Lesújtó hírt kaptak, akik új iPhone-re vágynak: durván drágulhatnak a készülékek
Blikk
2026-06-18 18:18
Az Apple kénytelen emelni a készülékei árát, mivel a memória- és tárhelyárak drasztikus növekedése már a vállalatot is elérte. Tim Cook, a cég vezérigazgatója szerint az áremelkedés elkerülhetetlen, mivel a mesterséges intelligencia térnyerése miatt a memóriachipek iránti kereslet jelentősen megnőtt. Bár az Apple eddig sikeresen védte meg a vásárlóit az áremelkedésektől, a vállalat stratégiája mostanra elérte a határait.
Csorba Anita
Newsroom újságíró
Ezeket látta már?
Az Apple hosszú ideig tartotta magát a piaci nyomással szemben, köszönhetően az előrelátó készletgazdálkodásának és kedvező beszállítói megállapodásainak. Az elmúlt években a vállalat például úgy módosította a termékkínálatát, hogy az alacsonyabb kapacitású modelleket kivonta a forgalomból, így elkerülte a közvetlen áremeléseket. Azonban a mesterséges intelligenciára fókuszáló új termékek fejlesztése, például a következő generációs Siri és az Apple Intelligence, egyre nagyobb memóriaigényt támaszt. Ez részben megmagyarázza, miért korlátozódnak az új funkciók a nagyobb RAM-kapacitással rendelkező eszközökre – írja a Digital Trends .
Az Apple idén ősszel várhatóan piacra dobja az új Maceket és a régóta várt, összecsukható iPhone-t, amelyek szintén nagyobb memóriakapacitást igényelnek. Az iPhone 18 Pro ára például akár 1 399 dollárnál (430 ezer forintnál) is kezdődhet, ami jelentős, 300 dolláros (92 ezer forintos) emelkedést jelenthet az előző modellhez képest.
A mesterséges intelligencia térnyerése nemcsak az Apple-t, hanem az egész technológiai ipart kényszerhelyzetbe hozta. A memóriagyártók egyre inkább az AI-infrastruktúra-ügyfeleket részesítik előnyben, ami tovább szűkíti a fogyasztói eszközök számára elérhető készleteket. Az elemzők szerint ez a hiány akár 2027-ig is fennmaradhat. Tim Cook hangsúlyozta, hogy az Apple továbbra is mindent megtesz a memóriaellátás biztosítása érdekében, de kizárta, hogy saját gyártóüzemeket építsenek.
Apple