← Vissza

news.bsdnet.hu

Moszkva szerint a téli hideg miatt zsugorodott az első negyedévben az orosz gazdaság

Magyar Hang 2026-06-18 09:25
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben! Oroszország GDP-je 0,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte az orosz statisztikai hivatal. Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium és a jegybank is részben azzal magyarázta a zsugorodást, hogy a hideg tél visszavetette az építőipart és az idei első három hónapban három munkanappal kevesebb volt, mint egy éve. Az orosz központi bank a mostani, második negyedévre 0,9 százalékos éves GDP-növekedésre számít. Az idei évre a jegybank 0,5-1,5 százalékos, a gazdaságfejlesztési minisztérium ennél kisebb, 0,4 százalékos gazdasági növekedésre számít. Az orosz GDP tavaly 1 százalékkal nőtt, míg 2024-ben 4,9 százalékos bővülést mértek. Az orosz gazdaság az Ukrajna ellen indított háború, majd az azt kísérő uniós és amerikai szankciók miatt van nehéz helyzetben. Ezen némileg könnyített, hogy az iráni harcok, illetve a Hormuzi-szoros lezárása miatt meredeken emelkedtek az olajárak az utóbbi hónapokban, ám ezek épp most indultak csökkenésnek, miután az Egyesült Államok és Irán szándéknyilatkozatot írt alá az ottani konfliktus rendezéséről. Komoly problémát jelent az is, hogy Oroszországban nő a szakadék a hadiipar és a gazdaság többi része között, és 1,5 millió dolgozó hiányzik a munkaerőpiacról. Rengeteg pénzbe kerül az Ukrajnában vívott háború is.
Eredeti cikk megtekintése →