← Vissza

news.bsdnet.hu

Tönkreteszik a futballt, az ivószünet ellen tüntetnek és fújolnak a vb-meccseken

Origo 2026-06-18 13:00
Úgy tűnik, elutasító a világ a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség újításával szemben. A FIFA tavaly decemberben jelentette be, hogy a 2026-os világbajnokság valamennyi meccsén, félidőnként egy-egy, háromperces „hidratációs szünetet” tartanak. Ésszerű döntésnek tűnt a hőség és a páratartalom miatt, de a szurkolók rosszul fogadták. Ráadásul a szabály meglepő része, hogy az ivószünetet időjárástól függetlenül kötelezővé tették - a Ghána–Panama mérkőzést például szakadó esőben játszották, mégis megszakították a játékot, a torontói stadion közönsége fütyüléssel és fújolással reagált. A vb eddigi talán legjobb meccsén is tüntettek a szurkolók: az angol-horvát rangadó hiába hozott pazar játékot, és a második ivószünetig öt gólt, a publikum hangosan jelezte nemtetszését. A légkondicionált dallasi stadionban az angol és a horvát szurkolók egyaránt kifütyülték a foci-vb új gyakorlatát. Észak-Amerikában ez bevett szokás, viszont a négy major liga, az NBA, az NHL, az NFL és az MLB mérkőzésein ez nem feltűnő. A kosárlabda, a jégkorong, az amerikai-futball és a baseball meccseken - a sportágak sajátosságai miatt - rendre megáll a játék, és "feltünésmentesen" beilleszthetik a reklámokat. Eközben a focit 45 percen át, megszakítás és reklám nélkül játszották - eddig. „Az ivószünetek nyilvánvalóan egyetlen célt szolgálnak, a reklámokból származó hatalmas bevételt. Megszakítja a játék folyását. A futball a folytonosságról szól, és egy légkondicionált stadionban nincs szükség a folyamat megszakítására" - érvelt a BBC-nek egy angol szurkoló . A drukkerek körében egyre erősödik az ellenszenv. Kedden 23 C fokban játszották Bostonban a Norvégia–Irak mérkőzést, indokolatlan volt az ivószünet. Hétfőn hangos fújolás hallatszott a Svédország–Tunézia és a Spanyolország-Zöld-foki Köztársaság mérkőzésen is. A folyadékpótlási szünetek gyakorlatilag négy negyedre osztották a mérkőzéseket a két félidő helyett, ami aggodalmat keltett az angol szurkolók körében. „Olyan, mintha "amerikaizálnák" a labdarúgást. Nem telik sok időbe, és ez természetes reklámszünetté válik” – mondta az egyik drukker. Eközben a szövetségi kapitányok zöme üdvözli az extra szünetet, a csapat újraszervezésére használják. Összehívják a játékosokat, új utasításokat adnak, míg a játékosok örömmel fogadják a folyadékpótlás lehetőségét. „Nem két félidőről van szó, hanem lényegében négy negyedidőről” – mondta Didier Deschamps, a francia válogatott szövetségi kapitánya. „Így döntöttek, a játékosoknak és az edzőknek alkalmazkodniuk kell ehhez az új helyzethez.” Az ivószünetet egyelőre a mostani tornára vezették be. A FIFA nem jelezte, hogy mi a terve a 2030-as vb-n.
Eredeti cikk megtekintése →