← Vissza

news.bsdnet.hu

Vasseur óvatos Hamilton győzelme után: „Két hete még katasztrófáról beszéltek”

F1világ 2026-06-18 11:45
A Ferrari csapatfőnöke, Fred Vasseur nem kíván belemenni abba, milyen esélyei lehetnek istállójának és Lewis Hamiltonnak a világbajnoki címért folytatott küzdelemben, annak ellenére, hogy a brit versenyző barcelonai győzelmével közelebb került az összetettet vezető Kimi Antonellihez. Hamilton már Monaco után feljött a tabella második helyére, Spanyolországban pedig 25 pontot faragott Antonelli előnyéből , miután megnyerte a versenyt, miközben az olasz pilóta kiesett. A Ferrari hozzáállása Vasseur szerint azonban egy erős hétvége miatt sem változik meg. HIRDETÉS HIRDETÉS „Nem vagyok biztos benne, hogy válaszolni akarok az ilyen jellegű kérdésre” – mondta Vasseur, amikor arról faggatták, a Ferrari teljes mértékben Hamilton mögé állna-e egy esetleges bajnoki küzdelemben. HIRDETÉS „Valószínűleg két hete is ugyanezeket a megjegyzéseket kaptam, hogy minden katasztrófa – most pedig már a világbajnokságról beszélünk. Ez lenne a lehető legrosszabb hozzáállás a részemről. A hozzáállás az, hogy Ausztriába pontosan ugyanazzal a szemlélettel megyünk, mint amellyel Barcelonába mentünk, és nem gondolkodunk a bajnokságon, vagy azon, hogy előrevetítsük magunknak a további 25 győzelmet, [vagy] hogy mit tehetnék [a címért folyó küzdelem érdekében]. Ezt soha nem fogom megtenni.” A „katasztrófa” említése arra utalt, milyen gyorsan képesek változni a megítélések a Forma-1-ben. Monaco után sokan úgy érezték, a Ferrari nem tudta kihasználni azt, ami az idény egyik legjobb lehetőségének tűnt számára. A versenyhétvége előtt több rivális is a Ferrarit tartotta favoritnak, kiemelve az SF-26-os erősségét a lassú kanyarokban, valamint azt, hogy Monte-Carlo utcáin kisebb jelentősége van a motorerőnek. A regnáló világbajnok Lando Norris is azok közé tartozott, akik arra számítottak, hogy a Ferrari lesz a mérce. „Őszintén szólva úgy gondolom, hogy a Ferrarié lesz a pole pozíció a következő hétvégén Monacóban” – mondta Norris a Kanadai Nagydíj után. „A lassú kanyarokban mutatott teljesítményük sokkal jobb mindenki másénál.” HIRDETÉS Hamilton és csapattársa, Charles Leclerc végül a rajtrács harmadik és negyedik helyére kvalifikálták magukat, nemcsak Antonelli, hanem Max Verstappen Red Bullja mögé is. Verstappen az első körben kiesett, Hamilton pedig másodikként ért célba egy olyan versenyen, amelyen Antonelli Mercedese egyértelmű tempóelőnyt mutatott. Barcelona azonban egészen más képet festett. A Ferrari jelentős fejlesztési csomaggal érkezett , amely látszólag segített közelebb kerülni a Mercedeshez. Hamilton ezt a tempót győzelemre váltotta, igaz, egy jókor érkező virtuális biztonsági autós fázis is a kezére játszott, miközben a Ferrari gumikezelése különösen erősnek tűnt a riválisokéhoz képest. HIRDETÉS Vasseur ugyanakkor nem akar egyetlen versenyt annak bizonyítékaként kezelni, hogy a Ferrari megoldotta a gyengeségeit, és figyelmeztetett: Barcelona szélsőséges hőmérsékletei jelentős tényezőt jelenthettek. „Igen, de erre oda kell figyelnünk” – mondta, amikor arról kérdezték, lépett-e előre a Ferrari a gumikezelés terén. „Attól még, hogy egy jó hétvégét teljesítesz, nem fogsz minden egyes hétvégén mindenkit elsöpörni. Tudod, a körülmények meglehetősen szélsőségesek voltak. Kanadában is ez volt a helyzet, más okokból, de épp ellenkező előjellel. Valószínűleg a következő verseny Ausztriában már sokkal átlagosabb lesz.” „Mindannyian tényleg a határon vagyunk a degradáció tekintetében. Ugyanazzal az autóval, ugyanazon a pályán lehet jó és rossz etapot is teljesíteni.” „Különbség volt az autók között. Ha összehasonlítjuk a közepes és a kemény gumis etapot, néhány autó sokkal versenyképesebb volt a keményen. Máskor sokkal versenyképesebb a közepesen. Ez nem jelent semmiféle garanciát a szezon hátralévő részére.” A Ferrari várhatóan engedélyt kap arra is, hogy az FIA ADUO-mechanizmusán keresztül tovább fejlessze erőforrását , ami újabb lehetőséget nyithat a teljesítménynövelésre. Russellt figyelmeztették: ezen mindenképp javítania kell a bajnoki harcban A McLaren csapatfőnöke, Andrea Stella Barcelona után úgy fogalmazott, hogy a Ferrarié lehet jelenleg a legerősebb kasztni a mezőnyben, még akkor is, ha a Mercedes összességében továbbra is előnyben van, ha az erőforrás teljesítményét is beleszámítják az egyenletbe — Norris pedig azt mondta, a Scuderia egy erősebb motorral „megalázná” a riválisokat. Vasseur ugyanakkor nem akarja túl magasra emelni az elvárásokat azzal kapcsolatban, milyen előrelépést hozhatna a Ferrari számára egy továbbfejlesztett erőforrás. „Maradjunk nyugodtak ezzel kapcsolatban” — mosolygott, amikor arról kérdezték, hogy egy fejlesztett motor a Ferrari javára billentheti-e az erőviszonyokat. „Ami jó, az az, hogy szerintem jó irányba haladunk. Kanadában igazán jó hétvégénk volt, Monacóban is jó. Ezen a hétvégén pedig a tempó kezdettől fogva jó volt. Mindkét autóval harcban tudtunk lenni a pole pozícióért. Szerintem ez jó előrelépés.” Vasseur hangsúlyozta, Barcelona már nem tekinthető megbízható iránymutatónak az erősorrendet illetően, mert a viszonylag új szabályok még mindig jelentős fejlesztési lehetőséget hagynak a csapatok számára. „Szerintem az a fontos, hogy ebben a szezonban a bajnokságot a csapatok fejlesztési képessége fogja meghatározni, nem pedig a barcelonai pillanatkép” — mondta. „Általában, talán az elmúlt 25 évben, hozzászoktunk ahhoz, hogy azt mondjuk: amelyik autó jó Barcelonában, az dominálni fogja a szezont. De szerintem ez a szezon sokkal inkább azon fog alapulni, hogy az összes csapat képes-e teljesítményt vinni az autóba.” „Úgy gondolom, mi ezen a hétvégén hoztunk valamit, a többiek nem. Ők valószínűleg az Egyesült Királyságban hoznak majd valamit, nem tudom. Mi pedig hamarosan szintén hozunk valamit.”
Eredeti cikk megtekintése →