← Vissza

news.bsdnet.hu

Elkapkodja a Tisza-kormány a védett üzemanyagárak kivezetését, ez még sokba kerülhet az autósoknak

Magyar Nemzet 2026-06-18 09:27
Ahogyan arra számítani lehetett, hamarosan kivezeti a kormány az üzemanyagok védett árának rendszerét – erről számolt be Magyar Péter miniszterelnök szerda este. Az indoklás szerint azért várható a lépés, mert ezen a héten már várhatóan 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon, ezért már nem indokolt az ársapka fenntartása. Az idei év márciusában igen feszült olajpiaci helyzetben vezette be az Orbán-kormány a védett árak rendszerét, megvédendő az autósokat a meglódulni készülő üzemanyagáraktól. A tarifákat úgy határozták meg, hogy egyúttal az olajcégeket se sodorják lehetetlen helyzetbe. Így lett a védett literenkénti ár a magyar rendszámmal és forgalmi engedéllyel rendelkező járművek számára a 95-ös benzinnél legfeljebb 595 forint, a gázolajnál pedig 615 forint. Egyúttal az üzemanyagok jövedéki adója a lehető legalacsonyabb szintre csökkent (nagyjából húsz-húsz forinttal) az uniós lehetőségeken belül. Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter ma elmondta azt is, hogy a kormány fenntartja a jövedéki adó alacsony szintjét, a Mol pedig a csökkentett árrést a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi díjak között. Csakhogy az a helyzet, amely a védett árak bevezetését indokolta, nemszűnt meg egészen. Tény, hogy az irányadó WTI és Brent olajfajta hordónkénti jegyzésára néhány napja nyolcvan dollár alatt áll, szemben a márciusi 90-110 dolláros ársávval. Emlékezetes, akkor az keltett kisebb pánikot az olajpiacokon, hogy február 28-án kitört sz iráni háború, ezzel pedig a világ olajszállításának ötödét bonyolító Hormuzi-szoros blokád alá került. Most ugyan csillapodni látszik ez a geopolitikai feszültség, és az olajtanker-forgalom sem nullázódott le az elmúlt hónapokban, teljesen biztosak mégsem lehetünk abban, hogy hamarosan minden helyreáll. Azonban, ahogyan Tóth Máté energiajogász a HírTV műsorában felhívta a figyelmet: Magát a szándéknyilatkozatot pénteken írják alá Svájcban, de a megállapodásban kódolt hibaként jellemezte Tóth Máté Libanon helyzetét. Irán ugyanis világossá tette, hogy Izrael minden Libanont érő támadását az iráni-amerikai megállapodás megsértésének fogja tekinteni. Másfelől a háborúban megrongálódott olajipari infrastruktúra teljes helyreállítása több évet is igénybe vehet. Vagyis az olajpiac igazi stabilitása messze van még.Hasonlóképpen reagált közleményében a Fidesz parlamenti frakciója csütörtök reggel: álláspontjuk szerint a védett üzemanyagár kivezetése súlyos tévedés, mert semmilyen garancia nincs arra, hogy ebben a törékeny világgazdasági helyzetben nem lesz ismét gyors drágulás. Azt javasolják, hogy a védett üzemanyagár intézményét a kivezetés helyett úgy alakítsák át, hogy a most érvényes védett ár maradjon meg árplafonként. Felidézhetjük végül Magyar Péter miniszterelnök kampányígéretét, amely a 480 forintos benzinárról szólt. Az emlékezetes követelés egyébként nem volt reális a kampányidőszakban, hiszen nem biztosította volna az autósok és az olajvállalatok igényai közti egyensúlyt. Mindenesetre az iráni háború kezdetekor ezt posztolta Facebook-oldalára Magyar Péter: „Elég a dumából és a hangulatkeltésből! Azonnali adócsökkentést és benzinárstopot 480 forinton a magyar benzinkutakon!” Az egyik kampánybeszédében pedig így fogalmazta meg ugyanezt: „Maximáljátok 480 forintban a benzin árát! Próbáljátok meg, sikerülni fog!” Emlékezhetünk arra is, hogy akkoriban még javában tartott a Barátság olajvezeték ukrán oldali javítása a kijevi kormány állítása szerint, ami miatt nem érkezett Magyarországra a Mol által már kifizetett orosz olaj.
Eredeti cikk megtekintése →