Felülvizsgálja a kormány a dohánykoncessziók rendszerét is
Magyar Hang
2026-06-18 12:26
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
A közlekedési és beruházási miniszterhez tartozik az összes koncesszió, nemcsak az autópályáké, hanem a dohány- és kaszinókoncesszió is. Utóbbi kettőnél arról döntött a kormány, hogy felülvizsgálják a teljes szabályozási környezetet – közölte Vitézy Dávid a kormányszóvivői tájékoztatón. Úgy fogalmazott, hogy sok esetben politikailag jól ismert szereplőkhöz kerültek nagy mennyiségben nagy forgalmú dohányboltok. A 2012-es trafiktörvény alakította át jelentősen a magyar dohány-kiskereskedelmet: a korábbi 30-40 ezer értékesítési pont helyett néhány ezer koncessziós nemzeti dohánybolt maradt a piacon 2013 júliusa, a rendszer startja után.
Az előző kormány sorra osztotta ki a trafikkoncessziókat, igen gyakran Fidesz-közeli körök részesültek ebből, illetve a dohányforgalmazás bevételeiből. Egy koncessziós jogosulthoz akár 5 nemzeti dohánybolt is kerülhetett. Sőt, még a mostani választás előtti időszakban is osztottak ki koncessziókat, amelyek közül van olyan, ami 2061-ig érvényes.
– A kormány még véletlenül sem szeretné, hogy a dohányzás népszerű legyen és elterjedjen, de el szeretnék kerülni azt is, hogy olyan szereplők gazdagodjanak meg ebből, akik nem tisztességes eljárásban és nem tisztességes versenyben szereztek hosszú évtizedekre szóló jogokat a dohányboltok működtetésére – mondta a miniszter. Kiderült, hogy az 5800 dohányboltot érintő trafikkoncessziót éppúgy felülvizsgálják, mint az ezek központosított ellátását.