← Vissza

news.bsdnet.hu

Vitézy Dávid bejelentette: felülvizsgálja a kormány a dohánykoncessziót

Portfolio 2026-06-18 10:55
Döntött a kormány a hatósági üzemanyagár kivezetéséről. A védett ár rendkívüli helyzetre adott rendkívüli válasz volt, megvédte a családokat az energiapiaci sokktól - jelezte Magyar Éva kormányszóvivő. A körülmények lehetővé teszik a normál piaci működéshez való visszatérést - tette hozzá. Olyan rendszert alakít ki a kormány, hogy legyen lehetősége később a beavatkozásra - mondta. Rendeletben újra megállapíthat az érintett miniszter szabályozott üzemanyagárakat. Ennek a hivatalnak a működését is áttekintette a kormány az ülésén. Megszűnik a kényszer, hogy minden állami hivatal csak ezen a hivatalon keresztül rendelhetett meg hirdetési eszközöket - jelezte. Jogszabályt töröl el a kormány, így már nem a Lounge ügynökségen keresztül kell megrendelni kommunikációs feladatokat az állami szerveknek - tette hozzá. A reklámszennyezés maximális visszaszorítását célozza a kormány. Az érintett reklámcégek nem lesznek boldogok. A kormány viszont nem lép vissza ebből a szabályozásból, de több időt hagyunk a felkészülésre, a határidő december 31-ig tolódik ki - magyarázta a miniszter. Koncessziókra is kitért Vitézy Dávid. Teljeskörű felülvizsgálatát rendeli el a dohánykoncesszióval kapcsolatos szabályoknak - jelentette be a miniszter. Több tízmilliárdos profitra tesznek szert bizonyos szereplők - említette meg a tárcavezető. A cél a közpénzek védelme. Minden trafikszerződést át kell tekinteni - tette hozzá. Vannak ahol családok és kisvállalkozók működtetik a trafikokat, de máshol politikusok is megjelennek, nagy mennyiségű trafikokkal. Alapvetés, hogy nem szeretné a kormány, hogy a dohányzás népszerűbb legyen - jelentette be. El szeretnénk kerülni, hogy olyan szereplők gazdagodjanak ezen, akik nemv versenyben szereztek jogot. Kaszinókoncessziók esetében is így jár el a kormány. A választás előtti hetekben sorra osztott ki új koncessziójat az előző kormány. Sopron, Pécs, Debrecen, Szeged - említette a példákat, hogy az előző kormány az utolsó hónapokban döntött 35 éves kaszinókoncessziós jogokat. Van olyan koncesszió, amit 2061-ig adott oda az előző kormány. A terület felelőse a Pénzügyminisztérium lesz. A kormány már korábban döntött a beruházás felülvizsgálatáról - emlékeztetett Vitézy Dávid. A 98%-os előlegkifizetése példátlan, bankgarancia nélkül ment ebbe bele az előző kormány. 97 milliárd forintot utaltak ki erre a projektre a Duna Aszfaltnak, még a választás előtti napokban. Az alföldi részét felfüggeszti a kormány, erről a kormány levélben tájékoztatja a kivitelezőt. A híd esetében kárt okozni nem szeretnénk. A híd megépül, de változhat a műszaki tartalma - hívta fel a figyelmet. Nem az a cél, hogy ne legyen Mohácsi híd - nyomatékosította. Vitézy Dávid a Városliget fejlesztéseiről is beszélt, a ligetben hátrahagyott torzókat az előző kormány. Akár a volt Petőfi Csarnok, vagy a volt Közlekedési Minisztérium, ezeken a helyeken építési törmelékek vannak körbekordonozva. A kormány ezt a helyzetet nem tartja elfogadhatónak, ezért arról döntött, hogy a kordonozott területeket közparkként kívánja használni. Még több zöldfelület lesz a parkban - mondta. A beruházást indítsuk újra, ezt a feladatot én kaptam meg - tette hozzá. A régi eredeti tervlapok meg tudnak valósulni, amikor azokban a felkérés ellenére zöldítő parkos javaslatokat adtak be az építészirodák. Évtizedekkel ezelőtti állapotok vannak a Városligetben - jegyezte meg Vitézy Dávid. Hosszú távú cél, hogy a forgalmat kitereljük a ligetből. A történeti emlékhelyet méltó rangra emeljük a Hősök terén - jelezte a célokat. Itt is több zöld terület várható. A fővárosi önkormányzattal és Zuglóval együtt fogunk működni. Jelezte, hogy a liget fontos turisztikai helyszín, ami összefügg az ország gazdaságpolitikájával. Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter lépett a mikrofon mögé, Szondi Vanda kormányszóvivő és Magyar Éva kormányszóvivők társaságában. A miniszter az EU-források hazahozatalának koordinációjával megbízva, erről hozott jó híreket. Amit a magyar kormányfő és az Európai Bizottság elnöke megbeszélt három hete, az folyamatban van és halad. Magyarország benyújtott az RRF-tervet a Bizottságnak, zajlanak a háttéregyeztetések, a mérföldkövek szövegezéséről, technikai kérdésekről. Elektromos hálózatfejlesztések jönnek az EU-pénzekből, ezek is lehetővé teszik, hogy tartósan csökkenteni tudja a kormány az energiaköltségeket - mondta a miniszter. Jövő héten tárgyalja a kormány a közlekedési szervezéshez szükséges törvénycsomagot. Ez is jogalkotási garancia az EU felé. Új HÉV-ek és intercity vonatok várhatóak ebből a programból - jelezte a tárcavezető. A harmadik nagy komponens a Magyar Fejlesztési Bank, ennek az irányítási rendszerét átalakítják, bankszerű működésre állítják át - mondta Vitézy. Korrupcióellenes intézkedésekről szóló törvényjavaslatról is beszélt a miniszter. Ehhez jelentős módosító csomag várható. Két dolgot képeznek le ezek a módosítások: egyrészt a társadalmi egyeztetések során előkerült javaslatokat építi be a kromány (bírói szervezetek, civil szervezetek, Integritás Hatóság), másrészt az EU-val is egyeztettek új módosításokról. Az Alaptörvény 16. módosítása rendelkezik a kekva alapítványok jövőjéről, és ezt átvezették most a törvényeken, nem csak az alaptörvényen. Bírságolási szabályok is életbe lépnek, ha valaki például hibásan adja le a vagyonnyilatkozatát. Közadatok keresése is átláthatóbbá válik - jelezte Vitézy Dávid. Az Integritás Hatóság ügyében egy olyan módosítással él a javaslat, hogy az IH jelentősen növekvő feladatai miatt 4 alelnök segítse az elnök munkáját, a jelenlegi 2 alelnökkel szemben. Ha pedig van olyan átmeneti időszak, amikor vezető nélkül marad az IH, akkor legyen rendezett a helyzet és a 4 alelnök egyezzen meg az első számú helyettesről. Emellett a módosítás rendezi azt a helyzetet is, hogy az Állami Számvevőszéknek milyen eljárások mentén kell lefolytatnia a vezető pótlását. A kormányszóvivői tájékoztató a hőhullám témájával kezdődik. Első nyilvános megjelenésén Oroszi Beatrix a hőhullám témájában beszél. Az egészségügyi kockázatokra hívta fel a figyelmet, amelyeket lehet kezelni és megelőzni. A napokban tartósan 30 fok fölé emelkedik a maximális hőmérséklet. Az országos tisztifőorvos országos riasztást adhat ki, ha 3 napig meghaladja az átlagos középhőmérséklet a 25 fokot. A hőségriasztást nagy valószínűséggel el kell rendelni szombattól, pénteki adatok alapján dől majd el, hogy 2-es vagy 3-as fokozatú lesz-e a riasztás. A kockázatnak az idősek és a nagyon fiatalok vannak kitéve - hívta fel a figyelmet Oroszi Beatrix. A krónikus alapbetegséggel élők is kockázatnak vannak kitéve - tette hozzá. Fennáll a kiszáradás kockázata is bizonyos munkakörökben, ilyenkor a munkáltatóknak van a felelőssége és dolga, hogy biztosítsa a dolgozók körülményeit - mondta. Az egészségkárosodások és kockázatok jól megelőzhetők - jelentette ki Oroszi Beatrix, aki három konkrét tanácsot adott: A kommunikáció nagyon fontos. De emelett az ellátórendszer is felkészült a helyzetre - jelentette ki Oroszi Beatrix. Önökre is szükség lesz, illetve összefogásra, hogy a káros hatásokat meg tudjuk előzni - hívta fel a figyelmet. Figyeljünk oda egymásra, és nyújtsunk egymásnak segítséget - javasolta. A közintézményeknek vannak felkészülési tervei, amiket aktiváltak - mondta kérdésre válaszolva Oroszi Beatrix, aki emlékeztetett, hogy a kormány programot indított a kórházi hűtési rendszerek felülvizsgálatára. A közlekedési és beruházási miniszter is részt vesz a kormányszóvivői tájékoztatón. Legutóbbi Facebook-videójában arról beszélt, hogy az előző kormány a Városligetben félbehagyott beruházásokat. Elmondása szerint torzók maradtak Budapest közepén. Ígérete szerint a kordonokat elbontják, és parkosítani fogják a területeket. Világszínvonalú közparkká, közkertté szeretné tenni a Városligetet a kormány. A miniszterelnök csütörtök reggel Brüsszelbe utazott az Európai Tanács ülesére. A budapesti kormányszóvivői tájékoztató helyszínén három mikrofon van előkészítve. Szerda este jelentette be Magyar Péter a Facebook-oldalán, hogy a kormány kezdeményezi a védett üzemanyagár rendszerének kivezetést az Országgyűlésben . A kormányfő a lépést a piaci árak csökkenésével indokolta. Magyar Péter miniszterelnök a közösségi médiában így fogalmazott: "a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon". A védett árról, kamatstop jövőjéről és hogy ez mit üzen a gazdaságpolitikáról, ebben a cikkünkben írtunk elemzést: Címlapkép forrása: MTI Fotó/Illyés Tibor
Eredeti cikk megtekintése →