Beomlott egy bánya Lengyelországban, halálos áldozata is van a szörnyű balesetnek
Blikk
2026-06-18 11:47
Szerdán délután beomlott egy dél-lengyelországi magánbánya egyik 650 méter mélyen húzódó tárnája. A baleset idején kilencen dolgoztak az érintett helyszínen, akik közül nyolcan csodával határos módon, saját erejükből képesek voltak kimenekülni a felszínre. Két vájárt kórházba szállítottak, egy pedig életét vesztette.
Nagy N. Alexandra
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Baleset történt a dél-lengyelországi Bytomban működő Eko-Plus kőszénbányában, nyolc vájár megmenekült, egy embert holtan találtak – közölte szerda éjjel Lukasz Pach, a sziléziai mentőszolgálat igazgatója a Polsat Newszal.
Az omlás szerda délután történt. A tárna érintett részében, 650 méter mélyen akkor kilencen dolgoztak. Nyolcan saját erejükből a felszínre menekültek, közülük kettőt könnyebb sérülésekkel kórházban ápolnak.
Szó szerint megnyílt a föld Vizsláson. A polgármester arra figyelmeztette a lakosságot, hogy óriási, 5-8 méter átmérőjű kráter tátong a faluban, amelyet bányabeomlás okozott. Mindenkit arra kér, hogy kerüljék el az érintett területet.
Az Eko-Plus egy lengyel tőkével működő magánbánya, amely 2010 óta működik, és csaknem 400 dolgozót foglalkoztat – írja az MTI.
A lengyelországi bányákban négy ember hunyt el az év eleje óta. 2025 során összesen 16 halálos balesetet regisztráltak.
Tavaly áprilisban a parajdi sóbányában az esőzések következtében megáradt Parajd patak mindent magával vitt . A bánya üregében megsemmisültek a sóképződmények, a sokak által megcsodált Sókatedrálist elmosta a víz. A bánya beomlott, a munkálatok megszűntek, a helyzetet pedig "ökológiai katasztrófaként" kezelték a helyi hatóságok. A parajdi sóbánya 131 alkalmazottjából több mint hatvanan kényszerszabadságra kényszerültek , és sokan közülük azóta sem találtak munkát a korlátozott lehetőségeket kínáló régióban.
bányaomlás