Óriási a felháborodás: MOB-tag lett Szilágyi Zoltán, Szilágyi Liliána édesapja
Blikk
2026-06-18 16:48
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) még májusban tartotta meg közgyűlését, ahol a szervezet új tagjait is köszöntötték. Gyulay Zsolt elnök Szilágyi Zoltánt is köszöntötte, akit korábban lánya, az Európa-bajnoki ezüstérmes úszó, Szilágyi Liliána fizikai, lelki és szexuális bántalmazással vádolta meg. Az ügy aztán éveken keresztül a nyilvánosság előtt zajlott, a bíróság pedig elutasította a korábbi edző becsületsértési és rágalmazási feljelentését. A MOB döntése ezért is okozott felháborodást.
Blikk-információ
Ezeket látta már?
2021-ben decemberében bombaként robbant a hír, amikor Szilágyi Liliána egy műsorban arról beszélt, hogy édesapja egészen gyerekkorától kezdve bántalmazta őt mind testileg, mind lelkileg. Akkor úgy nyilatkozott az úszónő, hogy rengeteg időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy képes legyen a világ elé tárni történetét.
– Ha egy apa egy ágyban alszik a lányával, aki arra ébred, hogy a hímvesszője megmerevedve nekinyomódik a hátához, és nem érti, hogy mi történik, az szexuális zaklatás? Vagy hogy egy lány első menstruációja után az apja a bugyiját elteszi, szagolgatja, és mindenféle dolgokat mondogat rá? Vagy milyen dobozba tennéd, ha egy 19 éves lánynak a bugyijába nyúlva a szeméremdombját simogatná valaki? – nyilatkozta korábban az úszónő Kadarkai Endre Szavakon túl című műsorában.
A döbbenetes vádakra először azonban Liliána húga, Gerda is reagált, aki szerint Liliána állításai nem felelnek meg a valóságnak. Ezek után szólalt meg Szilágyi Zoltán, az egykori úszóedző becsületsértésért beperelte lányát.
„Sosem vertelek vagy bántalmaztalak sem Téged, sem édesanyádat, sem a húgodat... ugyanakkor az ügyben a kijelentéseid miatt általam indítandó büntetőeljárás során ez várhatóan tisztázódni fog” – írta akkor a korábbi klubvezető.
A 2022 nyarán lévő békítőtárgyalás sem hozott pozitív eredményt, így elkerülhetetlen volt a peres eljárás. Az úszónő az első tárgyaláson felidézte azt az esetet, amikor 2016-ban az édesapja fojtogatta.
– Megöllek, te büdös kis k.rva, megöllek, te ribanc, kiabálta, és igazából hagytam magam, mert az éreztem, ha ennek az egésznek vége, akkor nekem már nincs több fájdalom, nincs többé olyan élet, amit mellette éltem, illetve lehet, a húgom és az anyám meg tud menekülni ebből a helyzetből. Valahol boldog voltam, hogy végre meghalok az apám keze által – mondta Liliána a bíróságon korábban.
A hosszas jogi csatának 2024 áprilisában lett vége, Szilágyi Zoltán akkor ejtette a vádat, de nem azért döntött így, mert elfogadja lánya szavait.
Úgy tűnt, az ügynek már vége, ám a MOB döntése felkavarta a közvéleményt. A szervezet legutóbbi közgyűlésén köszöntötte két új tagját: Kőrössy Krisztiánt, a Magyar Sí Szövetség delegáltját és dr. Szilágyi Zoltánt, a Sportjus Magyar Sportjogász Társaság képviselőjét.
A bejelentés nagy felháborodást váltott ki, többen megjegyezték, hogy a magyar úszó- és sporttársadalom még ki sem heverte a Széchy Tamás ellen indított ügyet – a már több mint húsz éve halott, a világklasszis úszók egész sorát felnevelő úszóedzőt pedofíliával vádolták meg –, máris itt az újabb közfelháborodásra okot adó ügy.
„Ez a döntés nem a tények nem ismeretéről szól. Pontosan tudták, ki ő, és mit tett. Ez a döntés arról szól, hogy a strukturális lojalitás, a jogi kiskapuk és a formális protokoll a magyar sportirányítás legfelsőbb szintjein még mindig sokkal fontosabb, mint a társadalmi igazságérzet, az etika vagy az áldozatok védelme.
Így történhetett meg, hogy a MOB 2026-ban elérkezettnek látta az időt, hogy Szilágyit az a megtiszteltetés érje, hogy taggá válasszák, és ünnepélyesen, főpolgármesteri felvezetéssel köszöntsék. Mit is mondhatnék? Hogy ez nemcsak Lilu, hanem az áldozatok szembeköpése is? Hogy a MOB helyét a legcélszerűbb lenne sóval behinteni?” – írta közösségi oldalán Mérő Vera.
Szilágyi Liliána