Döntöttek az oroszok: elengedik a Nemzetközi Űrállomás szivárgó modulját
HVG
2026-06-18 14:03
Győzött a szivárgás, az oroszok végleg lezárják az űrállomás problémás modulját.
Hét éve már annak, hogy a szivárgás először felütötte a fejét a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz moduljában, a PrK átjáróalagútban, amely összeköti a Zvezda modult a dokkolóporttal. Azóta számos alkalommal próbálták már javítani a problémát, és volt, hogy úgy tűnt, sikerrel. Majd újból megjelent.
A hónap elején emiatt a Crew–12 legénységét egy időre át is küldte a NASA a Crew Dragon űrhajóba, míg az orosz modul legénysége egy igen sajátos módszerrel tervezett nekiesni a szivárgás körül az űrállomásnak. Fűrésszel. Persze, nem dühből, hanem azért, hogy egy kicsit jobban feltárják azt a területet, ahol szökik a levegő. Végül azonban nem ragadtak fűrészt, miután a NASA sem lelkesedett túlzottan az ötletért.
Az Ars Technika jelentése szerint a NASA és a Roszkoszmosz azóta is folyamatosan tárgyalt a problémáról, és úgy tűnik, megszülethetett a megoldás: egyszerűen elengedik az egész problémás PrK-modult.
Ez nem azt jelenti, hogy fizikailag leválasztják, és hagyják, hogy a Föld légkörébe érve elégjen. Arról van szó, hogy a tervek szerint véglegesen lezárják a modul ajtaját, minimalizálva a levegővesztést, valamint az ISS szivárgását úgy általában. A problémás modul így végleg el lenne szigetelve az űrállomás többi részétől.
https://hvg.hu/360/20251226_hvg-nemzetkozi-urallomas-kereskedelmi-allomasok-nasa-kina
A lépés azzal járna, hogy a Roszkoszmosznak a jövőben más dokkolóportokat kéne használnia az ellátmány ISS-re juttatásához.
A Nemzetközi Űrállomás pályafutása már ettől függetlenül is a végéhez közelít: a jelenlegi tervek szerint 2030-ban kiürítik, és irányítottan a Föld légkörébe lökik, hogy ott elégjen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát .