Keményen kritizálta Orbán Viktort a Fidesz volt képviselője – Ferencz Orsolya szerint bocsánatot kellett volna kérnie a volt kormányfőnek
ATV
2026-06-18 08:09
Orbán Viktornak bocsánatot kellett volna kérnie a megbélyegzett emberektől és a bicskei gyermekotthon áldozataitól is – jelentette ki Ferencz Orsolya. A Fidesz korábbi országgyűlési képviselője és volt miniszteri biztosa szerint a kormánypárt komoly krízisbe került az április 12-i választási vereség után, és a vezetőség óriásit téved, ha a kudarcot külső okokkal próbálja magyarázni.
„Alapvetőbb kérdések” feszítik most a Fidesz közösségét annál, mint hogy ki a párt elnöke − mutatott rá Ferencz Orsolya a Válasz Online podcastjában . Bár a kormánypárt hétvégi kongresszusán óriási többséggel újra Orbán Viktort választották meg elnöknek, a politikus szerint a döntés mögött nem a felhőtlen egység, hanem a politikai racionalitás áll. A volt miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy a Fidesz komoly krízisbe került, miután április 12-én „rendkívül erős üzenetet kapott a magyar nemzettől”.
Ferencz Orsolya szerint elmaradt a vereséggel való szembenézés
A politikus korábban már kongresszus után éles kritikát fogalmazott meg közösségi oldalán . Bejegyzésében azt kifogásolta, hogy a párt adós maradt a válaszokkal a választási bukás okait illetően. Arra a kérdésre, hogy a poszt után miért nem „borított asztalt”, úgy felelt: a Fidesz egy érzelmi, értékalapú, szerveződő közösség, ezért ő inkább megpróbálja rendbe tenni azokat a dolgokat, amiket rendbe kell. A politikus szerint a választás napján a választók ítéletet mondtak az elmúlt évek kormányzati politikájáról.
„…a történelem válaszolt” arra, hogy Orbán Viktor nem kért bocsánatot azoktól, akik megbélyegzést, meghurcolást vagy ellenségként kezelést éltek meg az elmúlt években.
„Mivel Orbán Viktor ezt nem mondta ki, és ténylegesen 3,3 millió ember szavazott az Orbán-kormány leváltására, erre a kérdésre választ kaptunk. A történelem válaszolt rá. A magyar nemzet április 12-én kimondta, hogy lehetett ebben komoly hiányérzete” – mondta el Ferencz Orsolya.
Ferencz Orsolya a bicskei ügyet is felhozta
A morális krízis másik sarkalatos pontjaként Ferencz Orsolya a bicskei gyermekotthonban történt visszaélések ügyét nevezte meg, ahol szintén hiányolta a transzparens politikai felelősségvállalást. Úgy fogalmazott: „Ki kellett volna mondani, hogy a gondosságunk nem volt megfelelő, a hibákat nem vettük komolyan, a jelzéseket vagy nem vettük észre, és emiatt problémák voltak. Ezért elnézést kérünk. Ez politikai felelősségvállalás lett volna.”
Ez pedig szerinte közvetlenül hozzájárulhatott a Tisza Párt térnyeréséhez is. Hozzátette, illúzió azt hinni, hogy a választási eredmények mögött külső manipuláció áll. „Nagyon sokan, köztük sok egykori Fidesz-szavazó azért szavazott a Tiszára, mert elegük volt ebből a kormányzatból. Nem akarták ezeket az embereket tovább hatalomban látni. Ezzel szembe kell nézni” − figyelmeztetett, hozzátéve, hogy ha párttársai továbbra is úgy gondolják, hogy a vereséget valamilyen külső hatás okozta, akkor hatalmasat tévednek.
Mi lesz ezután a Fidesz sorsa?
A Fidesz jövőjét firtató kérdésre Ferencz Orsolya úgy vélte, a kilábaláshoz elengedhetetlen a hibákkal való őszinte szembenézés , a konzekvenciák levonása és a tettek. Úgy látja, ezek a lépések egyelőre nem érkeztek meg, de bízik benne, hogy meg fognak.
Saját szerepe kapcsán hozzátette: „Ha én bárkit megbántottam, a magam nevében ezúton bocsánatot kérek”.
A Fidesz felé pedig egy intelmet is megfogalmazott: „Ha nem tud túljutni bizonyos pontokon a maintenant formáció, akkor meglátjuk, lesz-e új mozgalom vagy párt.” Emlékeztetett arra is, hogy a belső kritika nem egyedülálló a közösségen belül: „…például Navracsics Tibor, Stumpf István vagy akár Hidvéghi Balázs − és még vannak számosan −, nem véletlenül próbálták elmondani a véleményüket a kongresszuson” – tette hozzá Ferencz Orsolya.