Ókovács Szilveszter nem akar lemondani: reagált a szakszervezeti vádakra
Blikk
2026-06-18 19:30
Az elmúlt hónapokban komoly kritikák kereszttüzébe került az Operaház főigazgatója, Ókovács Szilveszter. A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete nyílt levélben kérte a felfüggesztését, élesen bírálva az általa elrendelt elbocsátásokat, illetve az intézmény átfogó, teljes körű átvilágítását sürgetve.
Reményi Alexandra
Újságíró (Sztárvilág)
Ezeket látta már?
A kialakult helyzet és a személyét érő vádak kapcsán most Ókovács Szilveszter is megszólalt: a Bóta Café YouTube-műsorában reagált a kritikákra, és kitért arra is, miként látja a jövőjét az Operaház élén.
– Ez komolytalan, az Opera életében a szakszervezetek nem játszanak szerepet. Szeretnének, de nem játszanak szerepet, mert nem róluk szól ez az egész – fogalmazott a videóban Ókovács Szilveszter, aki úgy látja, az elbocsátásokban a szakszervezetek szerepe is meghatározó volt. – Ez az egyetlen, amit elértek: ez a falhoz szorítás, az úgynevezett sztrájk, a 35 százalékos béremelés, aminek a vége elbocsátás lett, mert ennyi pénzt nem tud kitermelni az Opera. De azt tegyük hozzá, hogy az elbocsátás nálunk nem úgy zajlik, ahogy mostanában szokás, hogy csupasz fenékkel mennek az emberek az utcára, hanem 10–12 havi végkielégítésekkel. Azért az kicsit más. De mivel fedezet nélkül is rá kellett bólintanom erre a 35 százalékos, majdnem 4 milliárd forintot jelentő többletkiadásra, ezért aztán 20 vagy 22 intézkedést kellett hozni, a jegyáremeléstől kezdve az előadások törlésén át a teljes nyár átjátszásáig, bizonyos szolgáltatások megszüntetéséig, zenekari masszőr és a többi; leszedtünk mindent, amit lehetett – részletezte Ókovács Szilveszter , aki a szakszervezeti levélben felsorolt, megszüntetettnek vélt státuszokra is kitért.
Elmondása szerint korrepetitori munkakört nem számoltak fel, rendezői státusz pedig az intézményben eleve nem létezett. Hangsúlyozta továbbá, hogy amíg érvényes a szerződése, nem tervezi sem a lemondását, sem pedig a státusza visszaadását.
– Kínos, de nekem is van egy szerződésem, ami teljesen szabályos, ’28 nyaráig szól, és a legutóbbi időkig is úgy tudom, a miniszterelnök úrnak is ínyére van. Többször járt nálunk, jó kis operaházat csinálunk... Nem én csinálom, hanem a művészek, de azért összetartani egy ekkora csapatot sem rossz feladat. Én szívesen csinálom addig, amíg a szerződésem szól – jelentette ki az Operaház főigazgatója.
Ókovács Szilveszter