Sean Connery utált James Bond lenni
Promotions
2026-06-18 12:13
Bár James Bond meghozta számára a nemzetközi sikert és a mesés vagyont, Sean Connery viszonya egyre feszültebbé vált az ikonikus karakterrel. A színész úgy érezte, hogy a szerep elhomályosítja minden más szakmai eredményét.
Kevesen gondolnák, hogy Sean Connery egy idő után kifejezetten megutálta azt a szerepet, amely világhírűvé tette. A skót színész 1962-ben, a Dr. No című filmben bújt először James Bond , a legendás 007-es brit titkosügynök bőrébe. A karakternek köszönhetően a korszak egyik legnagyobb akciósztárjává vált, és rajongók millióit hódította meg világszerte. A kulisszák mögött azonban korántsem volt olyan felhőtlen a viszonya a figurával, mint azt sokan gondolnák.
A szupersztár összesen hét filmben alakította az ügynököt, és évtizedeken át ő jelentette a szuperkémet a nézők számára. Utoljára az 1983-as Soha ne mondd, hogy soha című részben láthatták a rajongók legendás titkosügynökként.
Connery már egy 1965-ös Playboy-interjúban arról beszélt, hogy tart attól, a szerep túlságosan meghatározza majd a karrierjét. Attól félt, hogy a közönség kizárólag Bondként tekint majd rá, és nem tud kilépni a karakter árnyékából.
Michael Caine 2020-ban a Wall Street Journalnak mesélt arról, hogy barátját kifejezetten zavarta ez a helyzet. Elmondása szerint az emberek gyakran úgy mutogattak rá az utcán, hogy „Nézd, ott van James Bond!”, ami rosszul esett a színésznek. A skót sztár ugyanis nem szerette volna, ha egész életében kizárólag a 007-es szerepével azonosítják.
Olvass tovább...
Olvass tovább...
A James Bond-jelenség már a ’60-as években a popkultúra meghatározó részévé vált, a franchise pedig gyorsan hatalmas üzletté nőtte ki magát. A karakterből akciófigurák is készültek, sőt olyan játékbabák is megjelentek, amelyek a filmekben látott trükköket idézték, például a cipőből előugró „rejtett fegyvert”. A színész ezt gyakran túlzásnak és „ostobaságnak” tartotta.
A színész szerint a sorozat egyre inkább képregényszerűvé vált, és elvesztette komolyabb, realista jellegét.
A harmadik film után már nyíltan jelezte, hogy csak komoly anyagi feltételek mellett tér vissza. Egymillió dolláros gázsit és bevételrészesedést kért – amit a stúdió végül elfogadott.
Connery természetesen más filmekben is bizonyította tehetségét. Láthatták Oroszlánszívű Richárd szerepében a Robin Hood: Tolvajok fejedelme című filmben, játszott a Szikla című akciófilmben, és Oscar-díjat is nyert Brian De Palma Aki legyőzte Al Caponét című alkotásában nyújtott alakításáért.
Mindezek ellenére a közönség szemében mégis örökre James Bond maradt – a szerep, amely egyszerre tette világhírűvé, és amelytől később egyre nehezebben tudott elszakadni.