Pénzt kaphat Milánóban aki lemond az autózásról
Vezess
2026-06-18 13:21
A Milánói Önkormányzat asztalán heverő javaslat fontolgatja a gazdasági ösztönzők bevezetését azok számára, akik lemondanak autójukról a mindennapokban.
2026.06.18. csütörtök 14:21
Mielőtt legyintenénk, hogy ez csak egy újabb elborult hippi-utópia a semmiből: a tervezet olasz minisztériumok által támogatott országos városi mobilitási program hivatalos pályázati anyaga.
A milánói javaslat egy nagyobb, országos minisztériumi keretprogram része, amely összesen 200 milliárd forintot (500 millió eurót) biztosít az olasz nagyvárosok és a főbb közigazgatási központok számára. Ebből a tortából hasítana ki magának Milánó egy bő 7 milliárd forintos (17,57 millió eurós) szeletet.
A tervezet nem egyetlen hangzatos csodafegyverre épít, hanem egy három, szorosan összefüggő pillérből álló rendszert vázol fel:
Bár a készpénzes ösztönzőre kapja fel mindenki a fejét a nagy képet nézve ez csupán egyetlen fogaskerék a gépezetben. Az alapgondolat rendszerszintű: Milánó közlekedési rákfenéjét nem lehet egyetlen huszárvágással megoldani. Nem elég csak tiltani, és nem elég csak jutalmazni. Szenzorok kellenek, adatalapú várostervezés, meggyőző alternatív infrastruktúra, ami megoldhatja az örök közlekedési torlódások problémáját egy ekkora világváros számára.