Reklámok Budapesten: jelentős szigorításokra készül a főváros
Magyar Hang
2026-06-18 14:00
Állítsa be, hogy a Magyar Hang cikkeit mindig az elsők között lássa a Google keresőben!
Amint megszavazza a parlament azt, hogy az önkormányzatok szélesebb hatáskörrel léphessenek fel a közterületi reklámok szabályozásával kapcsolatban, a főváros már szigorítana is – derült ki egy csütörtöki háttérbeszélgetésen, amelyet Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója tartott annak apropóján, hogy jövő pénteken ismét ülésezik a Fővárosi Közgyűlés. (Korábban egyébként mindig a hónap utolsó szerdáján ült össze a testület, de a fővárosi Tisza-frakció kedvéért ezt péntekre módosították, ugyanis a 10 fős képviselőcsoportból négyen egyben EP-képviselők is, akiknek ez ütközött a külföldi munkájával – a szerk.)
Kiss Ambrus elmondta, arra számítanak, hogy a közterületi reklámok szabályozásával kapcsolatban hétfőn lesz a parlamenti zárószavazás, ami után szélesebb jogkörei lesznek az önkormányzatoknak a kérdésben. A főváros álláspontja, hogy nagyon jelentős a reklámszennyezés Budapesten. Az új törvény majd megtiltja az újabb hirdetőoszlopok kihelyezését, és felhatalmazást ad arra, hogy a már meglévőeket az önkormányzatok szabályozzák. A városvezetés azt fogja javasolni, hogy a már meglévő oszlopok csak ott maradjanak meg, ahol várostörténetileg már korábban is voltak ilyenek. Jelenleg 955 oszlop van a városban, ezt az ötödére csökkentenék. Leszerelnének minden óriásplakátot is, ezekből 8393 van jelenleg (óriásplakátnak a 12 négyzetméternél nagyobb hirdetőeszköz számít). Citylightokból nagyságrendileg ötezer van, ezeket a törvény úgy fogja szabályozni, hogy a jövőben csak azok maradhatnának meg, amelyek utasvárók részei.
A jövő pénteki közgyűlés egyik fontos kérdése lesz a költségvetés felülvizsgálata is. Ugyanis tavaly decemberben azt azzal a kitétellel fogadták el a Tisza-frakció kérésére, hogy június 30-ig felül kell vizsgálni. Ha ez nem történne meg, július 1-től hatályát veszítené a jelenlegi büdzsé. Kiss Ambrus szerint ugyanakkor miután a főváros még továbbra is tárgyal az új kormánnyal, ezért a városvezetés annyi módosítást javasol csak, hogy a mostani költségvetés maradjon érvényes július 1-e után is. Kérdésünkre, hogy erről egyeztettek-e a frakciókkal, kiderült, hogy nem, de Kiss szerint addig nincs értelme változtatni, amíg nincs megállapodás a kormánnyal, és nem is nagyon lehet, hiszen a költségvetés nagy része determinált, közszolgáltatásokra és bérekre egy, vagyis nem nagyon lehet mit csinálni. A jövőben a tetőreklámok is csak várostörténeti okokból maradhatnának meg. A reklámhálók kérdéséről pedig azt mondta: teljes egészében tiltást rendelnének el, például jelenleg is több mint 260 feszített reklámháló van Budapest közterületein.
Kiss Ambrus arról is beszélt, hogy az, hogy az új kormány eltolta a szolidaritási hozzájárulás befizetésének határidejét október 15-ig, még nem oldja meg a problémát, de lehetőséget ad további egyeztetésekre. Jelenleg egyébként 49,5 milliárd forintos mínusz van Budapest számláján. Egyelőre továbbra sincs döntés arról, hogy lesz-e főpolgármester-helyettese Karácsony Gergelynek, de ha ő szabadságra is megy, akkor is tud döntéseket hozni, aláírni. Kiss megjegyezte: eddig bármikor is ment szabadságra a főpolgármester, ő mindig beszélt vele akkor is, „és nem arról, hogy hogyan érzi magát”.
Mint korábban már beszámoltunk róla, a jövő pénteki közgyűlésen újra téma lehet a taxisok tarifaemelése is, erről itt írtunk .