Nehezen lehetett túlélni a labdarúgó-vb eddigi legrosszabb meccsének első 74 percét
Magyar Nemzet
2026-06-18 21:57
A labdarúgó-világbajnokság B-csoportjának első fordulójában mindkét mérkőzés döntetlenre végződött. A második kör előtt a csoport négy csapata, azaz Svájc, Bosznia-Hercegovina, Kanada és Katar 1-1 ponttal állt, 1-1-es gólkülönbséggel. Mintha semmi sem történt volna. Éppen ezért a második körben azt vártuk, hogy minden megváltozik. A svájciaktól különösen, mert a ő pontvesztésük Katar ellen tényleg meghökentő volt az első körben.
Nehéz dolga van a tudósítónak, ha a svájci és a bosnyák csapat mérkőzésének első félidei produkcióját kell értékelni. Mert amit a két csapat elővezetett, az értékelhetetlen volt.
Mondjuk 21 órakor sem volt könnyű ébren maradni, ha ennek a meccsnek az első félidejét néztük. Miért? Mert az első félidőben semmi sem történt. Régi magyar sportújságírói közhelyet lehetett volna citálni: jól működött a svájci retesz. Amelyet Bosznia sem tudott feltörni.
A második félidőben megélénkültek az események. Svájc minden bizonnyal rájött, hogy ez nem mehet így tovább. A 74. percben pedig csoda történt Los Angelesben: gól született. Méghozzá svájci gól. A bal oldalon Vargas indult meg, rosszul adott be, de a labda visszapattant hozzá. Vargas továbbment, újra íveléssel próbálkozott, ez már átkerült a másik oldalra. A bosnyák Memic röviden fejelte ki, érkezett Manzambi és 11 méterről nagy gólt lőtt. Ezzel a svájci csapat 1-0-ra vezetett , ugyanúgy, mint Katar ellen. A kérdés csak az volt, hogy sikerül-e a helvéteknek ezt megőrziniük?
Ez sem könnyítette meg Bosznia-Hercegovina helyzetét. Pláne úgy, hogy a 84. percben már két góllal vezetett Svájc. Manzambi, az első gól szerzője passzolt Embolóhoz, aki balra tette a labdát, ott Vargas érkezett és 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 2-0, minden eldőlt. A 90. percben még jött egy újabb gól, Svájc lőtte ezt is, megint Vargas és Manzambi volt a főszereplő. Előbbi a bal oldalon rázta le a védőt, az alapvonal közeléből adott középre, ott jött Manzambi, aki önmaga első, csapata harmadik gólját szerezte meg. 3-0. De még ezzel sem lett vége. Mert a 93. percben Bosznia-Hercegovina és bombagóllal szépített. A 21 éves bosnyák Mahmic lőtte ezt be, de sokat mindez nem számított. A bíró tovább hosszabbított.
Svájc ezzel a négy lőtt góllal nyerte meg azt a meccset, amelynek az első 74 perce szinte nézhetetlennek bizonyult. Bosznia-Hercegovinában most nagyon szomorúak, Svájcban nagy a vigalom, a világ többi részén viszont aligha fognak sokat beszélni erről a mérkőzésről.
Labdarúgó-világbajnokság, B-csoport, 2. forduló: Svájc–Bosznia-Hercegovina 4-1 (0-0).