Magyar Péter egyetértett az EP-elnökkel, hogy őszig le kell zárni a 7-es cikkes eljárást
Telex
2026-06-18 13:07
Sikeresnek minősítette Magyar Péter miniszterelnök csütörtöki találkozóját Roberta Metsolával, az Európai Parlament (EP) elnökével. A kormányfő a Facebookján kiemelte:
„Elnök asszonnyal egyetértettünk abban, hogy őszig le kell zárni a Magyarország ellen nyolc éve, az előző kormány jogállam és demokrácia ellenes intézkedései miatt indított”, az egyik uniós alapszerződés 7. cikkéről elnevezett eljárást.
Tineke Strik, a zöldek EP-képviselője és a magyar hetes cikkes eljárás jelentéstevője májusban arról beszélt a Telexnek , hogy a tervek szerint októberben egy EP-küldöttség érkezik Magyarországra. Az októberi kiküldetés lesz „a tökéletes pillanat, hogy az érintettekkel egyeztessünk”: elégedettek-e azzal, ahogyan a dolgok a gyakorlatban működnek. „Talán ez vezethet a jelentésünkhöz egy visszavonási javaslattal.”
Ahogy azt a korábbi cikkünkben is leírtuk, az Európai Parlament által kezdeményezett eljárás a befagyasztások, levonások és büntetések mellett fut, de nem pénzről, hanem bizonyos, az uniós tagságból fakadó jogok felfüggesztéséről szól. Ettől még messze vannak, és az egész a 2018-as első lépés óta nem halad se előre, se hátra. Az eljárást az a Sargentini-jelentés indította el, amelynek a vitáját a magyar kormány állandó képviseletétől épp Magyar Péter hallgatta végig, utólag is elég sarkos véleménye volt róla .
Magyar a csütörtöki posztjában azt is közölte, meghívta Metsolát egy magyarországi látogatásra, illetve megállapodtak arról, hogy Magyar ősszel beszédet mond az EP egyik strasbourgi ülésén.
A magyar miniszterelnök első EU-csúcsára érkezett csütörtökön Brüsszelbe, ahol extrém sűrű programot bonyolít le. Találkozik a V4-ek képviselőivel, Robert Fico kormányfővel, a kohéziós alapok fő kedvezményezett országainak vezetőivel és persze az összes EU-tagállam vezetőjével is. Bővebben erről itt írtunk .