„Veheted a golyóálló mellényt a fiadnak” – a Tisza választási győzelme után elmérgesedett a helyzet egy szabolcsi óvodában
Blikk
2026-06-18 08:30
A porcsalmai Mesekert Óvoda egyik pedagógusa az Indexnek azt állítja, hogy az intézmény vezetője – aki a beszámoló szerint a fideszes polgármester felesége – az áprilisi országgyűlési választást követően, a Tisza Párt győzelmére utalva tett sértő és fenyegetésként értelmezett megjegyzést a családjára. Az óvónő szerint azonban nem egy elszigetelt esetről van szó, hanem arról, hogy a politika hosszabb ideje jelen van az intézmény mindennapjaiban, és rendszeresen megjelenik a dolgozók közötti kommunikációban is.
Nagy Levente
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Az Index beszámolója szerint segélykérő levél érkezett a szerkesztőségükhöz egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei nagyközség óvodájának dolgozóitól. Az aláírók azt állítják, hogy a választások óta feszült légkör alakult ki a Mesekert Óvodában, ahol szerintük az intézmény vezetője politikai nézetek alapján tett különbséget a munkatársak között, sértő megjegyzéseket tett rájuk, és rendszeresen behozta a pártpolitikát az intézmény mindennapjaiba.
A lapnak nyilatkozott egy neve elhallgatását kérő óvónő is, aki elmondása szerint 2026. április 13-án egy, a gyermekeire vonatkozó sértő megjegyzést kapott az intézményvezetőtől. Az óvónő állítása szerint az óvodavezető azt mondta neki: „Gratulálok a fiadnak a tiszás győzelemhez, veheted nekik a golyóálló mellényeket, hogy ott álljanak az első sorban a háborúban, amikor lövik őket”
A pedagógus szerint az esetnek két tanúja is volt. Úgy véli, a kijelentés összefüggésben állhatott azzal, hogy fia a közösségi médiában örömét fejezte ki a Tisza Párt választási győzelme miatt . Elmondása szerint az intézményvezető ezt követően tett olyan megjegyzést, amelyet ő és kollégái is politikai utalásként értelmeztek, és amelyet különösen sértőnek érzett azért, mert a gyermekeit is érintette.
Az Index cikke szerint az óvónő arról is beszélt, hogy a politika már korábban is megjelent az intézményben. Állítása szerint egy romániai kirándulást azért kellett a tervezettnél hamarabb befejezniük, mert az óvodavezető részt akart venni egy Lázárinfón . A pedagógus szerint az ott készült felvételt később a munkatársakkal is meghallgattatta, és egy kollégájának azt mondta: „mindenkire lehet szavazni, csak a Tisza Pártra nem”.
A lapnak nyilatkozó óvónő arról is beszámolt, hogy a vitatott kijelentést követő napon az intézményben megjelent a polgármester, az óvodavezető férje. Elmondása szerint korábban segítséget kért tőle a helyzet rendezésében, mert úgy érezte, félreértések és személyes konfliktusok alakultak ki az intézményben a politikai témájú megnyilvánulások miatt. A pedagógus szerint azonban a találkozó nem hozott megnyugtató megoldást, sőt állítása szerint a polgármester azzal fenyegette meg, hogy feljelenti, miután az ügy nyilvánosságot kapott a közösségi médiában.
A pedagógus az Indexnek azt is elmondta, hogy az incidens óta rosszabbnak érzi a munkahelyi légkört, és olyan eset is történt, amikor szerinte valaki átkutatta a táskáját. Úgy véli, arra lehettek kíváncsiak, készített-e hangfelvételt az óvodavezetőről.
Az eset után néhány héttel az óvodavezető végül bocsánatot kért tőle : „De az a bocsánatkérés is olyan volt, hogy tulajdonképpen nem nekünk szólt. Azt mondta, hogy ő csak a férjét sajnálja, azért kér bocsánatot. Hát én azt mondtam neki, hogy istentisztelő emberként megbocsátok, de soha nem felejtem el, amit velem tett. Megalázott engem az anyai mivoltomban, az unokámra is tett megjegyzést. Nagyon rosszulesett, úgy lehangolt engem, hogy utána nagyon feszülten jártam dolgozni” – fogalmazott az óvónő a lapnak.
A pedagógus elmondása szerint az óvodavezető később azzal magyarázta a kijelentését, hogy azt valójában a saját gyermekeire értette, ezért szerinte félreértés történt. Az óvónő ugyanakkor továbbra is úgy látja, hogy a megjegyzés egyértelműen az ő családjának szólt, így nem fogadja el ezt az értelmezést.
Hozzátette, hogy a munkavégzés miatt továbbra is kapcsolatban áll az intézményvezetővel, ugyanakkor kollégái elmondása alapján a polgármester arra kérte az óvoda dolgozóit, hogy lehetőség szerint tartsák távol tőle a feleségét.
„Ne engedjétek a közelébe” – idézte fel a pedagógus a polgármesternek tulajdonított mondatot.
Az óvónő szerint a történtek komoly megosztottságot okoztak az intézményben, és a dolgozók közötti viszony is jelentősen megromlott. Állítása szerint az ügy következtében feszült légkör alakult ki az óvodában, amely a mindennapi munkavégzést is megnehezíti.
„Az óvodavezető erősen befolyásolta az intézmény dolgozóit, akik megpróbáltak engem provokálni. Voltak, akinek állást ígért be, ha nekem jönnek, ha hiteltelennek állítanak be bennünket. Egy kolléganőmet is hasonló incidens érte. Én már lassan hatvanéves leszek, soha nem hazudtam, úgyhogy nagyon rosszulesett a méltatlan támadás, de nem tudok, nem tudunk mit csinálni” – mondta a pedagógus az Indexnek.
A lap szerint az ügyben tett bejelentések és panaszok nyomán fegyelmi eljárás indult az óvodavezető ellen. Az intézményvezető jövőjéről a képviselő-testület dönthet, a határozatot pedig várhatóan a csütörtöki testületi ülésen ismertetik.
óvoda