Döntött a kormány: jelen formájában megszűnik a TEK
Blikk
2026-06-18 12:20
Jelentős átszervezésről döntött a kormány: a Terrorelhárítási Központ (TEK) jelenlegi formájában megszűnik, és a jövőben az Országos Rendőr-főkapitányság szervezetén belül működik tovább – jelentette be Szondi Vanda kormányszóvivő a csütörtöki Kormányinfón.
Nagy Levente
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
A kabinet tájékoztatása szerint az átalakítás célja a hatáskörök egyértelműbb elválasztása és a párhuzamosságok megszüntetése. A reform részeként a Nemzeti Nyomozó Iroda kiválik a Készenléti Rendőrségből, és a jövőben a TEK-kel, valamint a Készenléti Rendőrséggel együtt, de külön szervezeti egységként működik tovább.
A tervek szerint mindhárom szervezet főigazgatói irányítás alatt dolgozik majd , az átszervezés pedig várhatóan szeptemberre zárul le.
Az új feladatmegosztás alapján a TEK-hez kerülnek a műveleti és személyvédelmi feladatok, a Nemzeti Nyomozó Iroda felel majd a nyomozásokért, valamint a bűn- és terrorfelderítésért, míg a Készenléti Rendőrség az objektumvédelem, a tűzszerészeti feladatok és a rendezvénybiztosítás területén lát el feladatokat .
A kormány szerint az átalakítás célja egy olyan egységesebb és átláthatóbb rendszer kialakítása, amely hatékonyabban működik, megszünteti az esetleges átfedéseket, ugyanakkor megőrzi a szervezeteknél felhalmozott speciális szakmai tudást.
Magyar Péter még május elején jelentette be , hogy a jövőben a miniszterelnök személyi védelmét a Készenléti Rendőrség biztosítja. Az ezt megelőző 16 évben, amikor Orbán Viktor töltötte be a miniszterelnöki tisztséget, a személyvédelem elsődleges feladatait a Terrorelhárítási Központ (TEK) látta el.
A változásokat követően május végén felmentették tisztségéből Hajdu János rendőr altábornagyot, a TEK főigazgatóját , majd június 15-i hatállyal hivatásos szolgálati jogviszonya is megszűnt.
TEK