A magyar független sajtónak adták a Sajtószabadság Hőse díjat
Mediapiac
2026-06-18 08:00
Idén a magyar független sajtó vehette át a Világ Sajtószabadság Hőse Díjat. A Nemzetközi Sajtóintézet és a Nemzetközi Médiatámogatás emellett Patricia Evangelistát és Mónica Gonzálezt részesítette elismerésben.
A magyar független sajtónak ítélte oda az idei Világ Sajtószabadság Hőse Díjat a Nemzetközi Sajtóintézet ((International Press Institute – IPU) és a Nemzetközi Médiatámogatás (International Media Support – IMS).
A két testület döntését azzal indokolta, hogy a hazai független sajtó a nehézségek ellenére képes volt az elmúlt 16 évben az igazság feltárására és arra, hogy számonkérje a hatalmon levőket, valamint rámutatott arra, hogy az állami propaganda leginkább hatásos ellenszere a tények és az információ.
A magyar újságírók mellett díjat kapott a Fülöp-szigeteki Patricia Evangelista és a chile-i Mónica González – írta meg a dgtl.hu .
„Orbán Viktor volt miniszterelnök illiberális rendszerének 16 éve alatt – amely az áprilisi választásokkal véget ért – Magyarország független újságírói rendkívüli elkötelezettséggel dolgoztak az igazság feltárásáért és a hatalom ellenőrzéséért. Mindezt az állami propaganda elnyomó és könyörtelen gépezetével, a média állami bekebelezésével és a folyamatos nyomásgyakorlással szemben tették. Bár Orbán mindent megtett azért, hogy kiszorítsa Magyarországról a független újságírás minden formáját, a szabad sajtó továbbra is képes volt feltárni az igazságot és számon kérni a hatalmon lévőket. Ezzel azt is megmutatta, hogy a tények és az információ a leghatásosabb ellenszerei az állami propagandának” – tudatta közleményében a Nemzetközi Sajtóintézet és a Nemzetközi Médiatámogatás.
A díjazottak tulajdonságait is külön kiemelte a két testület.
„A díjazottak együtt rendkívüli bátorságról, leleményességről és kitartásról tesznek tanúbizonyságot egy olyan időszakban, amikor világszerte egyre nehezebb környezetben kell dolgoznia a sajtószabadságnak és a független újságírásnak. A díjazottak jelentős mértékben járultak hozzá a független újságíráshoz, különösen nagy személyes kockázatvállalás mellett” – írták.
Az elismerést kapottak a kolumbiai Bogotában vehetik át a díjakat a július 24-26. között megrendezendő Gabo Festival latin-amerikai újságírófesztiválon. A díjátadón a magyar független újságírók képviseletében Panyi Szabolcs jelenik majd meg – írta a dgtl.hu.
„Többé ne forduljon elő, hogy újságírókat inzultálnak” – Kész a magyar sajtószabadság és médiapiac helyreállításának javaslatcsomagja