← Vissza

news.bsdnet.hu

Hat és fél év fegyházra ítélték a világbajnok kenus, korábbi szegedi önkormányzati képviselőt

Blikk 2026-06-18 15:40
Első fokon hat és fél év fegyházbüntetésre ítélte a Szegedi Törvényszék Joób Márton világbajnok kenus, korábbi szegedi önkormányzati képviselőt bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt. Az ítélet szerint a férfi 1,5 millió forintos pénzbüntetést is kapott, hét évre eltiltották a gazdasági társaságok vezetésétől, és 65 millió forintos vagyonelkobzást rendeltek el vele szemben. Eszes Andrea Newsroom újságíró Ezeket látta már? A vállalkozói és politikusi pályafutása előtt élsportoló férfi mellett még négy vádlottat marasztalt el a bíróság bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt, valamennyiüket kizárta a feltételes szabadság lehetőségéből. A törvényszék velük szemben három és hat év közötti szabadságvesztést szabott ki. Más vádlottak rövidebb, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak – számol be az MTI. Joób Márton, aki korábban élsportolóként és vállalkozóként is ismert volt, egy szórólapterjesztéssel és műsorújság kiadásával foglalkozó céget irányított. A vád szerint a piaci nehézségek miatt úgy döntött, hogy bűnszervezetet hoz létre az adófizetési kötelezettségek elkerülése érdekében. A szervezet Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyékben működött, és egy olyan céghálót alakítottak ki, amelyben a szórólapterjesztést végző alkalmazottakat strómanok nevére íratott társaságokhoz jelentették be, vagy egyáltalán nem regisztrálták őket. Ezek a cégek nem nyújtottak be adóbevallást, vagy ha igen, nem fizették meg az adót, és főként fiktív számlák kiállítására szolgáltak. A bűncselekmények leplezésére valótlan teljesítési igazolásokat állítottak ki, külön könyvelést vezettek, és a pénzt a céghálón keresztül átfuttatva készpénzben visszavették, miután levonták belőle a jutalékokat. Egyes vádlottak jutaléka meghaladta a 100 millió forintot. A bűnszervezet 2013 és 2017 között összesen 274 millió forint forgalmi adót nem fizetett be. Az ítélet indoklása során Gaudi Tibor tanácselnök bíró hangsúlyozta, hogy a szervezet hosszabb ideig, hierarchikus rendszerben működött, és az adóhatóság kijátszására olyan struktúrát alakítottak ki, amely alsóbb szintjein mindig strómanok álltak. Bár a nyomozóhatóság nem vizsgálta a fekete foglalkoztatás szerepét, a bűnszervezet működését a vádlottak vallomásai, szakértői vélemények, lehallgatások és a lefoglalt könyvelési anyagok egyértelműen alátámasztották. Mint azt lapunk is megírta, a Joób-ügy 2020-ban robbant ki, és nemcsak a szegedi közéletet, hanem az országos sajtót is megrázta. Joób Márton sportolói karrierje után politikusként folytatta pályafutását, Botka László polgármester támogatásával vált a város család-, szociálpolitikai és sportért felelős tanácsnokává. Azonban a tündérmese hamar rémálommá vált, amikor a Nemzeti Védelmi Szolgálat kommandósai megjelentek a házánál, és őrizetbe vették. A kilencgyerekes politikus 184 napot töltött letartóztatásban, miközben a közösségi médiában továbbra is népszerű maradt, különösen a nagycsaládról szóló posztok révén. Joób Márton a per során végig tagadta bűnösségét. Korábbi vallomásában azt mondta, nem követett el bűncselekményt, vállalkozásai valós gazdasági tevékenységet végeztek, és a vádiratban szereplő állításokkal nem ért egyet – írja a Telex a Szegeder tudósítása alapján. A büntetés kiszabásakor enyhítő körülményként értékelték Joób büntetlen előéletét, egészségügyi állapotát, a kilenc kiskorú gyerekről való gondoskodását, valamint azt, hogy korábban kárenyhítést teljesített. Az ügyészség három nap gondolkodási időt kért az esetleges fellebbezés bejelentésére, míg Joób Márton és védője felmentés érdekében fellebbezett. Az ügyészség indítványozta Joób Márton és egy másik vádlott letartóztatását, de a bíróság ezt elutasította, így mindketten szabadlábon védekezhetnek a további eljárás során. (MTI) joób márton
Eredeti cikk megtekintése →