Nemzeti Sport: Továbbra is az MTVA közvetítheti az NB I.-et, de milliárdokkal kevesebbet fizet a jogdíjért
HVG
2026-06-18 09:48
A sportlap és a HVG is úgy tudja, hogy a látványsportszövetségek csütörtökön egyeztetnek a belügyminiszterrel.
A labdarúgó NB I. és NB II. mérkőzéseit továbbra is az MTVA közvetíti majd, ám az eddig nagyjából évi tízmilliárd forintos összeg helyett megközelítőleg hatmilliárdot fizet majd a jogokért – tudta meg a Nemzeti Sport .
A Magyar Labdarúgó-szövetség, amelynek idén járt le a szerződése az MTVA-val, korábban pályázatot írt ki a közvetítési jogok értékesítésére, és a korábbiaknak megfelelő nagyságrendű összeget várt, de a jelentkezők közül senki sem ajánlott ennyit. A határidő többszöri módosítása után dőlt el, hogy a mérkőzéseket továbbra is a közmédia adja majd.
A látványsportágak tao-támogatásának ügyében a sportlap úgy értesült, hogy a rendszer egyelőre nem változik jelentősen. A választás előtt a Tisza illetékesei arról beszéltek – és a párt programjában is az szerepel –, hogy társasági adó terhére történő sporttámogatás, amely évente nagyjából 125 milliárd forint, és amely kizárólag a látványcsapatsportágak utánpótlás-fejlesztésére fordítható, megmarad, viszont be kell építeni a költségvetésbe, és világos kritériumrendszer mentén kell elosztani.
Az NS szerint az érintett sportszövetségek február 28-ig nyújthatták be a támogatási programjaikat az akkor még Schmidt Ádám vezette sportállamtitkárságnak, mire azonban körbeértek a beadványok és megtörtént a hiánypótlás, a kormányt leváltották, így Schmidt aláírási joga megszűnt. Ezáltal a támogatási igazolásokat sem lehetett kiadni, ami a cégek május 31-i adóbevallási határideje miatt gondot okozott. A probléma úgy oldódott meg, hogy az új sportért felelős államtitkár, Kálnoki Kis Attila megkereste Pósfai Gábor belügyminisztert, az ő gyors intézkedésének köszönhetően pedig egy héten belül kiadták a szükséges iratokat több mint 11 milliárd forint értékben.
Az NS és a HVG egybehangzó értesülései szerint a hat látványsportág szövetségeinek képviselői csütörtökön találkozóra hivatalosak Pósfai Gáborral és Kálnoki Kis Attilával. A témák között szerepel szakmai munka és a tao-rendszer hatásainak áttekintése, valamint az eredményesség növelésének lehetőségei.
A sportlap emellett úgy tudja, hogy a sportállamtitkárságon az eddigi egy helyettes államtitkár, a kajak-kenu szövetséget is vezető Schmidt Gábor helyett a jövőben hárman tölthetnek be ilyen pozíciót. Közülük az egyik Szántó Dávid korábbi sportriporter, aki az elmúlt években nemzetközi igazgatóként dolgozott a Magyar Úszószövetségnél.