Hernádi Zsolt távozik a Corvinus-kuratórium éléről
Blikk
2026-06-18 06:56
Lemondott a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumában betöltött tisztségeiről Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. A Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának eddigi elnöke június 17-én írásban tájékoztatta döntéséről a testület tagjait és a felügyelőbizottságot. Helyére Misovitz Tibort, az alapítvány titkárát javasolja.
Nagy Levente
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Lemondó levelében Hernádi Zsolt visszatekintett az egyetemi modellváltás időszakára, amelynek egyik meghatározó szereplője volt. Mint írta, célja az volt, hogy a Corvinus ismét felkerüljön a nemzetközi közgazdasági felsőoktatás térképére. Bár saját bevallása szerint soha nem elégedett teljesen az eredményekkel, büszke az elmúlt évek fejlődésére, amelynek során az egyetem költségvetése a háromszorosára nőtt.
„Jelentősen megemeltük a hallgatói ösztöndíjakat. Versenyképessé tettük oktatóink helyzetét: az elmúlt években több mint duplájára emeltük a munkavállalók bérét és ezzel párhuzamosan kiszámítható és teljesítményalapú életpályamodellt vezettünk be” - fogalmazott Hernádi.
A Corvinus az egyetemi modellváltás egyik mintaprojektjének számított. Míg egyes intézmények átalakítása jelentős politikai vitákat és ellenállást váltott ki – ilyen volt például az SZFE vagy a MOME esete –, Hernádi szerint a Corvinus esetében a modell sikeresnek bizonyult.
Ennek ellenére úgy döntött, hogy nem vesz részt az intézmény előtt álló következő korszak kialakításában. Mint írta: „Meggyőződésem, hogy az alapítványi működési forma jót tett a Corvinusnak. Ugyanakkor látom, hogy a közelgő jogszabályváltozás folyamán az egyetem valamilyen más és új feltételrendszer mellett fog működni. Bízom abban, hogy az új megőrzi a mostani vívmányokat és a változtatások egy még jobb egyetem irányába indulnak el.”
Hernádi szerint helyesebb, ha az új működési rendszer kialakítását már mások irányítják: „új rendszer kialakításában régi elnökként én ne vállaljak szerepet – hiszen óhatatlanul elfogult lennék a saját munkámmal szemben.”
A távozó kuratóriumi elnök egyúttal javaslatot is tett utódjára: a megüresedő kuratóriumi tagságra Misovitz Tibort, az alapítvány jelenlegi titkárát ajánlotta.
A Blikk is beszámolt arról április végén, hat év után távozik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kuratóriuma : az alapítói jogokat pedig az új, felsőoktatásért felelős minisztériumnak ajánlották fel.
A Tisza Párt már a választási kampány idején jelezte, hogy átalakítaná a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) rendszerét. Az uniós forrásokhoz való hozzáférést célzó salátatörvényben később egy kétlépcsős reformtervet is bemutatott.
A javaslat értelmében az egyetemeket fenntartó alapítványok 2027 augusztusáig működhetnének jelenlegi formájukban, ezt követően megszűnnének. A nem felsőoktatási intézményekhez kapcsolódó kekvák esetében azonban már a nyári időszakban lezárulna ez a működési forma.
Az átmeneti időszakban a tervezet szigorúbb szabályokat vezetne be a kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagságra vonatkozóan, meghatározva, hogy kik, milyen feltételekkel tölthetnek be ilyen tisztségeket. Emellett részletes rendelkezések szólnának a nem felsőoktatási alapítványok megszűnése utáni vagyonkezelésről, valamint arról is, hogy ezek a szervezetek milyen feltételek mellett működhetnek tovább más jogi formában, közérdekű vagyonkezelő alapítványként már nem.
Hernádi Zsolt