Mire a falevelek lehullanak
Demokrata
2026-06-18 16:49
Rég övezett akkora érdeklődés egy Fidesz-kongresszust, mint a múlt szombati eseményt. Bár ahogy egy váratlan és nagyarányú vereség után ez törvényszerű, a jobboldali táboron belül továbbra is vannak kritikus hangok, a kongresszussal a párt megtette az első lépést a közösség megújítása felé.
Orbán Viktor, aki az elmúlt hónapokat elsősorban háttérmunkával, egyeztetésekkel, a jövő tervezésével töltötte, lapunkban teljes terjedelmében közölt beszédében számos olyan hibát sorolt fel, ami az áprilisi választás elvesztését eredményezte. Így például beszélt arról, hogy üzenetük nem működött, az ellenfél előnyét nem észlelték időben, „ezért nem hajtottunk végre sem kampánystratégiai, sem kampánytaktikai korrekciót, választási stratégiánk végig hibás maradt”. Elmondta, hogy választás a fiatalok körében elszenvedett „brutális arányú vereségen” úszott el, amit személyes kudarcnak is tekint. De nem hallgatta el azt sem, hogy nem találták meg azt az utat, ami az európai gazdasági hanyatlás ellenére is az emberek számára érzékelhető magyar gazdasági növekedéshez vezet.
A beszédből egyértelműen kiderült tehát, hogy Orbán Viktor pontosan tisztában van az összességében nagyon sikeres, rengeteg büszkeségre okot adó eredményt hozó tizenhat éves kormányzás utolsó ciklusában elkövetett hibákkal, ezeket a nyilvánosság előtt sem hallgatta el, a felelősséget pedig magára vállalta.
Ami pedig a jövőt illeti, azzal kapcsolatban a Fidesz elnöke elmondta: kormányzó, hatalmi pártból vissza kell alakulniuk mozgalmi párttá.
„Utasítások helyett barátság, alá-fölérendeltség helyett szemmagasság, fegyelem helyett spontaneitás, bicepszek helyett lelkierő. Több polgári érték és kevesebb katonai erény. Gyakoribb találkozások, több megbeszélés, odafigyelés és több megértő gesztus.”
Mindehhez a hétvégi kongresszussal meg is tették az első lépést. A legfontosabb döntés az volt, hogy Orbán Viktort elsöprő többséggel újra elnökké választották. Az ugyanis nem lehetett kérdés, hogy csak ő képes ebben a nemzeti oldal számára nehezebb időszakban is egyben tartani, és a megújulás útján elindítani a jobboldali-polgári tábort. Üzenetértékű, hogy a három új alelnök mindegyike a negyven és ötven közötti generációhoz tartozik, vagyis megkezdődött a fiatalítás. És lényeges az is, hogy a huszonnyolc tagúra nőtt elnökségben minden vármegye képviselője helyet kapott, vagyis egy-egy térség problémái könnyebben eljuthatnak majd a Fidesz vezetéséhez.
A választók bizalmát akkor lehet visszanyerni, ha úgy érzik, a Fidesz az ő hangjukon szól. Magyar Péterék egyelőre az „abszolút filmszínházzal” és a közjogi méltóságok, valamint fideszesnek bélyegzett szakemberek elküldésével vannak elfoglalva. Ám nem kérdés, hogy amikor ez már nem lesz elég, és amikor elkezdik végrehajtani azokat a programpontokat, amikről a kampányban nem beszéltek, egyre többen jönnek majd rá: a Tisza alatt nem jobb, hanem rosszabb világ érkezik el számukra. És előbb-utóbb alternatívát keresnek majd.
A Fidesz szombati kongresszusa az indulást jelző kürtszó volt. Fontos a hibák kiértékelése, de nem feledkezhetünk meg az építkezésről sem.
Ahogy 2002 után, a polgári körök indulása idején: meg kell találnunk egymást, beszélgetnünk, terveznünk és segítenünk a helyi politikusaink munkáját. Így válhat a Fidesz újra mozgalmi párttá. Hogy „mire a falevelek lehullanak”, újra erős, tettre kész és rendezett közösség álljon Orbán Viktor mögött.