Sulyok Tamás esete a vaníliasodóval. És pont.
Örülünk Vincent
2026-06-18 21:11
„ A közjogi tisztségviselők a köztársasági elnöktől az alkotmánybírákig és a legfőbb ügyésztől a Kúria elnökéig lényeges szerepet játszottak az autokrácia kiépítésében és fenntartásában. Döntéseik és mulasztásaik miatt osztoznak a felelősségben a kirekesztett egyéneket és csoportokat ért tömeges jogsérelmekért, valamint a rendszerszintű vagyoni visszaélésekért, a közjavak magánkézbe való átjátszásáért és az így előidézett szociális igazságtalanságokért. Mivel a közjogi tisztségviselők a végsőkig lojálisak maradtak az autokratikus hatalomhoz, ezért helyrehozhatatlanul hiteltelenné váltak. Akármilyen döntéseket hoznának a jövőben, ők hatalomfüggő és részrehajló döntéshozóknak bizonyultak, akik nem a törvény szelleme és betűje alapján járnak el. Megbízatásuk fenntartása meggátolná a demokratikus jogállam helyreállítását. Hiteles működés csak új vezetőkkel lehetséges. ”
A fenti szöveg annak a nyílt levélnek a része, amelyet jogtudománnyal foglalkozó egyetemi oktatók és kutatók írtak alá. A köztársasági elnök, az alkotmánybírák, a legfőbb ügyész és más közjogi tisztségviselők eljátszották a magyar nép bizalmát, ezért távozniuk kell. Az az alkotmánymódosítás, amely eltávolítja ezeket a hiteltelenné vált személyeket, a magyar népet szolgálja.
Ez nem alkotmányjogi állásfoglalás. Az Alaptörvény szerint:
„ Az Alaptörvényt vagy az Alaptörvény módosítását az Országgyűlés elnöke aláírja és megküldi a köztársasági elnöknek. A köztársasági elnök az Alaptörvényt vagy az Alaptörvény módosítását annak kézhezvételétől számított öt napon belül aláírja és elrendeli a hivatalos lapban való kihirdetését. ”
„ Az Alkotmánybíróság az Alaptörvényt és az Alaptörvény módosítását csak a megalkotására és kihirdetésére vonatkozó, az Alaptörvényben foglalt eljárási követelmények tekintetében vizsgálhatja felül. ”
Elvileg az Alaptörvény módosítható úgy, hogy „vaníliasodó és pont”, hogy legyen két és fél köztársasági elnök, vagy hogy mostantól minden magyar állampolgárnak reggeli tornával kell kezdenie a napot. Ezeknek a módosításoknak persze nagyon súlyos következménye lenne, mert az Alaptörvény betartása a legalapvetőbb közmegegyezésünket jelenti.
A jogtudósok állásfoglalása nem jogi, hanem morális jellegű. Bár nem támogatnának minden alaptörvény-módosítást, vélhetően a vaníliasodóval kapcsolatosat sem, pedig milyen jól nézne ki, ezt a konkrét alaptörvény-módosítást azonban támogatják. Mély morális meggyőződés által vezérelve. És ebben az esetben a mély morális meggyőződés az, ami számít, valamint az ő tekintélyük, és persze azok a milliók, akik a parlamenti többség mögött állnak.
Sulyoknak mennie kell. Azért kell mennie, mert elárulta az országot, mert egy autokrata senkiházi szolgája volt, és támogatta a népünk elnyomását. Plusz vaníliasodó és pont.