókép: Donald Trump 2026. június 17-én. Fotó: Mandel Ngan / AFP)
Egy igaz történet, ami nem hagy nyugodni! Egy apa. Egy titok. Egy világ, ami összedől. A Pelicot-ügy valódi története: bátorság, túlélés és az igazság kimondása
Kövesse az Indexet Facebookon is!