Hat és fél év fegyházra ítélték a világbajnok kenust és korábbi önkormányzati képviselőt
Blikk Rúzs
2026-06-18 18:30
Több százmillió forint adót csaltak el.
Első fokon hat és fél év fegyházbüntetésre ítélte a Szegedi Törvényszék Joób Mártont, a korábbi független szegedi önkormányzati képviselőt és egykori világbajnok kenust. A bíróság hamis magánokirat felhasználása, valamint bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt mondta ki bűnösnek.
A csütörtökön kihirdetett ítélet szerint a vádlottat 1,5 millió forintos pénzbüntetéssel is sújtották, emellett hét évre eltiltották attól, hogy gazdasági társaság vezető tisztségviselőjeként tevékenykedjen. A bíróság 65 millió forint vagyonelkobzást is elrendelt vele szemben.
Joóbon kívül további négy vádlottat is elítéltek bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt. Őket három és hat év közötti szabadságvesztésre ítélték , és egyikük sem bocsátható feltételes szabadságra. Több más vádlott felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
A vádirat szerint a szórólapterjesztéssel és műsorújságok kiadásával foglalkozó vállalkozást irányító elsőrendű vádlott a piaci körülmények kedvezőtlen alakulása miatt döntött úgy, hogy bűnszervezetet hoz létre. Célja az volt, hogy csökkentse a működési költségeket és elkerülje az adófizetést.
A vádlottak először Csongrád-Csanád vármegyében, később pedig Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés vármegyékben építettek ki olyan céghálót, amelyben a szórólapterjesztők egy részét a láncolat alsó szintjén működő cégekhez jelentették be, vagy egyáltalán nem foglalkoztatták őket hivatalosan.
A strómanok nevére bejegyzett vállalkozások több esetben nem nyújtottak be adóbevallást, illetve nem teljesítették adófizetési kötelezettségüket. Feladatuk elsősorban fiktív számlák kiállítása volt.
A szórólapterjesztési tevékenységet továbbra is az elsőrendű vádlott és társai irányították . A nyomozás szerint a rendszer működésének leplezésére valótlan teljesítési igazolásokat készítettek, párhuzamos könyvelést vezettek, valamint a céghálón keresztül utalásokkal mozgatták a pénzt, amelyet a jutalékok levonása után készpénzben kaptak vissza. Volt olyan vádlott, akinek a jutaléka meghaladta a 100 millió forintot.
A bíróság megállapítása szerint a bűnszervezet 2013 és 2017 között összesen 274 millió forint áfát nem fizetett be az államkasszába.
Az ügyész három nap gondolkodási időt kért annak eldöntésére , hogy fellebbez-e az ítélet ellen. Joób Márton és védője felmentésért nyújtott be fellebbezést, míg több más vádlott védője felmentést vagy enyhébb büntetést kért. Az ügyészség Joób Márton és egyik vádlott-társa letartóztatását is kezdeményezte, ezt azonban a bíróság elutasította, így mindketten továbbra is szabadlábon védekezhetnek.
Forrás: Economx