Megy az időhúzás az ittasan vezető tiszás mentelmi ügyében
Demokrata
2026-06-18 09:46
Egyelőre nincs napirenden, hogy döntsenek Varga Lőrinc Mihálynak, a Tisza képviselőjének a mentelmi jogáról. Az ügy előzménye, hogy az Országgyűlés május 26-i ülésén Forsthoffer Ágnes házelnök ismertette, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság a tiszás politikus mentelmi jogának a felfüggesztését kezdeményezte járművezetés ittas állapotban vétsége miatt indított ügyben. Ezután Varga a Facebook-oldalán megosztott bejegyzésben tudatta, hogy hibázott és a felelősségét teljes mértékben elismerte.
Emellett ígéretet tett, hogy a saját mentelmi jogának a kiadását megszavazza és vállalja a jogi következményeket. A magyar jogszabályok szerint országgyűlési képviselő ellen büntetőeljárás csak a parlament hozzájárulásával indítható vagy folytatható, ezért az ügy további sorsa az Országgyűlés döntésétől függ. A szokásjog szerint a közvádas esetekben a parlament nem tartja fenn az érintett képviselő mentelmi jogát. Ám egyelőre nem történt előrelépés az ügyben, mivel a parlament mentelmi bizottsága még nem tárgyalta Varga Lőrinc Mihály mentelmi ügyét. A Magyar Nemzet kereste Sasi-Nagy Editet, a bizottság tiszás elnökét, hogy megtudják:
a mentelmi bizottság mikor tárgyalhatja az ügyet, az eddigi gyakorlatnak megfelelően támogatják-e, hogy a közvádas ügyben megvonják Varga Lőrinc Mihály mentelmi jogát. Emellett az Országgyűlés mikor szavazhat a politikus mentelmi jogáról, valamint a Tisza-frakció megszavazza-e a saját képviselőjük mentelmi jogának a felfüggesztését, azonban nem kaptak választ.
Keresték a Tisza-frakciót is, hogy megszavazzák-e Varga Lőrinc Mihály mentelmi jogának a felfüggesztését, ám ugyancsak nem kaptak választ.
Az ügy annak kapcsán különösen érdekes, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a 2024-es EP választások kampányában sorozatosan kijelentette, megszüntetné a politikusok mentelmi jogát.
Eltöröljük a mentelmi jogot természetesen. Semmi értelme
– mondta 2024. április 25-én egy fórumon Tamásiban. A Tisza Párt elnöke a választási kampányban többször is hevesen bírálta a jogintézményt. Egy derecskei fórumon 2024. május 6-án megerősítette a korábbi ígéretét, sőt azt is elmondta, hogy nem veszi fel az EP-mandátumát. A pártelnök akkor azt állította, a mentelmi jogot meg fogjuk szüntetni, ezt már több helyen mondtam. Bár egyébként lehet, hogy nekem például szükségem lenne rá, mert éppen harminc eljárást indítottak ellenem, és nyilván ez lesz a következő két évben is.
Érdekesség, hogy ellenzéki politikusok mentelmi ügyeinél korántsem olyan lassú a munka, mint a tiszás képviselő esetében. Ugyanis Kocsis Máténak a mentelmi jogáról már az új Országgyűlés első tényleges munkanapján szavaztak. A fideszes politikus korábban tudatta, hogy Magyar Péter édesanyja, Erőss Mónika jelentette fel rágalmazásért. Magánvádas eljárások esetén az a jellemző, hogy az Országgyűlés fenntartja az érintett politikus mentelmi jogát, ahogy az Kocsis Máté esetében is történt.
Az ügy pikantériája, hogy Kocsis Máté megszavazta a saját mentelmi joga felfüggesztését, míg Magyar Péter nem támogatta a mentelmi jog elvételét, miközben a saját édesanyja jelentette fel a Fidesz politikusát. Emellett a héten szavaztak Toroczkai Lászlónak a mentelmi ügyében, ám a Mi Hazánk frakcióvezetője ellen szintén magánvádas eljárás van folyamatban, így az Országgyűlés ebben az esetben is fenntartotta a mentelmi jogot.