A csapatnál mindenkire rányomja a bélyegét az Aston Martin nehéz helyzete
F1világ
2026-06-18 07:00
A 2026-os idény problémás kezdete után az Aston Martin csapatfőnöke, Adrian Newey merész döntést hozott: több kisebb fejlesztés helyett az év későbbi részére egyetlen nagyobb fejlesztési csomagra helyezi a hangsúlyt. A stratégia elkerülhetetlen következménye, hogy a jelenlegi versenyhétvégék fájdalmas próbatételt jelentenek a csapat számára, különösen úgy, hogy a riválisok gyors ütemben fejlesztenek, és egyre távolabb kerülnek. Különösen az újonc Cadillac szolgál mérceként az Aston Martin számára.
Monaco ritka pozitívumot hozott, amikor Fernando Alonso kihasználta mások kieséseit és büntetéseit, és pontot szerzett, ami némi biztatást adott az Aston Martin és a Honda táborának. Barcelona ezzel szemben eleve nehéz hétvégének ígérkezett. Az AMR26-osok a 21. és 22. helyen zárták az időmérőt, Lance Stroll csapattársa előtt végzett, a versenyen pedig mindketten műszaki problémák miatt estek ki. Alonso a bokszutcából rajtolt, miután új erőforráselemek kerültek a rendelkezésére álló készletbe.
HIRDETÉS
HIRDETÉS
A spanyol számára mindez különösen frusztráló volt, bár legalább élvezhette a szurkolók támogatását, különösen a versenyzői parádé során.
HIRDETÉS
„Ez volt a hétvége legjobb része” — mondta Alonso. „A szurkolók egész hétvégén hihetetlenek voltak. Ez nagyon-nagyon jó érzés volt, számomra nagyon érzelmes hétvége, talán az utolsó Barcelonában. Szóval az autón kívül minden percét élveztem.”
„Sajnos az eredmények tekintetében nem adtuk meg nekik azt, amit megérdemeltek. Remélhetőleg az év második felében javítani tudunk a helyzeten.”
A hétvége a csapat minden tagja számára hasonlóan nehéz volt.
„Sajnálom az összes zöld pólós szurkolót a lelátókon és a paddockban” — ismerte el Mike Krack, a csapat pálya melletti működésért felelős vezetője. „Sokan voltak. Amikor be- és kihajtottunk, nagyon jó volt látni ezeket az embereket a zöld pólókban, de nem tudtunk nekik semmi olyat adni, aminek örülhettek volna.”
HIRDETÉS
A közelmúltbeli előrelépés hiánya, valamint a fejlesztési csomagra való, látszólag végtelen várakozás a csapatvezető szerint mindenki számára nehéz az Aston Martinnál.
„Ez mindenkire rányomja a bélyegét” — ismerte el Krack. „Érezni lehet a garázsban, és különösen érezni lehet a versenyzőkön. Nagyon nehéz helyzet. Másfelől viszont erős vezetőnk van, a döntés megszületett, hogy akkor fejlesztünk, és mindannyiunknak el kell köteleznünk magunkat e döntés mellett, még akkor is, ha ez nehéz.”
HIRDETÉS
„A mi feladatunk pedig az, hogy magasan tartsuk a motivációt, és a lehető legtöbbet tanuljunk. Úgy gondolom, még mindig sok mindent javíthatunk ezen az autón. Könnyű lenne azt mondani, hogy csak körözgetünk, és várunk a fejlesztésekre. A problémáink egy része akkor is megmarad, ezért ezeket meg kell oldanunk.”
Ez a tanulási szándék adhat némi fókuszt a következő versenyekre. Ugyanakkor az ehhez hasonló hétvégék, mint a barcelonai, még frusztrálóbbá válnak, hiszen két teljes versenytáv értékes adatokat szolgáltathatott volna.
„Mindig tanulsz új dolgokat, bármilyen őrülten is hangzik, amikor három-négy másodperces hátrányban vagy, mintha egy másik kategóriában vezetnél” — mondta Krack Barcelonáról. „De még így is rengeteget tanulsz.”
„És úgy gondolom, rengeteget tanultunk arról, hogyan kell módosítanunk a folyamatainkat ahhoz, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle, szóval vannak kisebb pozitívumok.”
Bár nem könnyű fenntartani a morált a csapaton belül, Alonso úgy véli, hogy a munkájának része, hogy éppen ezt tegye.
„Kétségkívül össze kell tartanunk” — mondta a vasárnapi verseny után. „Az a monacói pont bizonyítja, hogy ma sem adjuk fel. Még ha a rajtrács végén is voltunk, képesek voltunk befejezni a versenyt, és megragadni bármilyen lehetőséget, ami a végén adódott a biztonsági autókkal vagy bármi mással.”
Schumacher: A Mercedes ajánlatot tett Verstappennek
„Aztán vannak reményeink az év második felére a fejlesztésekkel kapcsolatban, hogy egy kicsit versenyképesebbek lehetünk, és folytatjuk a munkát.”
„De végül eredményeket is látnunk kell, látnunk kell néhány fejlesztést, amely gyorsabbá teszi az autót. Az elmúlt néhány évben is előfordult, hogy egyes fejlesztések nem tették olyan gyorssá az autót, mint szerettük volna. Szóval van mit bizonyítani az idei fejlesztésekkel, és mindannyian a legjobbakat reméljük.”